česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tři hlavní priority nového íránského rozpočtu pro rok 2017-2018

(Archivní článek, platnost skončena 24.03.2024 / 13:45.)

Íránská vláda zveřejnila tři hlavní priority nového rozpočtu pro rok 2017-2018 (dle íránského kalendáře roku 1396,  jenž začne 21. března 2017). Těmito prioritami, které patří zároveň mezi hlavní body íránského pětiletého plánu 2017-2022, jsou rozvoj a modernizace železniční dopravy, ochrana životního prostředí a vodní hospodářství.
 

 

obr

Ilustrační foto Financial Tribune, 4. února, 2017

Nový íránský rozpočet, jak byl parlamentu předložen prezidentem H. Rouhanim, předpokládá výdaje v celkové výši 10 849 x 1012 IRR (328,7 mld. USD), což představuje meziroční nárůst 10,6 %. Pokud jde o oblasti budování a rozvoje infrastruktury, potenciálně zajímavé pro české subjekty, na oblast železniční dopravy je v rozpočtu vyčleněno 912 mil. USD, na ochranu životního prostředí (včetně úpraven odpadních vod) 1,035 mld. USD a na vodohospodářské projekty 652 mil. USD.

Co se rozvoje železniční dopravy týká, hlavní důraz je kladen na prodloužení železniční sítě o 9.134 km (z toho 3.500 km již bylo započato a 540 km by mělo být dokončeno do konce března 2017). Dále je nutno zabezpečit elektrifikaci dvoukolejných rychlostních tratí o délce 1.500 km. Národohospodářské výhledy počítají, že během nadcházejícího roku by se měl zvýšit počet vlakových pasažérů o 20 % a objem po železnici přepraveného nákladu o 30 %.

Jako projekty vysoké důležitosti s potřebným financováním v železniční dopravě byly jmenovány tratě:  Qazvin-Rasht (388 km), vysokorychlostní trať Tehran-Isfahan (410 km), Mianeh-Tabriz (200 km), Tehran-Hamedan-Sanandaj (430 km), Shiraz-Bushehr (250 km), Gorgan-Bojnourd-Mashhad (570 km), Mianeh-Ardabil (175 km), tzv. Gharb (West) Rail Project (propojení hlavního města provincie Markazi - Araku s hraničním přechodem do Iráku v provincii Kermanshah) a taktéž elektrifikace tratí Garmsar-Incheh Borun a Tehran-Mashhad.

Vedení země si uvědomuje, že mimořádnou pozornost je třeba věnovat vodní hospodářství a zásobám pitné vody, kam je třeba alokovat odpovídající prostředky. Stav tohoto sektoru je přitom dle řady hodnotitelných faktorů alarmující. Např. zásoby vody z obnovitelných zdrojů poklesly během krátkého období ze 130 mld. m3 na 116 mld. m3, přičemž převážná část (cca 100 mld. m3) se intenzívně využívá. S největším nedostatkem vody se v současné době potýká hned několik velkých íránských měst (zejm. Kerman, Zahedan, Bandar Abbas, Mashhad, Yazd, Esfahan a Boushehr), kritická je situace v řadě venkovských oblastí. Tento stav je dílem způsobem několika lety mimořádného sucha, nehospodárnou politikou zemědělského sektoru při zavlažování farem (méně jak 50 % vody se recykluje), nelegálnímu provozování cca 30.000 studen a více jak 14% ztrátám díky nevyhovujícímu stavu vodovodního potrubí. Na základě výše uvedeného je úkolem vlády a příslušného ministerstva v příštím finančním roce výstavba nových odsolovacích zařízení a recyklace užitkové a pitné vody.  Především kvůli nedostatku financí je však v stavu rozpracování pozdrženo na 3.000 (sic!) dílčích projektů.

V obou výše uvedených oblastech se naskýtají velké šance pro české firmy, a to prostřednictvím subdodávek pro realizátory jednotlivých projektů. Jinou možností je zakládání společných podniků s místními soukromými či státními subjekty či případně vlastní investice do výstavby např. čističek odpadních vod, odsolovacích zařízení či zadržovacích nádrží a jejich následné komerční provozování (za podmínek sjednaných s místní stranou).

Zastupitelský úřad ČR v Teheránu (ZÚ ČR) pro oblast odpadního hospodářství (včetně úpraven odpadních vod) plánuje na přelom května-června 2017 tzv. Projekt ekonomické diplomacie

Podrobné informace např. o projektech Astara-Rasht a Arak-Qom jsou k dispozici na stránkách obchodního oddělení ZÚ ČR v Teheránu.

  

Ekonomický konzul P. Kalina

ZÚ ČR v Teheránu