česky  english 

rozšířené vyhledávání

Víza a konzulární informace

Důležitá oznámení:

V souladu s opatřeními vydanými Vládou České republiky jsou vízové procedury na Zastupitelském úřadě České republiky v Teheránu omezeny vzhledem k šíření SARS-CoV-2. Od 1. 8. 2020 je částečně obnoven provoz vízového úseku. Seznam účelů pobytu a typů víz, které lze v současné době přijímat naleznete zde. Zvláště upozorňujeme na povinnost žadatelů o schengenská víza a dlouhodobá víza a povolení k pobytu za účelem ekonomické nebo vzdělávací činnosti předložit při podání žádosti doklad o splnění požadavků proti zavlečení infekčního onemocnění.

Od 29. června 2021 je upraven objednávací systém pro žádosti o dlouhodobé vízum / pobyt. Detaily změn si prosím prostudujte na stránce věnované objednávacímu systému! Hlavní změna se týká žádostí za účelem pobytu studium, pro které byla nově zřízena emailová adresa studies_tehran@mzv.cz. Všechny žádosti o přidělení termínu, které nesplňují tyto podmínky budou vyřazeny.
 

Zastupitelský úřad České republiky v Teheránu má teritoriální konzulární a vízovou kompetenci pro Íránskou islámskou repubiku. Níže můžete najít uvedenou pracovní dobu a odkazy na nezbytné informace stejně tak jako ejnovější změny a oznámení. Nedoručené dokumenty jsou k nalezení na Úřední desce.

Úřední hodiny konzulárního úseku:

Pro všechny konzulární úkony a podání žádostí o víza je nezbytné mít sjednaný platný termín schůzky. Návod jak požádat o termín schůzky naleznete na stránce objednávací systém. Prosíme o pečlivé dodržování pokynů.

Pracovní doba konzulárního úseku

Neděle

09:00 – 12:00

Dlouhodobá víza a pobytové žádosti

13:30 – 14:00

Superlegalizace a ověření podpisů

Pondělí

09:00 – 12:00

Dlouhodobá víza a pobytové žádosti

13:30 – 14:00

Superlegalizace a ověření podpisů

Úterý

09:00 – 12:00

Dlouhodobá víza a pobytové žádosti

13:30 – 14:00

Superlegalizace a ověření podpisů

Středa

09:00 – 12:00

Dlouhodobá víza a pobytové žádosti

13:30 – 14:00

Superlegalizace a ověření podpisů

Čtvrtek

09:00 – 12:00

 

13:30 – 14:00

Superlegalizace a ověření podpisů

Pátek

ZAVŘENO

Sobota

ZAVŘENO

Zastupitelský úřad České republiky je zavřený během českých státních svátků. Dalsí uzavření úřadu budou oznámena v sekci “důležitá oznámení” viz výše.

Seznam českých státních svátků 2021

1. 1.

Den obnovy samostatného českého státu / Nový rok

2. 4.

Velký pátek

5. 4.

Velikonoční pondělí

1. 5.

Svátek práce

8. 5.

Den vítězství

5. 7.

Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

6. 7.

Den upálení mistra Jana Husa

28. 9.

Den české státnosti

28. 10.

Den vzniku samostatného československého státu

17. 11.

Den boje za svobodu a demokracii

24. 12.

Štědrý den

25. 12.

1. svátek vánoční

26. 12.

2. svátek vánoční

Vízové služby

Zastupitelský úřad je zodpovědný za vízové služby pro občany Íránské islámské republiky a pro ty, kteří mají v Íránské islámské republice povolení pobytu platné alespoň po dobu jednoho roku. Obecné informace ohledně víz a pobytových žádostí pro Českou republiku jsou k nalezení zde.

Základní informace týkající se íránských specifik jsou k nalezení zde pro dlouhodobá víza / povolení k pobytu a pro krátkodobá Schengenská víza.

Metody komunikace a oficiální jazyky úřadu:

Zastupitelský úřad České republiky v Teheránu tímto oznamuje, že v souladu s §169 zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů (v platném znění), jsou jednacími jazyky zdejšího úřadu čeština a angličtina, s výjimkou provádění výslechů, které se dle § 16 správního řádu provádějí vždy v češtině.

Žadatelé o dlouhodobá víza a povolení k pobytu, kteří nejsou schopni komunikovat ve výše zmíněných jazycích, jsou povinni zařídit si na vlastní náklady tlumočníka.

Úřad komunikuje pouze následujícími metodami: emailem, běžnou poštou, faxem nebo telefonem. Úřad nepoužívá ke komunikaci jakékoliv sociální sítě.

Úřad odpovídá na emaily (kromě spamu) obvykle do tří pracovních dnů. Během státních svátků a víkendů emaily nejsou vyřizovány. Vaše otázky prosím nepřeposílejte ani nezasílejte opakovaně.

Poplatky:

Všechny poplatky za víka a legalizace je možné platit pouze v EUR – v hotovosti. Platba v eurových mincích je vítana. Pokud je to možné, zaplaťte vždy přesnou částku.

Pokud je výše poplatku uvedena v Zákoně o správních poplatcích 634/2004Sb. v jiné měně než euro, pak bude účtován eurový ekvivalent na základě směnných kurzů poskytovaných Českou národní bankou.

Kompletní seznam všech poplatků naleznete na této stránce

Seznam vízových poplatků je k nalezení zde

Zde můžete najít nejčastější konzulární a administrativní poplatky:

Superlegalizace – 600 CZK

Ověření podpisu – 250 CZK (za každý podpis)

Vydání dočasných cestovních dokladů – 400 CZK

Běžné vydání pasu – 1.200 CZK

Běžné vydání pasu (pro děti pod 15 let) – 400 CZK

Žádost o výpis z rejstříku trestů – 200 CZK

Částečné obnovení vízových služeb

thumb_visa_02

S účinností od 1. srpna 2020 bude na Velvyslanectví ČR v Teheránu částečně a v limitovaném množství žádostí obnoveno poskytování vízových služeb veřejnosti. více ►

Informace pro žadatele k ochraně osobních údajů

Pravidla zacházení s osobními údaji žadatelů o víza více ►

Informace pro žadatele o dlouhodobé vízum nebo povolení k dlouhodobému pobytu

Předodjezdový informační balíček více ►

Informace pro žadatele o dlouhodobé vízum nebo povolení k dlouhodobému pobytu

Předodjezdový informační balíček více ►

Konzulární úsek

Zde najdete obecné a kontaktní informace konzulárního úseku našeho velvyslanectví. více ►

Nařízení vlády o maximálním počtu žádostí o dlouhodobé za účelem podnikání a žádostí o zaměstnaneckou kartu

Vláda České republiky od 1. 9. 2019 zavádí kvóty na příjem žádostí o zaměstnanecké karty a dlouhodobá víza za účelem podnikání více ►

Nouzové linky pro občany ČR

Občané ČR mohou kontaktovat následující telefonní linky: +989128174178 +989120746691 Všem občanům, kteří se nacházejí v současné době v Íránu doporučujeme kontaktovat Velvyslanectví ČR v Teheránu. více ►

Novela vízového kodexu

Dne 2. února 2020 vstoupí v účinnost novela vízového kodexu. Některé změny, které se dotknou i postupu při podávání žádostí o schengenská víza, shrnujeme níže. Budou rovněž aktualizovány v příslušných článcích. více ►

Upozornění – Obnovení objednávání schůzek k podání žádostí o zaměstnaneckou kartu a dlouhodobé vízum za účelem podnikání

V týdnu od 12. 8. 2019 bude obnoveno objednávání schůzek k podání žádostí o zaměstnaneckou kartu a dlouhodobé vízum za účelem podnikání na období září a říjen 2019. více ►

Vízový úsek

Jak si požádat o vízum více ►

Změna vydávání víz do Íránské islámské republiky

Nyní již elektronicky více ►

Zpoplatnění žádostí o nové posouzení důvodů neudělení krátkodobého víza

V souvislosti s legislativními změnami bude od 31. 7. 2019 zpoplatněno podání žádostí o nové posouzení důvodů neudělení krátkodobého víza. více ►

Souhrnná aktualizace opatření - vstup do ČR, vycestování z ČR, hraniční, dopravní a hygienická opatření v Íránu

Ministerstvo zahraničních věcí i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s… více ►