česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Souhrnná aktualizace opatření - vstup do ČR, vycestování z ČR, hraniční, dopravní a hygienická opatření v Íránu

Ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR. Ministerstvo zahraničních věcí i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě. Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.
 

VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Informace o možnostech vycestování z České republiky po ukončení nouzového stavu naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí. Podmínky vstupu do České republiky naleznete na stránkách Ministerstva vnitra.

VSTUP DO ÍRÁNU A TRANSIT:

Všechny pozemní hranice jsou uzavřené z rozhodnutí okolních zemí. Letecká doprava zůstává zachovaná do Teheránu, avšak s velmi omezeným počtem letů, k 20. 7. Qatar Airways (Dauhá), Emirates (Dubaj) a Iran Air (Londýn, Paříž, Amsterodam, Milán).

Podmínky vstupu do země se průběžně mění a liší se dle původu cestovatelů a jejich cestovní historie.

Od 20. 7.  musí všichni cizinci předložit negativní PCR test na COVID-19 max. 96 hodin starý. Řada aerolinií bez předložení tohoto testu ani neumožní nastoupit do letadla již v místě odletu. Při příletu musí všichni cestující vyplnit dotazník a podepsat souhlas s dodržováním nutných opatření. Po výstupu z letadla jsou všichni pasažéři desinfikováni a je jim změřena teplota. Cestovatelé, kteří vykazují příznaky po příletu jsou umístěni do karantény na vlastní náklady, dokud vykazují příznaky a nemají další negativní test.

Transit je možný za předpokladu, že cílová destinace umožňuje vstup cestujících z Íránu.

Nadále platí vízová povinnost pro občany ČR.

DOPRAVA

Možnosti dopravy do ČR jsou omezené vzhledem k omezení leteckých spojů a uzavření pozemních hranic (viz výše). Iran Air vyžaduje získání zdravotního osvědčení, že dotyčný nevykazuje symptomy COVID-19. Toto potvrzení lze získat na letišti před odletem.

Vnitrostátní doprava funguje v omezeném provozu. Obecný zákaz cestování mezi provinciemi či městy není zaveden, mohou však být uplatňovány lokální omezení.

OPATŘENÍ

V současné době dochází k uvolňování zavedených celostátních opatření. Dle plánu bude země rozdělena do 4 oblastí, bílé, žluté, oranžové a červené, dle míry nákazy. Barevné označení je určováno na úrovni okresů (šahrestán). Rozdělení zveřejňuje íránské ministerstvo zdravotnictví v aplikaci mask.ir (pouze v perštině).

Níže uvádíme přehled hlavních  opatření:

- V oblastech se zhoršenou epidemiologickou situací se mohou uplaťnovat přísnější pravidla - zpřísněná opatření spočívají převážně v uzavření škol, kulturních institucí, sportovišť, kaváren, kosmetických salónů, zábavních parků, apod. Je také omezován provoz hromadné dopravy. Ne všechny provincie zavedly opatření ve stejném rozsahu a v celé provincii - řada z nich je omezená jen červeně a oranžově označené okresy. Alespoň některá opatření zavedla většina provincií, mezi nimi např. Ardabíl, Alborz, Qom, Hamedán, Gólestán, Ílam, Teherán, Zandžán, Hormozgan, Chúzestán, Búšehr, Lórestán, Markazí, Chórasán Razaví, Qazvín, Fars, Západní Ázerbajdžán, Isfahán  a Gílán.

- Historické památky, kina a divadla jsou otevírány dle situace  v daném okrese s omezenou kapacitou.

- Mešity jsou otevřené po celé zemi, kongregační modlitby jsou zakázány v rizikových zónách.

- Restaurace byly otevřeny 27. 5. za přísných hygienických opatření. Obsluha je povinna nosit ochranné prostředky a stoly jsou po každém zákazníkovi desinfikovány.

- Otevřené provozovny musí dodržovat hygienická opatření – řada z nich vyžaduje roušky či rukavice. Většina supermarketů či nákupních center při vstupu měří návštěvníkům teplotu.

- Obecně je preferována platba kartou, zvláště ve větších supermarketech hrozí odmítnutí větší platby v hotovosti (cca od 5 mil. IRR). Upozorňujeme, že v Íránu fungují pouze platební karty vydané v Íránu

- Íránská vláda apeluje na dodržování bezpečných vzdálenostní ("social distancing") a také vyzývá k menšímu používání hromadné dopravy.

- Je povinné nosit roušky a rukavice v hromadných dopravních prostředcích. Od 5. července platí povinnost nosit roušky vevnitř (obchody, úřady, apod.) a venku v případě větší koncentrace osob.

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Důležité informace jsou zveřejňovány převážně na stránkách prezidentské kanceláře, ministerstva vnitra a ministerstva zdravotnictví. Ne vždy jsou ovšem informace uveřejňovány i v angličtině.

Informace o stavu dané provincie jsou zveřejňovány přes aplikaci mask.ir, aplikace je pouze v perštině.

Informace o letecké dopravě lze získat ze stránek letiště Imáma Chomejního v Teheránu.