česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Souhrnná aktualizace opatření - vstup do ČR, vycestování z ČR, hraniční, dopravní a hygienická opatření v Íránu

Ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR. Ministerstvo zahraničních věcí i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě. Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.
 

VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Informace o možnostech vycestování z České republiky po ukončení nouzového stavu naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí. Podmínky vstupu do České republiky naleznete na stránkách Ministerstva vnitra.

VSTUP DO ÍRÁNU A TRANSIT:

Všechny pozemní hranice jsou uzavřené z rozhodnutí okolních zemí. Letecká doprava zůstává zachovaná do Teheránu, avšak s velmi omezeným počtem letů, k 1. 6. jen Qatar Airways (Dauhá) a Iran Air (Londýn, Paříž, Amsterodam, Milán).

Podmínky vstupu do země se průběžně mění a liší se dle původu cestovatelů a jejich cestovní historie.

Při příletu musí všichni cestující vyplnit dotazník a podepsat souhlas s dodržováním nutných opatření. Po výstupu z letadla jsou všichni pasažéři desinfikováni a je jim změřena teplota. Cestovatelům z vysocerizikových zemí (seznam se vyvíjí např. Itálie, Francie, Španělsko, Německo, UK a USA) jsou odebrány vzorky (sliny) na test na COVID-19. Cestovatelé se musí 72 hodin po příletu zdržovat na deklarované adrese, přičemž v případě pozitivního výsledku testu je nařízena 14denní domácí karanténa, během které není možné opustit ubytování.  Informace o výsledku testu je sdělena telefonicky nebo e-mailem, negativní výsledek není sdělován. Toto opatření se vztahuje i na cestující z nízkorizikových zemí (mj. i ČR), kteří přes vysokorizikové země transitují. Cestovatelé z nízkorizikových zemí musí dodržet 14denní domácí karanténu. Dodržování karantény je kontrolováno. V případě mírného průběhu je postačující domácí karanténa, v případě středně těžkého průběhu je pacient umístěn do karanténního zařízení a v případě těžkého průběhu následuje hospitalizace v designované nemocnici.

Transit je možný za předpokladu, že cílová destinace umožňuje vstup cestujících z Íránu.

Nadále platí vízová povinnost pro občany ČR.

DOPRAVA

Možnosti dopravy do ČR jsou omezené vzhledem k omezení leteckých spojů a uzavření pozemních hranic (viz výše). Iran Air vyžaduje získání zdravotního osvědčení, že dotyčný nevykazuje symptomy COVID-19. Toto potvrzení lze získat na letišti před odletem.

Vnitrostátní doprava funguje v omezeném provozu. Obecný zákaz cestování mezi provinciemi již byl odvolán, mohou však být uplatňovány lokální omezení.

OPATŘENÍ

V současné době dochází k uvolňování zavedených celostátních opatření. Dle plánu bude země rozdělena do 3 oblastí, bílé, žluté a červené, dle míry nákazy. Barevné označení je určováno na úrovni okresů (šahrestán). Rozdělení zveřejňuje íránské ministerstvo zdravotnictví.

Níže uvádíme přehled hlavních  opatření:

- V oblastech se zhoršenou epidemiologickou situací se mohou uplaťnovat přísnější pravidla (např. provincie Chúzestán nebo Lórestán)

- Jsou uzavřeny vysoké školy  - distanční vzdělávání pokračuje. Základní školy pracují v dobrovolném režimu. Postupně jsou otevírány jazykové a nestátní školy.

- Nadále jsou uzavřeny fitness centra, bazény a další sportoviště s vyšší koncentrací osob či kontaktních sportů.

- Jsou uzavřena kina a divadla. Historické památky jsou postupně otevírány.

- Mešity jsou otevřené po celé zemi, kongregační modlitby jsou zakázány v rizikových zónách.

- Restaurace byly otevřeny 27. 5. za přísných hygienických opatření. Obsluha je povinna nosit ochranné prostředky a stoly jsou po každém zákazníkovi desinfikovány. Je zákázáno servírovat syrové potraviny, mít na stole dochucovadla (vyjma jednorázových) a podávat jídlo formou bufetů nebo salátových barů.

- Otevřené provozovny musí dodržovat hygienická opatření – řada z nich vyžaduje roušky či rukavice. Většina supermarketů či nákupních center při vstupu měří návštěvníkům teplotu.

- Obecně je preferována platba kartou, zvláště ve větších supermarketech hrozí odmítnutí větší platby v hotovosti (cca od 5 mil. IRR). Upozorňujeme, že v Íránu fungují pouze platební karty vydané v Íránu.

- Od 30. 5. je pracovní doba úřadů od 7:30 do 14:30.

- Íránská vláda apeluje na dodržování bezpečných vzdálenostní ("social distancing") a také vyzývá k menšímu používání hromadné dopravy.

- Je povinné nosit roušky a rukavice v hromadných dopravních prostředcích.

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Důležité informace jsou zveřejňovány převážně na stránkách prezidentské kanceláře, ministerstva vnitra a ministerstva zdravotnictví. Ne vždy jsou ovšem informace uveřejňovány i v angličtině.

Informace o letecké dopravě lze získat ze stránek letiště Imáma Chomejního v Teheránu.