česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID-19 - aktuální podmínky cestování do Íránu a návratu do ČR

VSTUP NA ÚZEMÍ

Podmínky vstupu se liší dle zemí pobytu v posledních 14 dnech. To se může týkat i přestupů, pokud cestovatel strávil v dané zemi více než 4 hodiny, je potřeba se řídit pravidly i pro tranzitní zemi. Poslední aktualizace pravidel proběhla 22. 5. 2022

Česko se nachází na zeleném seznamu. Stejně jako všechny země světa.

Zelený seznam = pro vstup nutné dokončené očkování nebo negativní test PCR ne starší 72 hodin.  Některé aerolinie mohou stále vyžadovat obojí. Po příletu může být nařízen test.

Vzhledem k možným náhlým změnám vstupních pravidel kontaktujte svého dopravce o podmínkách vstupu do země.

Letecká doprava operuje standardně. Provoz na pozemních hranicích může být omezován s ohledem na aktuální situaci.

Nadále platí vízová povinnost pro občany ČR. Pro žádost o vízum do Íránu využijte příslušný portál elektronických víz, nebo kontaktujte íránské velvyslanectví v Praze. Upozorňujeme, že možnost získání víza na letišti zůstává nadále omezená a nelze se na ni spolehnout.


OČKOVANÉ OSOBY

Očkovací certifikát musí být v angličtině a musí obsahovat QR kód, číslo pasu, typ vakcíny. Za dokončené očkování se pokládá to, kde uplynulo alespoň 14 dní od druhé dávky (u dvoudávkových vakcín). Írán uznává všechny očkovací látky na seznamu WHO a íránského ministerstva zdravotnictví. Pokud od 2. dávky uplynulo více než 270 dní, je doporučen booster.

Pro vstup do země již není vyžadován negativní PCR test spolu s očkováním, ale stále jej mohou vyžadovat některé aerolinky. Je doporučeno negativním PCR testem ne starším 72 hodin i nadále disponovat.

Evropský digitální certifikát je uznávaný jak pro očkování, tak pro výsledky testů.


TESTOVANÉ OSOBY

Neočkované osoby musí disponovat testem ne starším 72 hodin. Některé aerolinie však stále vyžadují předložení testu i očkování, informujte se u svého dopravce.


OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Írán neuznává potvrzení o prodělané nemoci.


DĚTI

Děti mladší 12 let nepotřebují k cestě očkování ani negativní test PCR.


PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Všichni cestující musí předložit příjezdový formulář (COVID-19 Self Declaration Form), může také být vyžadován aerolinkou již před odletem. Cestující se také musí písemně zavázat k dodržování protiepidemických -  obvykle na palubě letadla cestující obdrží formulář, kterým se ukáže před pasovou kontrolou. Ke kontrole se předkládají oba formuláře, očkovací certifikát nebo negativní test.


PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Od 21. 11. 2020 se opatření řídí plánem dle rizikového schématu: 4 kategorie modrá, žlutá, oranžová a červená. Barevné označení je určováno na úrovni okresů (šahrestán). Rozdělení zveřejňuje íránské ministerstvo zdravotnictví obvykle každou sobotu. Mapa je dostupná v aplikaci mask.ir (pouze v perštině) nebo na webu (modrá je zde zvýrazněná fialově).

Níže uvádíme další opatření a upozornění:

- je povinné nosit roušky v hromadných dopravních prostředcích a vnitřních prostorách. Nedodržování opatření může být pokutováno.

- otevřené provozovny musí dodržovat hygienická opatření. K dispozici je desinfekce.

- obecně je preferována platba kartou. Upozorňujeme, že v Íránu fungují pouze platební karty vydané v Íránu

 


 

POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

V případě pozitivního testu je nařízená izolační karanténa do doby obdržení negativního výsledku.


TRANZIT

Transit je možný za předpokladu, že cílová destinace umožňuje vstup cestujících z Íránu.


UŽITEČNÉ KONTAKTY

Důležité informace jsou zveřejňovány převážně na stránkách prezidentské kanceláře, ministerstva vnitra a ministerstva zdravotnictví. Ne vždy jsou ovšem informace uveřejňovány i v angličtině.

Informace o stavu dané provincie jsou zveřejňovány přes aplikaci mask.ir, aplikace je pouze v perštině.

Informace o letecké dopravě lze získat ze stránek letiště Imáma Chomejního v Teheránu.

Síť testovacích center je rozsáhlá a jsou do ní zapojeni především větší nemocnice. Vzhledem k tomu, že některé aerolinie mají vlastní seznamy certifikovaných laboratoří, doporučujeme před výběrem testovacího centra konzultovat stránky dopravce. Všeobecně uznávané by měly být laboratoře velkých nemocnic - v Teheránu např. Dey Hospital nebo Nikan Hospital.

Kontakt na velvyslanectví Íránu v Praze naleznete zde.

Kontakt na Velvyslanectví ČR v Teheránu naleznete zde.


PODROBNÉ INFORMACE


PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Přehled podmínek návratu do České republiky nalezete zde. Nad rámec těchto podmínek je nutné zkontrolovat i podmínky dopravce - některé aerolinky i nadále vyžadují předodletový PCR test.