česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Souhrnná aktualizace opatření - vstup do ČR, vycestování z ČR, hraniční, dopravní a hygienická opatření v Íránu

Ministerstvo zahraničních věcí i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě. Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.
 

1. VSTUP DO ÍRÁNU A TRANSIT:

Podmínky vstupu do země se průběžně mění a liší se dle původu cestovatelů a jejich cestovní historie. Česko není od 22. 6. 2021 na seznamu zemí, ze kterých se nesmí do Íránu cestovat.

Všichni cestující starší 8 let musí při vstupu do země předložit negativní PCR test na COVID-19 max. 96 hodin starý. Certifikát je uznáván, i když lhůta 96 uplyne během cesty, avšak může být vyžadováno podstoupení dalšího testu po příletu na náklady cestovatele. Dokument musí být vystaven v angličtině nebo zdarma ověřen íránským velvyslanectvím v zemi vydání certifikátu. Řada aerolinií bez předložení tohoto testu ani neumožňuje nastoupit do letadla již v místě odletu, přičemž věková hranice pro vyžadování testu se může lišit.

Negativní výsledek PCR testu musí předložit všichni cestující bez ohledu na očkování. Očkovací certifikát však  pomůže předejít novému testování po příletu v případě, že cestující pobýval v posledních 14 dnech více než 4 hodiny v evropských zemích s vysokým rizikem. Předkládaný certifikát o očkování musí být v angličtině

Všichni cestující vyplnit příjezdový formulář (COVID-19 Self Declaration Form), může být vyžadován aerolinkou již před odletem. Před pasovou kontrolou probíhá kontrola PCR testů a screening na příznaky (zvláště měření teploty). Cestovatelé, kteří vykazují příznaky po příletu jsou umístěni do karantény na vlastní náklady, dokud vykazují příznaky a nemají další negativní test. K respektování těhto opatření se je třeba písemně zavázat - na palubě letadla cestující obdrží formulář, kterým se ukáže u následné kontroly.

Aktuální seznam zemí (od 4. 8. 2021),  ze  kterých platí zákaz vstupu do Íránu z vybraných zemí postižených nakažlivějšími mutacemi SARS-CoV-2 zahrnuje: Brazílii a Uruguay.  Zákaz platí i pro cestující, kteří v posledních 2 týdnech v dané zemi byť jen přestupovali, pokud doba pobytu překročí 4 hodiny. Cestujícím by neměl být umožněn vstup do letadla už v místě odletu.

Aktuální seznam zemí s vysokým rizikem (od 30. 8. 2021), ze kterých je po příletu vyžadován nový PCR test na vlastní náklady: Andorra, Argentina, Bolívie, Botswana, Chile, Kolumbie,  Kostarika, Kuba, Egypt, Ekvádor, Eswatini, Fiji, Gruzie, Indie, Indonésie, Kuvajt, Lesotho, Libye, Litva, Malawi, Malajsie, Mongolsko, Mozambik, Namíbie, Nepál, Nizozemí, Omán, Paraguay, Peru, Portugalsko, Rusko, Seychelly, Jižní Afrika, Španělsko, Súdán, Surinam, Sýrie, Tanzánie, Tunisko, UK, Zambie a Zimbabwe. *Očkovaní cestující z evropských zemí jsou z této povinnosti vyňati. Dle zkušeností je opatření uplatňováno jen výjimečně, na benevolenci však nelze spoléhat.

Transit je možný za předpokladu, že cílová destinace umožňuje vstup cestujících z Íránu.

Nadále platí vízová povinnost pro občany ČR. Dle vyjádření íránského Minsterstva zahraničních věcí nebude Írán do odvolání vydávat turistická a poutnická víza. Obdobně nejsou udělovány ani víza na letišti.

Držitelé dlouhodobých pobytových oprávnění, kteří Írán opustili a nemohli se kvůli pandemii do Íránu vrátit nebudou postihováni. Dle sdělení MZV Íránu nebudou ti, kteří strávili více než 3 měsíce mimo Írán, postihováni pokutou za nedodržení pobytových podmínek, a navíc těm, kterým vypršela během tohoto období platnost pobytového oprávnění bude umožněn vstup do země na 14 dní tak, aby si mohli povolení pobytu mimořádně prodloužit.

2. DOPRAVA

Letecká doprava je prakticky na před pandemické úrovni. Vzhledem k neexistenci přímých letů mezi Českem a Íránem je nutné vzít do úvahy i možná opatření leteckých společností i tranzitních zemí.

Pozemní hranice jsou uzavřeny pro běžný provoz, výjimky jsou proměnlivé a většinou zaměřené pouze na íránské občany a rezidenty sousedních zemí. Podmínky vstupu se mohou lišit s ohledem na směr překračování hranice.

Obecný zákaz cestování mezi provinciemi či městy není zaveden, mohou však být uplatňovány lokální omezení.

Omezení se týkají pouze cest osobnímy auty, dle rizikové mapy - rozpoznávání je založeno na provinčním kódu SPZ. Zákaz pohybu do červených a oranžových oblastí platí i nadále, ale jsou vymáhán pouze kamerovým systémem. Až na výjimečné případy by neměly být na silnicích zátarasy. Pokuta za porušení je stanovena na 15 mil. IRR, za porušení nočního cestování 20 mil. IRR. I nadále jsou povolené přes hranice provincie veřejenou dopravou, případně lze získat výjimku od místních úřadů.

3. OPATŘENÍ

Od 21. 11. 2020 se opatření řídí plánem dle rizikového schématu: 4 kategorie modrá, žlutá, oranžová a červená. Barevné označení je určováno na úrovni okresů (šahrestán). Rozdělení zveřejňuje íránské ministerstvo zdravotnictví obvykle každou sobotu. Mapa je dostupná v aplikaci mask.ir (pouze v perštině) nebo na webu (modrá je zde zvýrazněná fialově).

Obecná opatření naleznete v následující tabulce:

Opatření modré oblasti žluté oblasti oranžové oblasti červené oblasti
Uzavření obchodů a služeb žádné kategorie 4 kategorie 3 a 4 kategorie 2 až 4
Přítomnost zaměstnanců na pracovišti bez omezení max. 2/3 zaměstnanců prezenčně max. 1/2 zaměstnanců prezenčně max. 1/3 zaměstnanců prezenčně
Kulturní akce povolené povolené nepovolené nepovolené
Cestovní omezení zákaz nočního pohybu od 22:00-03:00 zákaz nočního pohybu od 22:00-03:00

osobní auta nesmějí překračovat hranice provincie, ve které jsou registrovány.

zákaz nočního pohybu od 22:00-03:00

osobní auta nesmějí překračovat hranice provincie, ve které jsou registrovány.

zákaz nočního pohybu od 22:00-03:00

 

Níže uvádíme další opatření a upozornění:

- je povinné nosit roušky a rukavice v hromadných dopravních prostředcích. Od 5. července 2020 platí povinnost nosit roušky vevnitř (obchody, úřady, apod.) a venku v případě větší koncentrace osob. Od 10. října 2020 platí v provincii Teherán povinnost nosit roušky na veřejnosti všude. V celé zemi jsou zároveň zaváděny pokuty za nedodržování nařízení (500 tis. IRR za jednorázové porušení, ale s možností navýšení až 2 mil. IRR).

- íránská vláda apeluje na dodržování bezpečných vzdálenostní ("social distancing") a také vyzývá k menšímu používání hromadné dopravy.

- omezení pohybu se týkají jen osobních aut, nikoli veřejné dopravy. Dílčí omezení mohou nastat.

- pro kulturní instituce a aktivity platí detailnější opatření, která jsou rozhodována na lokální úrovni.

- otevřené provozovny musí dodržovat hygienická opatření – jsou vyžadovány roušky. K dispozici je desinfekce.

- obecně je preferována platba kartou, zvláště ve větších supermarketech hrozí odmítnutí větší platby v hotovosti (cca od 5 mil. IRR). Upozorňujeme, že v Íránu fungují pouze platební karty vydané v Íránu

- omezení přítomnosti na pracovišti může vést k nedostupnosti či zdržení při vyřizování úředních záležitostí.

- obchody a služby jsou rozděleny do 4 kategorií:

1) průmysl, základní služby, apod.

2) nákupní centra, tržiště, restaurace, kavárny, obchody s nábytkem, dekoracemi a domácími potřebami, obchody s oblečením, obuví a sportovním vybaveím, knihkupectví a papírnictví, hračkářství, květinářství, kadeřnictví, salony krásy, apod.

3) jazyková centra, knihovny, jesle a mateřské školy, vnitřní bazény, tělocvičny, muzea, kina, divadla

4) herní centra, zoo, zábavní parky, kontaktní sporty, akvaparky

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Důležité informace jsou zveřejňovány převážně na stránkách prezidentské kanceláře, ministerstva vnitra a ministerstva zdravotnictví. Ne vždy jsou ovšem informace uveřejňovány i v angličtině.

Informace o stavu dané provincie jsou zveřejňovány přes aplikaci mask.ir, aplikace je pouze v perštině.

Informace o letecké dopravě lze získat ze stránek letiště Imáma Chomejního v Teheránu.

Kontakt na Velvyslanectví ČR v Teheránu naleznete zde.

5. NÁVRAT DO ČR

Írán je zažazen na seznam zemí s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 (tmavě červená barva).

Detailní informace k podmínkám návratu do Česka naleznete na stránkách MZV Podmínky návratu do ČR ze zahraničí v době pandemie Covid-19.

S ohledem na zavedení povinnosti předložení negativního PCR testu při vstupu do země z tmavě červených zemí, upozorňujeme na obdobné nařízení některých leteckých společností (Qatar Airways či Emirates), které vyžadují PCR test již při odletu, přičemž uznávají pouze výsledky z laboratoří na jejich seznamu. Z toho důvodu doporučujeme nejdříve konzultovat stránky jednotlivých dopravců pro výběr testovací laboratoře. Všeobecně uznávané by měly být laboratoře velkých nemocnic - v Teheránu např. Dey Hospital nebo Nikan Hospital.