english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování mezi Českou republikou a Státem Izrael v souvislosti s šířením koronaviru ve světě

Níže naleznete informace týkající se cestování a přechodu hranic mezi Českou republikou a Izraelem.

1. CESTA Z IZRAELE DO ČESKÉ REPUBLIKY

Informace naleznete na webových stránkách MZV.

Více informací o podmínkách vstupu na území ČR naleznete také na stránkách Ministerstva vnitra ČR www.mvcr.cz

Upozorňujeme, že při cestování z Izraele je od 16.08.2020 Státem Izrael nově zavedena povinnost požádat o tzv. výjezdní povolení vztahující se na všechny cestující. Povinná je registrace nejdříve 24 hodin před odletem registrovat a podání žádosti o tzv. "Outbound Passenger Clearance".
Formulář je k dispozici na webové stránce Ministerstva zdravotnictví Státu Izrael.
Cestujícímu přijde obratem email, který mu spolu s platným cestovním dokladem, letenkou a vytištěným povolením umožní vstup do odletového terminálu letiště Ben Gurion v Tel Avivu.
Další informace o povinnostech cestujících a cestování z Izraele naleznete na webové stránce Ministerstva zdravotnictví Státu Izrael
 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ IZRAELE:

S platností od 16.08.2020 vydalo izraelské ministerstvo zdravotnictví seznam tzv. zelených  a červených zemí. Česká republika je na seznamu červeném (viz níže, co to znamená pro cestování občanů ČR do Izraele). Aktuálně platné seznamy naleznete v tomto odkazu.

Cestování občanů z tzv. zelených zemí:

Izraelští občané, cizinci s pobytovým oprávněním v Izraeli a občané ze zelených zemí musí nejdříve 24 hodin před odletem vyplnit online registraci  a požádat o tzv. "Inboud Passenger Clearance". Formulář je k dispozici na webové stránce Ministerstva zdravotnictví Státu Izrael.
Cestujícímu přijde obratem potvrzující email.
Karanténní opatření se na občany Izraele, cizince s pobytovým oprávněním v Izraeli a občany ze zelených zemí vztahuje pouze tehdy, pokud pobývali v posledních 14 dnech před odletem do Izraele v zemi v červené zemi či v případě tranzitu přes červenou zemi opustili tranzitní prostor letiště. Další informace o povinnostech cestujících a cestování do Izraele naleznete na webové stránce Ministerstva zdravotnictví Státu Izrael.
 

Cestování občanů z tzv. červených zemí:

Pro vstup na území Státu Izrael z červených zemí je stále v platnosti zákaz vstupu všem cizincům (včetně ČR).
Izraelští občané, cizinci s pobytovým oprávněním v Izraeli či občané z červených zemí se speciálním povolením vydaným Velvyslanectvím Státu Izrael v dané zemi, musí nejdříve 24 hodin před odletem vyplnit online registraci a požádat o tzv. "Inboud Passenger Clearance".
Formulář je k dispozici na webové stránce Ministerstva zdravotnictví Státu Izrael.
Cestující podléhá po příjezdu karanténnímu opatření na 14 dní v domácí izolaci. Cestující musí vyplnit on-line formulář "Home Isolation Form" na webové stránce Ministerstva zdravotnictví Státu Izrael.

Další informace ke karanténě, používání veřejné hromadné dopravy z letiště do místa karantény atd. naleznete v tomto odkazu. Občané v domácí izolaci budou podléhat pravidelným kontrolám ze strany ministerstva zdravotnictví a přísným pokutám v případě jejího porušení.

Občané ČR mají zákaz vstupu na území Státu Izrael. Výjimky pro vstup uděluje na požádání Velvyslanectví Státu Izrael v Praze (výjimky se udělují např. nejbližším rodinným příslušníkům pro cesty na svatbu, narození dítěte, pohřeb).

Velvyslanectví ČR v Tel Avivu nevyřizuje žádosti o výjimky pro vstup do Státu Izrael.
 

3. DOPRAVA:

Letecká: aktuálně neexistuje přímé letecké spojení mezi Tel Avivem a Prahou. Národní dopravce El Al obnovil od pátku 16.10.2020 např. lety do new Yorku, Londýna, Paříže, Frankfurtu, Amsterdamu, Athén, Sofie a Kyjeva.  Letecké spojení z ČR do Izraele je nyní možné přes Paříž (Air France), Frankfurt (Lufthansa), Zurich (Swiss Air), Minsk (Belavia) a Moskva, Ukrainian Airlines (Kyjev), Turkish Airlines (Istanbul). Nepravidelné linky provozuje společnost Ryanair do Berlína, Bruselu a Vídně.

Pozemní cestou: Pozemní hraniční přechody mezi Izraelem a Jordánskem a Izraelem a Egyptem jsou zavřené. Hranice mezi Izraelem a Egyptem je uzavřena pouze směrem do Egypta, v opačném směru je umožněn průchod občanům Izraele a na zvláštní povolení držitelům diplomatických pasů.
 

4. OPATŘENÍ:

Izrael vstoupil do první fáze rozvolňování lockdownu dne 18.10.2020

Seznam nejdůležitějších opatření:

- konec omezení pohybu dále než 1 km od místa bydliště;
- otevření jeslí a školek pro děti předškolního věku 0-6 let;
- otevření národních rezervací, parků a pláží pro veřejnost;
- otevření náboženských poutních míst Chrámu Božího hrobu a Zdi nářků ve zvláštním režimu;

V platnosti zůstává:

- výrazné omezení veřejné dopravy;
- výrazné omezení režimu v synagogách;
- uzavření všech základních a středních škol a univerzit;
- zákaz shromáždění větších než 10 osob uvnitř a 20 osob ve venkovních prostorách;
- uzavření všech obchodů, restaurací, barů a provozoven, kde se personál setkává fyzicky se zákazníky;
- otevřené zůstávají banky a pošty pouze na objednání;


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministerstvo zdravotnictví: https://www.health.gov.il/English/Pages/HomePage.aspx
Letiště Ben Gurion: https://www.iaa.gov.il/en-US/rashot/Pages/default.aspx