english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přechod hranic ČR a podmínky cestování do Izraele

Níže naleznete informace týkající se cestování a přechodu hranic mezi Českou republikou a Izraelem.

NÁVRAT ZE ZAHRANIČÍ DO ČESKÉ REPUBLIKY

 

Podmínky pro vstup na území ČR a karanténní opatření v souvislosti s epidemií koronaviru upravuje s účinností od 20. července 2020 v 0:00 hod nové ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR a zároveň tzv. seznam zemí s nízkým rizikem nákazy (zelený seznam). Upozorňujeme, že Izrael aktuálně do tohoto seznamu nepatří.

Podle aktuálně platného ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví osoby, které pobývaly v posledních 14 dnech déle než 12 hodin na území států, které nejsou na seznamu s nízkým rizikem výskytu onemocnění COVID-19, jsou povinni nahlásit tuto skutečnost okamžitě po příjezdu na území ČR telefonicky či jiným vzdáleným přístupem krajské hygienické stanici příslušné podle místa bydliště nebo ohlašovaného pobytu a bezodkladně (do 72 hodin po příjezdu) se na vlastní náklady na území ČR podrobit RT‑PCR testu na přítomnost SARS CoV-2 (viz body I./2 a 3. ochranného opatření). Tato povinnost se netýká pracovníků mezinárodní dopravy a cizinců s povoleným pobytem v EU, kteří přes ČR tranzitují do 24 hodin za účelem návratu domů, přičemž mají vystavenou nótu příslušné ambasády, jakož ani diplomatů a úředníků mezinárodních organizací registrovaných u MZV, pokud jejich pobyt v ČR nepřekročí 14 dní.

Více informací o podmínkách vstupu na území ČR nalznete také na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Karanténní opatření a informace k provádění RT-PCR testu na přítomnost SARS CoV-2 jsou v gesci Ministerstva zdravotnictví ČR.

Aktuální pravidla pro vycestování z ČR do zahraničí a otevřené hraniční přechody ČR naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

 

VSTUP NA ÚZEMÍ IZRAELE:

Pro vstup na území Státu Izrael je v platnosti stále zákaz vstupu všech cizinců od 18.3.2020 do odvolání. Tuto informaci naleznete na webové stránce Ministerstva zdravotnictví Izraele nebo Agentury pro migraci MV (Population and Immigration Authority). Od 11.05.2020 je v platnosti rozhodnutí izraelského kabinetu, že pokud  cestující doloží možnost absolvování karanténního opatření v domácí izolaci, nemusí povinně do tzv. "korona hotelu" spravovaného ministerstvem obrany. Pro osoby v domácí karanténě platí zákaz použít veřejnou dopravu z letiště do místa karantény a taxi pouze za určitých přísných hygienických podmínek. Občané v domácí izolaci budou podléhat pravidelným kontrolám ze strany ministerstva zdravotnictví a přísným pokutám v případě jejího porušení. Termín otevření hranice pro cizince bez povinnosti absolvování karanténního opatření je v současné době nepredikovatelný. Podle posledních vyjádření izraelské vlády se otevření hranic nepředpokládá dříve než 01.09.2020. Ministerstvo vnitra Státu Izrael dne 14.06.2020 nově definovalo kategorie osob, kterým může být, po splnění všech podmínek po vstupu z hlediska zdravotního, umožněn vstup do Izraele. Jedná se například o účast přímých příbuzných v první linii na svatbách, pohřbech, sloučení rodiny (rodinný příslušník občana Izraele - manžel, dítě), cesty studentů, kteří přerušili studia kvůli koronaviru, cesty pracovníků servisu kritické infrastruktury, cesty zemědělských expertů. Výjimky bude MV IL udělovat individuálně. S žádostí o povolení cesty je nutné se obrátit na izraelské velvyslanectví v Praze.

 

DOPRAVA:

Letecká: aktuálně neexistuje přímé letecké spojení mezi Tel Avivem a Prahou. Všechny lety národního dopravce El Al jsou i nadále pozastaveny. Letecké spojení do Izraele je nyní možné přes Paříž (Air France), Frankfurt (Lufthansa), Zurich (Swiss Air), Minsk (Belavia) a Moskva (Aeroflot - od 8.8.2020). Od poloviny července bylo obnoveno spojení přes Istanbul (Turkish Airlines), zatím v nepravidelných intervalech.

Pozemní cestou: Pozemní hraniční přechody mezi Izraelem a Jordánskem a Izraelem a Egyptem jsou zavřené.

 

OPATŘENÍ:

Od počátku června nepřetržitě narůstá počet případů nákazy. Izraelská vláda s platnostní od 6.7.2020 uzavřela kluby, bary a kulturní sály. Platí naprostý zákaz provozování kulturních akcí (divadla, kina a koncerty). Od 17.7.2020 byla zavedena tzv. “víkendová opatření”, kdy jsou vždy od pátku 17:00 do neděle 5:00 zavřeny obchody, nákupní centra, trhy, posilovny a fitness studia, kadeřnictví, kosmetické salóny a knihovny. Během “víkendového režimu” jsou otevřeny obchody s potravinami, lékarny, drogérie opravny, restaurace s omezeným počtem hostů ve vnějších a vnitřních prostotech, zoologické zahrady, muzea, bazény, pláže a další turistické atrakce. Provozovatelé hotelů a ubytovacích zařízení mají povinnost limitovat počet osob ve společných prostorách na max. 20. Dochází k omezení v počtu osob v uzavřených prostorech (max. 10 osob) a ve vnějších prostorech (max. 20 osob). Veřejná doprava (autobusy, vlaky) funguje s omezenou kapacitou cestujících. V platnosti zůstává povinnost nosit na veřejnosti roušky pro všechny osoby starší 7 let pod pokutou 500 ILS (3400 Kč). Nošení roušek je důsledně vymáháno izraelskou policií.