english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přechod hranic z ČR a podmínky cestování do Izraele

Níže naleznete informace týkající se cestování a přechodu hranic mezi Českou republikou a Izraelem.

MZV ČR i nadále doporučuje cestovat do zahraničí pouze a jen v naléhavých a nezbytných případech. Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům registraci v systému DROZD.

VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

V souvislosti s rozhodnutím vlády o ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR doporučuje MZV i nadále cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech. Důvodem jsou rozsáhlá restriktivní opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí a výrazné komplikace v dopravě.

Aktuální pravidla pro vycestování z ČR do zahraničí a otevřené hraniční přechody ČR naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

VSTUP NA ÚZEMÍ IZRAELE:

Pro vstup na území Státu Izrael je v platnosti stále zákaz vstupu všech cizinců od 18.3.2020 do odvolání. Tuto informaci naleznete na webové stránce Ministerstva zdravotnictví Izraele nebo Agentury pro migraci MV (Population and Immigration Authority). Od 11.05.2020 je v platnosti rozhodnutí izraelského kabinetu, že pokud  cestující doloží možnost absolvování karanténního opatření v domácí izolaci, nemusí povinně do tzv. "korona hotelu" spravovaného ministerstvem obrany. Pro osoby v domácí karanténě platí zákaz použít veřejnou dopravu z letiště do místa karantény a taxi pouze za určitých přísných hygienických podmínek. Občané v domácí izolaci budou podléhat pravidelným kontrolám ze strany ministerstva zdravotnictví a přísným pokutám v případě jejího porušení.

DOPRAVA:

Letecká: aktuálně neexistuje přímé letecké spojení mezi Tel Avivem a Prahou. Všechny lety národního dopravce El Al jsou prozatím pozastaveny do 30.5.2020. Letecké spojení do Izraele je nyní možné pouze přes Minsk lety společnosti Belavia a lety Ukrainian Airlines přes Kyjev. Od 17.5. by mělo být znovu obnoveno spojení na trase Vídeň – Tel Aviv se společností WizzAir.

Pozemní cestou: Pozemní hraniční přechody mezi Izraelem a Jordánskem a Izraelem a Egyptem jsou zavřené.

OPATŘENÍ:

Od 26.4.2020 vláda uvolnila další část restriktivních opatření – nově mohou být otevřeny obchody, které mají vstup z ulice, restaurace a kavárny mohou nově nabízet možnost vyzvednutí jídla na prodejně přímo zákazníkem. Všechny provozovny musí dodržovat platná zařízení izraelského MZd (mj. zvýšená hygienická opatření, roušky, fyzická bariéra mezi prodávajícím a kupujícím 2metrové rozestupy). Od čtvrtka 7.5.2020 jsou otevřeny trhy, nákupní centra a posilovny. V neděli 10.05.2020 ptevřela většina školek a jesliček. Od 04.05.2020 již neplatí povinnost pohybovat se v okruhu max. 100 metrů od místa bydliště. V platnosti zůstává nošení roušek na veřejnosti (pod pokutou 200 ILS).

 

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Webové stránka Ministerstva zdravotnictví Státu Izrael

Webová stránce Agentury pro migraci MV Státu Izrael