english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování mezi Českou republikou a Státem Izrael v souvislosti s šířením koronaviru ve světě

Níže naleznete informace týkající se cestování a přechodu hranic mezi Českou republikou a Izraelem.

1. CESTA Z IZRAELE DO ČESKÉ REPUBLIKY

Informace naleznete na webových stránkách MZV.

Více informací o podmínkách vstupu na území ČR naleznete také na stránkách Ministerstva vnitra ČR www.mvcr.cz

Od 08.01.2021 jsou v platnosti  nová zpřísňující opatření v rámci 3. celonárodního lockdownu. Nová pravidla budou platit 2 týdny (do 21.1.2021). Pravděpodobné je však prodloužení.

Cesty ven z Izraele jsou v rámci těchto pravidel povoleny pouze osobám, které si letenku zakoupily před čtvrteční půlnocí (do 23:59 hod dne 07.01.2021). Při zakoupení letenky po tomto termínu je cestování umožněno pouze osobám, které obdrží od ministerstva dopravy zvláštní výjimku. O speciální povolení je nutné žádat min. 2 dny před plánovanou cestou vyplněním online formuláře na: https://www.gov.il/en/service/special-request-to-fly

Upozorňujeme, že při cestování z Izraele do ČR je i nadále zavedena povinnost požádat o tzv. výjezdní povolení vztahující se na všechny cestující. Je povinností se 24 hodin před odletem registrovat a podat žádost o tzv. "Outbound Passenger Clearance".
Formulář je k dispozici na webové stránce Ministerstva zdravotnictví Státu Izrael.  Cestujícímu přijde obratem email, který mu spolu s platným cestovním dokladem, letenkou a vytištěným povolením umožní vstup do odletového terminálu letiště Ben Gurion v Tel Avivu.
Další informace o povinnostech cestujících a cestování z Izraele naleznete na webové stránce Ministerstva zdravotnictví Státu Izrael
 

2. CESTA Z ČESKÉ REPUBLIKY DO IZRAELE

Od 23.12.2020 je vstup všem cizincům na území Státu Izrael zakázán bez výjimek udělovaných izraelskými zastupitelskými úřady v zahraničí, například pro členy homogenní rodiny za účelem účasti na svatbách, pohřbech a rodinných událostech.

Od 26.12.2020 jsou všechny státy světa na tzv. "červeném seznamu" (viz níže, co to znamená pro cestování občanů ČR do Izraele).


Cestování občanů z tzv. červených zemí (včetně ČR):

Pro vstup na území Izraele z červených zemí je stále v platnosti zákaz vstupu všem cizincům.
Izraelští občané, cizinci s pobytovým oprávněním v Izraeli či občané z červených zemí se speciálním povolením vydaným Velvyslanectvím Státu Izrael v dané zemi, musí 24 hodin před odletem vyplnit online registraci a požádat o tzv. "Inboud Passenger Clearance".
Formulář je k dispozici na webové stránce Ministerstva zdravotnictví Státu Izrael.

Cestující podléhá po příjezdu karanténnímu opatření na 14 dní v domácí izolaci (nebo koronavirovém hotelu - podle aktuálních opatření). Cestující musí vyplnit také on-line formulář "Home Isolation Form" na webové stránce Ministerstva zdravotnictví Státu Izrael.

Další informace ke karanténě, používání veřejné hromadné dopravy z letiště do místa karantény atd. naleznete v tomto odkazu. Občané v domácí izolaci budou podléhat pravidelným kontrolám ze strany ministerstva zdravotnictví a přísným pokutám v případě jejího porušení.
 

3. DOPRAVA:

Letecká: aktuálně neexistuje přímé letecké spojení mezi Tel Avivem a Prahou. Národní dopravce El Al provozuje lety do New Yorku, Londýna, Paříže, Frankfurtu, Amsterdamu, Athén, Sofie a Kyjeva.  Letecké spojení z ČR do Izraele je nyní možné přes Paříž (Air France), Frankfurt (Lufthansa), Zurich (Swiss Air), Minsk (Belavia) a Moskvu (Aeroflot), Kyjev (Ukrainian Airlines), Istanbul (Turkish Airlines). Nepravidelné linky provozuje společnost Ryanair do Berlína, Bruselu a Vídně.

Pozemní cestou: Pozemní hraniční přechody mezi Izraelem a Jordánskem a Izraelem a Egyptem jsou zavřené. Hranice mezi Izraelem a Egyptem je uzavřena pouze směrem do Egypta, v opačném směru je umožněn průchod občanům Izraele a na zvláštní povolení držitelům diplomatických pasů.
 

4. OPATŘENÍ:

Izrael vstoupil do 3. lockdownu dne 26.12.2020 a od 07.01.2021 platí zpřísňující opatření:

Seznam nejdůležitějších opatření:

- zákaz pohybu na více než 1 km od místa bydliště kromě výjimek definovaných MZd (cesta do práce, návštěva lékaře, cesta na očkování, cesta k soudu, účast na demonstraci, cesta do školy, návštěva pohřbu či svatby - pokuta 500 ILS za nedodržování;

- zákaz návštěvy jiné domácnosti;

- zákaz provozu všeh komerčních provozoven, kromě těch, které prodávají potraviny, hygienické produkty, elektroniku či potřeby pro domácnost;

- zavření hotelů, malých penzionů i dalších ubytovaních kapacit;

- zavření národních parků a rezervací, zoo, safari parků;

- uzavření všech provozoven, které neposkytují lékařskou péči (kadeřnictví, kosmetika, nákupní centra, tržiště, kina, muzea);

- zákaz osobního vyzvednutí objednávky v restauraci - pouze donášková služba;

- sportoviště uzavřena pro veřejnost;

- dočasné zrušení tzv. zelených turistických zón (Eilat a Mrtvé moře);

- omezení kapacity veřejné dopravy na 50 procent;

- uzavření pracovních míst, která nejsou hodnocena jako nezbytná;

- maximální počet účastníků shromáždění na 5 osob vevnitř a 10 osob venku;

- naprosté zastavení sportovních událostí;

- banky a pošty zůstávají v provozu;

- uzavření škol na prvním i druhém stupni ZŠ, střední školy i univerzity;

- bezpodmínečné nošení roušek na všech prostranstvích;

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministerstvo zdravotnictví: https://www.health.gov.il/English/Pages/HomePage.aspx
Letiště Ben Gurion: https://www.iaa.gov.il/en-US/rashot/Pages/default.aspx