english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vyhlášení nouzového stavu v ČR v souvislosti s epidemií koronaviru

Dne 12. března 2020 vyhlásila Vláda ČR na 30 dnů nouzový stav usnesením č. 194.

Vláda ČR vyhlásila dne 12. března 2020 na 30 dnů nouzový stav Usnesení č. 194 (PDF, 92 KB).

Opatření pro návraty a režimu překračování hranic koordinuje ministerstvo vnitra vč. výjimek z omezení cestování do ČR- www.mvcr.cz.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR poskytuje k epidemii koronaviru (COVID-19) globální informaci pro české občany cestující do zahraničí.

Informace k situaci v ČR poskytuje primárně ministerstvo zdravotnictví na své internetové stránce a na sociálních sítích.


Vláda ČR nařizuje s účinností od 14. března 2020 dle Usnesení č. 198 (PDF, 128 KB):


- zákaz vstupu pro všechny cizince přicházející z rizikových oblastí, s výjimkou cizinců pobývajících s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem na území České republiky; to neplatí, je-li vstup těchto cizinců v zájmu České republiky.

- zákaz občanům České republiky a cizincům s trvalým nebo s přechodným pobytem nad 90 dnů na území České republiky vstupu do rizikových oblastí; to neplatí, je-li z tohoto opatření udělena výjimka.

- zastavení přijímání žádostí o víza, přechodné a trvalé pobyty na zastupitelských úřadech;

- zastavení řízení v případě žádostí o krátkodobá víza;

- přerušit všechna řízení o žádostech o oprávnění k pobytu nad 90 dnů;

K nouzovému stavu

Opatření na hranicích a při příletech vykládá ministerstvo vnitra. Všechny informace o nouzovém stavu najdete na webové stránce Ministerstva vnitra ČR.

Oficiální informace ke zrušení mezinárodních spojů, autobusových, vlakových a leteckých pro osobní přepravu od soboty 14. března od 00.00 hod najdete na stránkách ministerstva dopravy. S dotazy dopravců k dopadům uvedeného opatření na mezistátní hromadnou dopravu je možno se obrátit taktéž na ministerstvo dopravy.

K rušení letů a změnám rezervace letenek kontaktujte svou leteckou společnost.

V souvislosti s epidemií koronaviru (COVID-2019) doporučujeme občanům, kteří se chystají na cesty zejména do třetích zemí, sledovat informaci Ministerstva zahraničních věcí ČR. Před návratem do ČR rovněž oficiální portál k vyhlášeným opatřením při vstupu a pobytu na území ČR. Tím je internetová stránka ministerstva zdravotnictví.
Aktuálně jde o opatření na hranicích, ve školách, v zařízeních lůžkových zdravotnických služeb, v zařízeních sociální péče, k pořádání veřejných akcí apod.