english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Aviva Bar-On

Aviva Bar-On

Aviva Bar-On se narodila v židovské rodině majitele pily. Po nacistickém záboru pohraničí se v roce 1938 Miroslav stala součástí Říše a rodina Winklerová byla vyhoštěna. Následující 3 roky musela Bedřiška, spolu s bratrem Felixem, matkou Adélou a otcem Josefem prožít těžké období stěhování. Nejdříve bydleli spolu s rodinou strýce v bytě příbuzných v Brně a otec byl povolán na nucené práce. Základy čtení, psaní a počítání se děti učili od rodičů v ilegálních podmínkách.

V lednu 1942 dostala celá rodina povolání k transportu do Terezína. Z Merhautovy školy byli deportováni vlakem do ghetta Terezín. Při příjezdu do Terezína byla rodina rozdělena. Otec i bratr Felix zvlášť a tehdy devítiletá Bedřiška zůstala s matkou, která pracovala v továrně na slídy. Kvůli nízkému věku Bedřišku nevzali do Kindersheimu, a tak četla knihy, zpívala v dětském pěveckém sboru Karla Bermana a Rudi Freudenfelda (přezdívaný Baštík) a hrála si s kamarádkami. Kvůli těžkým podmínkám, stresu, strachu, hladu a úmrtí blízkých však byla často nemocná. Otci se podařilo rodinu občas navštívit a přinést jídlo ukradené z kuchyně. V roce 1945 se šířila zpráva, že bude vypraven transport do Švýcarska. Celá rodina byla povolána před německého velitele Rahma, kterému otec řekl, že nepojede, protože se bál, že vlak bude vypraven do Osvětimi. Veliteli zřejmě imponovalo, že otec byl stavebník a ne intelektuál, jako mnoho ostatních, a proto rozhodl, že rodina pojede. Věděl asi, že vlak jede skutečně do Švýcarska - zřejmě se jednalo o výměnu 1000 německých vojáků za 1000 vězňů z ghett. Rodina Bedřišky byla nejdříve umístěna do karantény a po té ve Švýcarsku čekala na konec války. Po konci války se rodina vrátila do Prahy a po té zpět do Miroslavi.

Při jedné z posledních možností opustit komunistické Československo v květnu 1949 Bedřiška emigrovala spolu s bratrem Felixem do Izraele. Nejdříve byla v kibucu, pak prošla kurzem operačních zdravotních sester. V roce 1956 se provdala za Ašera Brauna (Bar-Ona) z Maďarska, který prošel Mauthausenem a pochodem smrti. Aviva Bar On má 3 děti a 11 vnoučat. Na univerzitě Bar Ilan vystudovala magistra sociologie. Nyní žije ve městě Kirjat Ono a jako dobrovolnice pracuje jednou týdně jako operační sestra.

Aviva Bar-On

Aviva Bar-On

Zdroj: www.pametnaroda.cz