english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Barbora Gejdošová (1.3. - 31.5.2019)

Jmenuji se Barbora Gejdošová , je mi 25 let a pocházím z Uherského Hradiště. Momentálně absolvuji v rámci magisterského oboru Bezpečnostní studia semestr na fakultě Government, Diplomacy and Strategy na Interdisciplinary Center (IDC) Herzliya v Izraeli.

 

Barbora Gejdošová

Barbora Gejdošová

Jak ses dozvěděla o možnosti stáže?

Jelikož jsem před cestou do Izraele absolvovala stáž na jiném zastupitelském úřadu (ZÚ), velmi mě lákalo poznat další velvyslanectví. Na základě informací na stránkách MZV a Velvyslanectví v Tel Avivu jsem tedy kontaktovala ZÚ.

Proč sis vybrala právě Velvyslanectví ČR v Tel Avivu?

Do Izraele jsem se chystal v rámci programu Erasmus. Vzhledem k mému studijnímu zaměření mi přišla stáž jako dobrý způsob rozšířit si své teoretické základy také o praktické zkušenosti. Navíc jsem toužila po další zkušenosti a tak jsem neváhala využít další potenciální možnosti. A ono to vyšlo.

Jak dlouho trvala tvoje stáž a co tě k ní motivovalo?

3 měsíce, díky nimž jsem měla možnost v kostce zjistit jak život a práce na ambasádě funguje. Motivací mi byla moje budoucí kariéra, která by se tímto směrem mohla ubírat.

Jakými činnostmi zastupitelského úřadu ses měla možnost seznámit?

Seznámila jsem se s agendou kulturního úseku, která ovšem zahrnuje také oblast tisku či školství a zároveň se vše prolínalo s bezpečnostní tématikou, ke které mám blízko.

V čem byla tato stáž pro Tebe přínosná?

Každý den na velvyslanectví byl jiný.  Měla jsem možnost účastnit se recepcí, pomoci s přípravou různých podkladů, návštěv či delegací. Kolektiv ZÚ byl ke mně vždy velmi přátelský a připadala jsem si jako člen týmu, což bylo velmi příjemné.

Co bys poradila ostatním, kteří uvažují o stáži v Izraeli?

Stejně jako ostatní stážistky, zvažte, zda stáž absolvujete současně se studiem. Mně tato forma vyhovovala, ale uznávám, že občas to může být náročné.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi životem v Evropě a v Izraeli?

Izrael je kombinací Západu s Východem. Každý to bude vnímat jinak, na základě svých zvyklostí a zkušeností. Ale pokud žijete v Tel Avivu, změna nebude tak razantní. Ale stejně je to jiný svět, alespoň v mých očích.

Jak jsi vnímala zdejší bezpečnostní situaci?

Celá situace je vlastně velmi paradoxní. Člověk běžně nijak nepociťuje, že by se něco dělo a přitom o pár desítek kilometrů dál může být situace ne až tak poklidná. Do telefonu jsem si nainstalovala Alert, následně jsem jej ale ztišila, protože mě oznámení jen zbytečně stresovala. Cítím se zde bezpečně, jen si z pozice zhýčkané Evropanky musíte uvědomit, že mír není garantovaný.

Líbil se ti Tel Aviv? Máš zde nějaká oblíbená místa?

Oblíbila jsem si Old Jaffa. V Tel Avivu rozhodně doporučuji trhy. A pláž se mi líbí více v Herzliyi.

Měla jsi možnost procestovat Izrael? Která místa tě zaujala?

V Izraeli je opravdu spousta míst k vidění. Miluji přírodu, proto mě okouzlily Golany, ale třeba také Negevská poušť je zážitek. Samozřejmě Mrtvé moře a Jeruzalém. Doporučuji Izrael projet od severu na jih a vidět tak rozmanitosti této země.

Doporučila bys tuto stáž i ostatním zájemcům?

Ano. Je to skvělý odrazový můstek, kde zjistíte, zda je tento obor vůbec pro Vás.

Barbora Gejdošová

Barbora Gejdošová