english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Karolína Řeháčková (24.4.2017 – 12.7.2017)

Jmenuji se Karolína Řeháčková, je mi 22 let. Pocházím z Prahy, ale již druhým rokem studuji Government, Diplomacy and Strategy na Interdisciplinary Center (IDC) Herzliya v Izraeli a jsem i součástí certifikovaného Evropského programu, také na IDC. 

Jak ses dozvěděla o možnosti stáže?

Z webových stránek Ministerstva zahraničních věcí ČR. Moje škola často pořádá konference a další události,  kterých se účastní mnozí evropští i světoví diplomaté a seznámila jsem se se zástupkyní švédského ambasadora, a ta mě doporučila jako stážistku na naší české ambasádě v Tel Avivu. 

Proč sis vybrala právě Velvyslanectví ČR v Tel Avivu?

Byl to vlastně přirozený vývoj mého studia v Izraeli a jeho zaměření.

Karolína Řeháčková

Karolína Řeháčková

Jak dlouho trvala tvoje stáž a co tě k ní motivovalo?

Stáž trvala bohužel pouze 3 měsíce a mojí motivací bylo mé studium, vyhlídky a plány budoucího studia a zaměření. Byla to jedinečná příležitost jak si v praxi vyzkoušet, zda by případná kariéra diplomata na českých ambasádách by připadala v úvahu, či ne. 

Jakými činnostmi zastupitelského úřadu ses měla možnost seznámit?

Pracovala jsem pro ekonomicko-politickou sekci ambasády, konkrétně pro zástupce ambasadora. Náplní mé práce bylo psaní politických zpráv o dění v Izraeli, zúčastnila jsem se bezpečnostně-obraného veletrhu ISDEF, kde jsem doprovázela českou delegaci a měla možnost se setkat s náměstkem ministra obrany, a také jsem se účastnila mnohých diplomatických jednání a konferencí.

Karolína Řeháčková

Karolína Řeháčková

V čem byla tato stáž pro Tebe přínosná?

Byla jsem překvapená přátelským a rovnocenným jednáním zaměstnanců ambasády vůči mně, jako stážistce. Za velmi krátkou dobu mého působení jsem měla šanci sama sebe otestovat, jak jsem schopná fungovat v pracovním prostředí a hlavně si vyzkoušet diplomacii v praxi.

Co bys poradila ostatním, kteří uvažují o stáži v Izraeli?

Určitě zvážit stáž během volného času, ne studia. Vzhledem k tomu, že jsem full-time student, vzdálená přes hodinu cesty, má přítomnost na ambasádě byla velmi omezená.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi životem v Evropě a v Izraeli?

To je vlastně otázka odpovídající si sama sobě. Izrael a Evropa  se nacházejí na jiných kontinentech, kultura a mentalita je prostě jiná. Izraelci jsou hluční v našem měřítku nepořádní, na druhou stranu ale mnozí rádi pomůžou v podstatě s čímkoliv. Centrální Izrael, čili Tel Aviv a další velká města na pobřeží jsou velmi moderní, a když se takovými čtvrtěmi procházíte, máte pocit, že jste někde ve Frankfurtu, ne na Blízkém Východě. 

Karolína Řeháčková

Karolína Řeháčková

Jak jsi vnímala zdejší bezpečnostní situaci?

Do Izraele jsem se přestěhovala před dvěma lety, kdy to vypadalo, že bude další intifáda. Skoro každý den se stal nějaký útok, jehož terčem nebyli pouze židé, ale i turisté. Takže prvních pár měsíců jsem se vyhýbala přelidněným místům a snažila se sžít s novým životním stylem. Izraelci žijí ideologií, že pokud se člověk zamkne doma a bude se bát vycházet, aby se mu něco nestalo, terorismus vyhrál. Člověk se naučí dívat kolem sebe a vyhodnotit situaci a to je podle mě důležité, ať člověk žije kdekoliv. 

Líbil se ti Tel Aviv? Máš zde nějaká oblíbená místa?

Já osobně žiji v Herzliyi, ale do Tel Avivu ráda jezdím každý týden na trhy, kde se dá koupit nejlepší ovoce, zelenina a vlastně všechno. Tel Aviv má také řadu výborných restaurací a pláží. O víkendech rádi chodíme na pikniky do parků, nebo k řece HaYarkon v Tel Avivu.

Měla jsi možnost procestovat Izrael? Která místa tě zaujala?

V Izraeli jsem byla mnohokrát, než jsem se rozhodla pro studium v Herzliyi, a procestovala jsem snad každý kout. Každá část Izraele je úplně odlišná, ať je to přírodou, či lidmi. Jeruzalém má rozhodně speciální místo v mém srdci, člověka prostě nadchne ta rozmanitost kultur v jednom městě. Negevská poušť je něco nepochopitelně úchvatného co pochopíte pouze, když to vidíte na vlastní oči. A za mě také přírodní prameny sladké vody na severu Izraele.

Doporučila bys tuto stáž i ostatním zájemcům?

Určitě ano. Pokud studujete diplomacii, či jinou podobnou vědu, je to skvělá zkušenost a cesta jak zjistit, zda by pro vás byla práce v takovém institutu vhodná.