english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Sára Handlová (únor 2016)

Jmenuji se Sára Handlová, je mi 24 let. Pocházím z Olomouce a studuji práva na Karlově Univerzitě v Praze. Mezi mé koníčky patří tanec, četba, filmy, běh, divadlo a mnoho dalšího:).

Sára Handlová

Sára Handlová

Jak ses dozvěděla o možnosti stáže?

O možnosti stáže jsem se dozvěděla úplnou náhodou. Věděla jsem, že budu v zimním semestru v rámci výměnného programu studovat na Univerzitě Tel Aviv. S párem diplomatů, kterým v Praze hlídám děti, jsme se bavili o mém studijním pobytu a také o tom, že do budoucna zvažuji diplomatickou kariéru. Navrhli mi, abych si zkusila požádat o stáž, že by to pro mě mohlo být zajímavé. Věděla jsem, že existuje taková možnost, ale nedošlo mi, že je to vlastně tak jednoduché.

 

Proč sis vybrala právě Velvyslanectví ČR v Tel Avivu?

Využila jsem příležitosti. Jak jsem již zmínila, studovala jsem v Tel Avivu po dobu jednoho semestru. Za tímto účelem jsem si zajišťovala ubytování, vízum atd., takže jsem to vzala při jednom.

 

Jak dlouho trvala tvoje stáž a co tě k ní motivovalo?

Má stáž byla nezvykle krátká, trvala jen měsíc. Ale i za tak krátkou dobu jsem stihla zažít obrovské množství zajímavých věcí. Mou motivací bylo hlavně zjistit, jak to na zastupitelském úřadu chodí, a co přesně obnáší práce jednotlivých diplomatů. V podstatě mě zajímalo, zda by mě taková práce bavila, a zda bych se v ní mohla realizovat.

 

Jakými činnostmi zastupitelského úřadu ses měla možnost seznámit?

Byla jsem převážně součástí konzulárního oddělení, kde jsem se dostala k velmi zajímavým věcem, ke kterým se člověk běžně nedostane. Mohla jsem se seznámit s procesem udělování státního občanství, krátkodobých a dlouhodobých víz, vystavování pasů či ověřování dokumentů. Dokonce jsem měla možnost být přímo „na okýnku“ a komunikovat s žadateli, což byla neopakovatelná zkušenost. Měla jsem možnost sledovat chod zastupitelského úřadu. Bylo mi umožněno účastnit se pravidelných porad. Dělala jsem zápis z jednání zástupců jednotlivých velvyslanectví Visegrádské čtyřky. Účastnila jsem se prezentace o České republice na střední škole v Haifě, což mi bylo velmi blízké, protože se tématu výuky na středních školách věnuji v rámci programu Street Law.

 

V čem byla tato stáž pro Tebe přínosná?

Naučila jsem se spoustu nových věcí, seznámila jsem se s velmi příjemnými lidmi a alespoň částečně jsem pronikla do chodu zastupitelského úřadu. Největším přínosem pro mě bylo zjištění, že se jedná o velmi zajímavou různorodou práci, a to i přesto, že jsem pracovala převážně na „úřednickém“ konzulárním oddělení.

 

Co bys poradila ostatním, kteří uvažují o stáži v Izraeli?

To nevím, asi aby to šli zkusit. Je to skvělé být v Izraeli a je ještě lepší mít zkušenost z ambasády. Je dobré si promyslet financování a další praktické věci. Dá se uvažovat o tom spojit to s něčím dalším, jako třeba právě se studiem. 

 

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi životem v Evropě a v Izraeli?

Celkově bych řekla, že hodně věcí je překvapivě stejných. Na druhou stranu je tu několik zásadních rozdílů, na které je třeba se připravit.

Izrael je opravdu drahá země, řekla bych, že nejdražší země, co jsem kdy navštívila. Ceny bydlení jsou tu opravdu extrémní. Pronajmout si jeden pokoj ve sdíleném bytě vyjde na stejnou částku jako pronajmout si třípokojový byt v Praze. Navíc místa, která jsou pouze v této cenové kategorii a ne třeba dvakrát tak drahá, většinou vypadají dost špatně. Je dobré s tím počítat. 

 

Další hodně nezvyklou a řekla bych dosti otravnou věcí (i pro velkou část místních obyvatel) je Šabat. Jedná se o den odpočinku od pátečního do sobotního večera. Nejen, že jsou zavřené obchody a restaurace, což se dá v pohodě přežít, ale nejezdí veřejná doprava, a to opravdu žádná. Pokud chce člověk vyrazit někam na víkend, musí si půjčit auto nebo jet šerutem, což je takový větší taxík.

 

Neděle je normální pracovní den. Na ambasádě se však pracuje podle českého pracovního týdne, takže víkend je standardní sobota a neděle. Pro zaměstnance a stážisty je to velmi výhodné, protože alespoň jeden den z víkendu mohou využívat veřejnou dopravu, jít nakoupit nebo si vyřídit něco na úřadech.

 

Každý se Vás bude ptát, jestli jste Žid, a pokud nejste, proč jste přijeli zrovna do Izraele. Je dobré mít připraveno pár odpovědí, protože po stopadesáté je to už dost nuda.

 

Lidé zde mohou připadat Evropanům trochu nerudní až nevychovaní, mluví se tady hodně nahlas. Na druhou stranu jsou tu lidé mnohem ochotnější někomu pomoci, jsou také mnohem komunikativnější.

 

Pokud jdete na úřad, poštu nebo řešit cokoliv s nějakou institucí, obrňte se trpělivostí, je to několikanásobně těžší kalibr než u nás.

 

V Tel Avivu je pořád dopravní zácpa, takže nikdy nedojedete nikam včas, na druhou stranu to každý chápe.

Sára Handlová

Sára Handlová

Jak jsi vnímala zdejší bezpečnostní situaci?

Já osobně jsem se při všech svých pobytech cítila stejně jako kdekoli v Evropě. Když jsem teď naposledy přijela (začátkem října 2015), byla situace dost vyostřená. Na druhou stranu člověk by musel mít opravdu smůlu, aby se konkrétně jemu něco stalo. Lidé šířili paniku na sociálních sítích a při rozhovorech u piva, což se vlastně od současné Evropy taky moc neliší. Myslím si, že izraelské bezpečnostní složky jsou velmi dobře připravené na různé situace. Navíc vzhledem k tomu, že téměř každý Izraelec prošel vojenským výcvikem, lidé by většinou měli vědět, jak reagovat. Na úvodní schůzce na univerzitě nám tvrdili, že každý je tu vycvičen nás ochránit, tak na tom asi něco bude.

 

Líbil se ti Tel Aviv? Máš zde nějaká oblíbená místa?

Upřímně jsem přímo do Tel Avivu moc nechtěla. Chtěla jsem do Jeruzaléma. Zpětně jsem však ráda, že jsem studovala právě zde. Tel Aviv je velmi otevřené liberální cool město. Je velký asi jako Brno, takže se dá téměř všude dojet na kole nebo dojít pěšky. Já osobně jsem bydlela v Jaffě, což je velmi staré arabské město, za jehož hradbami v roce 1909 začal vznikat Tel Aviv. Téměř okamžitě jsem si zamilovala staré město v Jaffě a bleší trh tamtéž. S Tel Avivem mi to trvalo trochu déle, protože město jako takové není přímo prvoplánově krásné. Nakonec jsem však objevila skvělá místa jako nejstarší židovské sousedství Neve Tzedek, hipsterskou čtvrť Florentine, Shuk (trh) HaCarmel, starý přístav na severu a mnoho dalších. V Tel Avivu je spousta stylových kaváren, barů a klubů. Město má opravdu jedinečnou atmosféru.  

 

Měla jsi možnost procestovat Izrael? Která místa tě zaujala?

V Izraeli jsem byla celkem třikrát, proto si troufám říct, že jsem ho v rámci možností procestovala. Je to nádherná země. Velkou výhodou pro cestovatele je, že jde o opravdu malou zemi, která je však velmi rozmanitá. Člověk ujede pár kilometrů a je v úplně jiném světě. Když jsem byla poprvé v Izraeli, bylo mi 19 let a jeli jsme s přítelem na velmi nízkonákladovou cestu. Spali jsme různě pod stanem, v parku, u někoho doma, jezdili jsme stopem, jídlo jsme měli s sebou, voda je všude pitná, takže jsme dokázali, že i v takto drahé zemi se dá fungovat velmi levně a projet ji celou:). Tímto chci ještě jednou poukázat na bezpečnostní situaci, upřímně nevím, zda bych si troufla takto cestovat v mnohých evropských zemích.

 

Mám tady řadu oblíbených míst. V první řadě Jeruzalém, který je vskutku neuvěřitelný. Trávila jsem tam hodně času, protože je jen hodinu cesty od Tel Avivu.  Mám moc ráda Akko, což je bývalé křižácké, současné arabské město na severu. Určitě je zajímavé vidět alespoň jednou v životě Mrtvé moře. Velmi na mě zapůsobil Makhtesh Ramon, což je velký kráter/kaňon v poušti jižně od Beer Shevy. Byla jsem tam na několikadenním treku. Moc se mi líbilo šnorchlování v Rudém moři... Mohla bych o Izraeli mluvit donekonečna.

 

Doporučila bys tuto stáž i ostatním zájemcům?

Určitě ano.