english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Veronika Bečvářová (1.2.2018 - 27.4.2018)

Jmenuji se Veronika Bečvářová a je mi 22 let. Pocházím z Prahy a momentálně studuji druhý ročník bakalářského programu zvaného Government, Diplomacy and Strategy na Interdisciplinary Center (IDC) Herzliya v Izraeli.
 

Veronika Bečvářová

Veronika Bečvářová

Jak ses dozvěděla o možnosti stáže?

O stáži jsem se dozvěděla z internetových stránek Ministerstva zahraničí ČR a velvyslanectví v Tel Avivu, které jsem si sama vyhledala, protože jsem se o podobnou zkušenost zajímala. Také jsem o ní slyšela od kamarádky, která mi stáž na velvyslanectví v Tel Avivu doporučila.  

Proč sis vybrala právě Velvyslanectví ČR v Tel Avivu?

K Izraeli i České republice (a jejich vzájemným vztahům) mám dlouhodobě velice blízko, což je hlavním důvodem, proč v Izraeli žiji a studuji to, co studuji. Tudíž moje volba přihlásit se na stáž právě v Tel Avivu byla kombinací mých profesních i osobních zájmů. 

Jak dlouho trvala tvoje stáž a co tě k ní motivovalo?

Ke stáži mě motivovalo mé studium a plány do budoucna. Chtěla jsem nahlédnout do toho, jak velvyslanectví fungují a co všechno se na nich vůbec odehrává. Mým zájmem bylo též nahlédnout více do toho, jak diplomacie a reprezentace České republiky vypadá a co vyžaduje. 

Jakými činnostmi zastupitelského úřadu ses měla možnost seznámit?

Mojí hlavní náplní práce byla výpomoc na konzulárním oddělení, kde jsem pomáhala s každodenními věcmi a měla možnost nahlédnout do toho, co všechno se na takovém úřadu odehrává. Pracovala jsem také na recepci, kde jsem komunikovala s lidmi v hebrejštině, angličtině a češtině. Byla jsem též vyslána reprezentovat velvyslanectví na diplomatickém sejití zástupců zemí Evropské unie, z něhož jsem pak sepsala shrnující zprávu.

V čem byla tato stáž pro Tebe přínosná?

Byla jsem překvapená přátelským a rovnocenným jednáním zaměstnanců ambasády vůči mně, jako stážistce. Za velmi krátkou dobu mého působení jsem měla šanci sama sebe otestovat, jak jsem schopná v tak specifickém prostředí pracovat. Největší přínos pro mě byl získaný přehled o tom, co se na velvyslanectví děje, což mi může pomoci v rozhodování, zda bych stála o to v takovém prostředí po ukončení studia pracovat. Kromě toho jsem si také mohla procvičit svou hebrejštinu. 

Co bys poradila ostatním, kteří uvažují o stáži v Izraeli?

Určitě zvážit stáž během volného času, ne denního studia. Vzhledem k tomu, že jsem full-time studentka bydlící mimo Tel Aviv, má přítomnost na ambasádě byla omezena. Kromě toho bych ostatním také doporučila si o Izraeli něco zjistit, než sem přijedou. 

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi životem v Evropě a v Izraeli?

Hlavním rozdílem mezi Izraelem a životem v Evropě je mentalita a kultura, což dále ovlivňuje všechno ostatní. Život v Izraeli je velice komplexní a prakticky o každém elementu společnosti by se dalo zdlouhavě debatovat. Odpovědi předešlých stážistek obsahují přesně ty rozdíly, které bych sama zmínila, tudíž zájemce odkazuji na předešlé rozhory. 

Jak jsi vnímala zdejší bezpečnostní situaci?

Na tuto otázku se mě velice často ptají přátelé z celého světa, kteří zvažují návštěvu. Izrael jsem poprvé navštívila v roce 2010 a od té doby jsem se vracela skoro každý rok na dovolenou nebo různé programy. Vždy jsem se tu cítila vcelku bezpečně. Zvykat si na bezpečností opatření a na zvažování situací, které by mě v rodném městě v Česku vůbec nenapadly, je opravdu proces. Ten u mě však proběhl postupně, takže jsem v tomto směru šok nezažila, když jsem se sem přestěhovala. Člověku, který zvažuje stáž na velvyslanectví bych řekla, že s tím musí počítat, ale rozhodně bych ho povzbudila do toho, aby přijel a nezvažoval bezpečností situaci, tak jak se může zdát na základě médií, jako faktor, který by mu v tom zabránil. Je třeba si uvědoměle naučit vyhodnocovat situaci a být si více vědom toho, co se v okolí děje. Upřímně se mnohdy cítím bezpečněji v Izraeli než v Evropě.

Veronka Bečvářová

Veronka Bečvářová

Líbil se ti Tel Aviv? Máš zde nějaká oblíbená místa?

Do Tel Avivu jsem na stáž dojížděla ze sousední Herzliye, ale občas v něm trávím čas s přáteli. Mé oblíbené místo je park HaYarkon, kde lze sportovat a odpočívat v zeleni u vody. Také mám ráda trh HaCarmel a pláže. Tel Aviv je též dobré místo k bydlení pro ty, kteří chtějí vyjíždět na výlety po celé zemi, protože je v centrálním Izraeli a má velice dobrou veřejnou dopravu. Protože jsem vyrostla a studovala v Praze, upřednostňuji maloměstský život na okraji velkoměsta, ale i tak mám Tel Aviv ráda. 

Měla jsi možnost procestovat Izrael? Která místa tě zaujala?

V Izraeli už jsem byla mnohokrát, ale věřím, že stážista, který navštěvuje Izrael poprvé, si najde dostatek času na cestování. Izrael je vcelku malá země, ale každá část je velice specifická, což je veliká výhoda. Mým nejoblíbenějším místem je Jeruzalém. Pokaždé, když tam jsem, se dozvím něco nového nebo objevím nové úžasné místo. Kromě toho preferuji spíše přírodu než města, takže jsem se zamilovala do Galilee, kde lze přes den chodit po národních parcích v horách a po večerech stanovat u Galilejského jezera, v kterém se moc ráda koupu. Na jihu je zase nádherná poušť a u Rudého more město Eilat, který je též mým oblíbeným místem. 

Doporučila bys tuto stáž i ostatním zájemcům?

Rozhodně ano. Tato stáž je jedinečná příležitost pro zájemce, který touží získat přehled o tom, co se na velvyslanectví děje a zda by taková práce pro něj byla vhodná.