english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kristina Zwebner (26.10.2016. - 26.1.2017)

Jmenuji se Kristina Zwebner, je mi 25 let. Původně pocházím ze Strakonic. V současné době žiji v Tel Avivu, předtím jsem dva roky studovala na Hebrejské Univerzitě v Jeruzalémě.

Kristina Zwebner

Kristina Zwebner

Jak ses dozvěděla o možnosti stáže?

Z rozhovoru s kamarádem, který mi řekl, že viděl oznámení o vypsání stáží na internetových stránkách MZV.

 

Proč sis vybrala právě Velvyslanectví ČR v Tel Avivu?

Protože momentálně žiji v Izraeli.

 

Jak dlouho trvala tvoje stáž a co tě k ní motivovalo?

Moje stáž trvala tři měsíce. Studovala jsem jazyky, takže diplomacie a mezinárodní vztahy byly vždy něco, co mě lákalo zkusit.

 

Jakými činnostmi zastupitelského úřadu ses měla možnost seznámit?

Spolupracovala jsem především s politickou sekcí. V rámci svého působení jsem měla např. možnost podílet se na přípravě programu dvou delegací z ČR do Izraele (předsedy poslanecké sněmovny, a ministra obrany). Účastnila jsem se několika oficiálních diplomatických akcí a jednání. Pořizovala jsem zápisy ze schůzí a také napsala několik politických zpráv o současném dění v Izraeli. Několik dní jsem také byla k ruce konzulárnímu oddělení, takže jsem trochu nahlédla i do jejich agendy (hlavně vydávání pasů a víz). Troufám si tvrdit, že jsem pronikla do hlavního chodu ambasády a poznala i sekce, na kterých jsem přímo nepůsobila.

 

V čem byla tato stáž pro Tebe přínosná?

Stáž předčila má očekávání. Byla mi svěřena větší důvěra a zodpovědnost, než je myslím u stáží běžné, a proto byla moje zkušenost velmi přínosná. Naučila jsem se mnoho nového a jsem ráda, že jsem po letech studia otestovala sama sebe v praktickém pracovním prostředí. Dodalo mi to sebedůvěru, že bych do budoucna podobnou práci zvládla, ať už ve státní instituci, nebo soukromém sektoru.

                 

Co bys poradila ostatním, kteří uvažují o stáži v Izraeli?

Určitě to zkusit. Pokud by se však jednalo o někoho, kdo by měl ve stejné době v Izraeli studovat na univerzitě, pak si to časově neumím představit. Také by potom nezbývalo moc času na poznávání Izraele. Lepší je podle mého názoru přihlásit se na stáž během volných měsíců, či po ukončení studia. 

 

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi životem v Evropě a v Izraeli?

Život v Izraeli je z mé zkušenosti rychlejší a pestřejší. Židovský rok je plný náboženských svátků a každý z nich má něco zcela specifického. Je tady větší důraz na tradice, kulturní hodnoty, rodinu a mezilidské vazby. Lidé jsou zde spontánnější a prožívají vše intenzivněji, jak to dobré, tak špatné. Je zde více cítit solidarita a pocit sounáležitosti.

Kristina Zwebner

Kristina Zwebner

Jak jsi vnímala zdejší bezpečnostní situaci?

Vše je relativní. Když jsem do Izraele přijela poprvé, byla jsem velmi ovlivněna obrazy v médiích. Myslela jsem, že je nebezpečné chodit po ulici nebo jezdit autobusem. Tyto obavy se však rychle rozplynuly, když jsem viděla normalitu života tady. Nyní už to skoro vůbec nevnímám a myslím si, že Izrael je alespoň, na rozdíl od Evropy, na teroristické útoky i válku dobře připraven.

 

Líbil se ti Tel Aviv? Máš zde nějaká oblíbená místa?

Tel Aviv je úžasný. Moderní, liberální, uvolněné město se spoustou zajímavých míst a možností, mnohem více podobné evropským metropolím než zbytek země. Nejvíce momentálně oceňuji, že zde není na rozdíl od Jeruzaléma tak obrovská náboženská a politická tenze. Mám ráda čtvrtě Florentin, Neve Tzedek, Jaffo, nebo třeba pobřežní promenádu vedoucí do přístavu.

 

Měla jsi možnost procestovat Izrael? Která místa tě zaujala?

Ano, procestovala jsem různá místa a nejvíce se mi líbí, jak je na tak malé ploše tak obrovská různorodost. Poušť, Mrtvé moře, Staré město v Jeruzalémě, mrakodrapy a pláže v Tel Avivu, zeleň na severu země. Mám ráda např. kabalistické město Safed.

 

Doporučila bys tuto stáž i ostatním zájemcům?

Ano, je to skvělá zkušenost a možnost vyzkoušet si zajímavou práci. Člověk pozná svět diplomacie, a když má štěstí, tak se pod záštitou diplomatické instituce může také zúčastnit různých akcí.

Kristina Zwebner

Kristina Zwebner