english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: NB
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České firmy na veletrhu ISRAFOOD

České firmy z potravinářského a agrárního sektoru vystavovaly v Tel Avivu v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED). Velvyslanectví ČR v Tel Avivu ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR a s agenturou CzechTrade zorganizovalo pro účastníky odborné mise stánek na veletrhu ISRAFOOD 2019, 36. ročníku nejvýznamnější oborové akce potravinářského sektoru v Izraeli.

Na akci se prezentovalo celkem 6 společností z České republiky: Emco, Nutricius, Semix Pluso, Simandl, Garden (voda Fromin) a na dálku také společnost Deva Nutricion. První den veletrhu stánek slavnostně otevřel a zahajovací řeč přednesl velvyslanec ČR v Izraeli Martin Stropnický. Na tuto třídenní akci v Tel Avivu navazovala rovněž jednodenní prezentační akce na území Palestinské samosprávy organizovaná styčným úřadem ČR v Ramalláhu. Na schůzce při betlémské obchodní komoře měly české společnosti možnost představit sebe a své produkty a poté se zúčastnit B2B s palestinskými partnery.

Foto 2

Foto 2

Izrael vykazuje značné obchodní deficity v potravinářských a zemědělských produktech a dováží velké objemy krmných zrn a zemědělských produktů zaměřených na spotřebitele (s výjimkou ovoce a zeleniny, kterých je v zemi dostatek). V roce 2018 měl izraelský dovoz potravinářských produktů a nápojů hodnotu 4,4 mld. USD. České firmy v loňském roce do Izraele vyvezly potraviny za 11,4 mil. USD, mezi hlavní položky patří obiloviny a obilné výrobky (5 mil. USD), jedlé přípravky (omáčky, kečup, ocet apod., 2,5 mil. USD), cukr a výrobky z cukru (1,8 mil. USD) a nápoje (1,5 mil. USD). Český podíl na celkovém dovozu potravin do Izraele je tedy pouze cca 0,4%, přitom hlavními vývozci potravin do Izraele stále zůstávají vedle USA a Turecka země Evropské Unie. Z tohoto důvodu bylo hlavním cílem této proexportně zaměřené akce proniknutí českých firem na místní velmi náročný trh s velkým potencionálem růstu. Na izraelském trhu dovoz potravin ze zahraničí zpravidla probíhá skrze místní partnery/distributory, kteří v hojném počtu navštívili český stánek. O vystavované zboží českých firem projevili rovněž zájem zástupci třetích zemí, především z Francie.

Tato mise byla uskutečněna díky laskavé podpoře Ministerstva zemědělství ČR v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED). Zastupitelský úřad ČR v Tel Avivu tímto děkuje všem zúčastněným za spolupráci.

Nela Brádleová, Obchodně-ekonomický úsek, Velvyslanectví ČR v Tel Avivu