english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ISDEF 2017 - představení českého obranného průmyslu na izraelském trhu

(Archivní článek, platnost skončena 12.06.2018 / 10:00.)

Velvyslanectví ČR v Tel Avivu ve spolupráci s CzechTrade a Ministerstvem obrany ČR zorganizovalo pro účastníky odborné mise prezentaci na nejvýznamnější konferenční a veletržní akci svého druhu v Izraeli. Projekt na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) byl implementován formou společné expozice firem z ČR na veletrhu ISDEF 2017, který se konal v areálu výstaviště a kongresového centra v Tel Avivu ve dnech 6. až 8. června 2017. Čeští účastníci veletrhu obranné a bezpečnostní techniky se během relativně krátké doby setkali s početným zástupem izraelských firem.

Zbrojní odvětví zaujímá v českém průmyslu důležitou roli. V odvětví jsou seskupeny firmy od dodavatelů jednotlivých součástek, jako jsou například optická mířidla či munice do lehkých zbraní, až po výrobu kompletních bojových prostředků, např. bojových letounů nebo radiolokačních zařízení. Za hlavní cíle proexportně zaměřené mise obranného a bezpečnostního průmyslu považujeme proniknutí českých firem na náročný izraelský trh, resp. prostřednictvím partnerství s izraelskými subjekty i na trhy třetích zemí, na nichž má jedna ze stran silnější postavení. Těchto cílů by mělo být dosaženo především představením České republiky jako průmyslové země s tradicí obranné a bezpečnostní výroby, představením výrobců specializované techniky, kteří se úspěšně přeorientovali na výrobu s vysokou přidanou hodnotou a podílem výzkumu a inovací, navázáním obchodních vztahů s izraelskými firmami, navázáním strategických partnerství, jak při vývoji nových komplexních obranných systémů, tak v přístupu na třetí trhy, na nichž má jedna ze stran silnější postavení.

ISDEF_2017_02

ISDEF_2017_02

Na veletrhu ISDEF 2017 se představily tyto společnosti z ČR: VOP CZ, LOM Praha, Česká zbrojovka UB, 4M Systems, Mesit Defence, Hudy Sport, Holík International, MOB-Bars a NESS Czech. Podnikatelskou misi vedl náměstek pro řízení Sekce průmyslové spolupráce a řízení organizací MO ČR Ing. Tomáš Kuchta, který vystoupil v odborné části konference s projevem na téma bilaterální spolupráce v obranném a bezpečnostním průmyslu. Spolupráce se špičkovými izraelskými firmami otevírá dveře na další trhy, ale především posouvá české firmy na vyšší technologickou úroveň a tím posiluje jejich mezinárodní konkurenceschopnost. Pro české vývozce obranné a bezpečnostní techniky není Izrael neznámým teritoriem. Meopta Systems, s.r.o., Sellier & Bellot a.s., TATRA a.s., Lanex a.s., ERA, EVPÚ Defence s.r.o., Max Merlin s.r.o., OPTOKON a.s., První brněnská strojírna Velká Bíteš a.s., TESLA a.s. a SVOS spol. s r.o. a další úspěšně pomáhají budovat povědomí o českém porevolučním obranném průmyslu.

ISDEF_2017_03

ISDEF_2017_03

Na celkovém vývozu vojenského materiálu z ČR se Izrael podílí z cca 1,5%. Hlavní vývozní položky tvoří vozidla (38%), zobrazovací průzkumná zařízení (32%), velkorážové zbraně (11%) a technologie (5%). Díky řadě projektů spolupráce (podvozky TATRA, optoelektronika MEOPTA) se špičkovými izraelskými firmami dochází na druhé straně také k posunu českých firem na vyšší technologickou úroveň a zvyšování jejich mezinárodní konkurenceschopnosti. Izrael patří mezi největší dovozce vojenského materiálu. Roční rozpočet izraelské armády v současnosti přesahuje 17 mld. USD, z čehož cca. 20% představuje přímá podpora Spojených států. Izrael ročně dováží vojenskou techniku v hodnotě 2,8 mld. USD (po dovozu nerostných surovin se jedná o nejvýznamnější dovozní položku) a další bezpečnostní technologie nevojenského charakteru za 550 mil. USD. Exportní potenciál pro české výrobce je tudíž enormní.

ISDEF_2017_04

ISDEF_2017_04

Izrael patří mezí nejvyspělejší výrobce zbrojní techniky. Ze zemí OECD vydává na obranu největší podíl HDP (konsistentně přes 6%). V přepočtu na obyvatele jsou současné náklady na obranu země páté nejvyšší na světě. Izraelská armáda je vybavena vyspělými zbraňovými systémy zpravidla navrženými a vyrobenými v Izraeli. Významným zahraničním dodavatelem jsou zejména Spojené státy. Izrael bude prvním státem, který od Lockheed Martin Aircraft Industries obdrží „neviditelné“ bojové letouny F-35, nejsofistikovanější stíhací letoun ve výzbroji americké armády. Ve spolupráci Izraele a USA byly rovněž vyvinuty systémy protiraketové obrany Arrow a Iron Dome. Izrael vyvinul moderní bitevní tank Merkava, který zatím nebyl prodán do zahraničí. Dále vyvinul vlastní síť špionážních satelitů Ofek, což jej zařadilo mezi sedm zemí světa, které mají satelitní kapacity a technologie.

ISDEF_2017_05

ISDEF_2017_05

Roční vývoz technologií pro obranné a bezpečnostní využití v objemu přes 7 mld. USD řadí Izrael v uvedeném odvětví mezi 10 největších vývozců, a podle některých kritérií přímo do první pětice. Většinu izraelské obranné výroby zajišťují velké společnosti jako Israel Aerospace Industries, Israel Military Industries, Elbit Systems a Rafael Advanced Defense Systems. Více než ¼  příjmů z izraelského vývozu tvoří protivzdušné obranné systémy, další ¼ satelitní platformy a radary, 10% námořní systémy a 5% bezpilotní letouny. V oblasti exportu bezpilotních letounů patři Izraeli od roku 2012 první příčka, před USA. Zbrojní vývoz tvoří 10% celkového průmyslového vývozu Izraele, přičemž 71% izraelské zbrojní výroby je exportováno. Nejvýznamnějším trhem (55% podíl na vývozu) pro izraelské firmy z obranného odvětví je Asie. Evropa se na izraelském vývozu podílí z 20% a Spojené státy z 15%.

Branislav Gál, ekonomický diplomat, velvyslanectví ČR v Tel Avivu