english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Tel Aviv
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Účast izraelských zástupců na veletrhu IDET 2021

Nedávný 16. ročník mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET, který se uskutečnil v týdnu 6. - 8. 10. 2021, a který se již tradičně konal v Brně, představil řadu novinek v oblasti obranných i bezpečnostních technologií. Letošní přehlídka byla zajímavá hned z několika důvodů: Návštěvníci si mohli prohlédnout nové moderní zbraňové komplety a technologie, poprvé se na veletrhu IDET prezentovala expozice státu Izrael prostřednictvím agentury SIBAT. Zajímavou novinkou byl také Start-up Innovotion Pavilion, v rámci kterého se představilo pět inovativních začínajících českých firem z oblasti obranných a bezpečnostních technologií.

ZÚ Tel Aviv, v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie MZV ČR, realizoval incomingovou misi izraelských zástupců obranného a bezpečnostního průmyslu z veřejné sféry do České republiky. Cílem projektu bylo během týdne, ve kterém proběhl veletrh IDET 2021 (6.-8. 10. 2021), zajistit prezentace, individuální a skupinová jednání IL partnerů s relevantními CZ subjekty. V místě jsme registrovali zájem o organizaci společného projektu tohoto typu mezi naším ZÚ a IL partnery, včetně, na průmyslovou spolupráci, zaměřeným ředitelstvím SIBAT z MO IL. Projekt poskytl prostor pro další společné aktivity, např. setkání mezi představiteli MO ČR a IL zástupci a návštěvy vybraných firem. Projekt dále zvýšil pozitivní vnímání CZ výrobců a dodavatelů z oblasti obranného průmyslu v IL, pomohl navázat nové a upevnit stávající kontakty, a zajistil kontinuitu akcí tohoto typu v dalších letech. Projekty tohoto typu mají navíc silnou institucionální podporu MO obou zemí. V neposlední řadě projekt pomohl CZ subjektům blíže se seznámit s potenciálem, který pro ně IL v této oblasti nabízí. Vzhledem k vysoké vyspělosti IL obranného průmyslu vidíme prostor pro kooperaci na různých projektech v obou směrech.

Letošní ročník byl zajímavý formou prezentací jednotlivých vystavovatelů, množstvím dynamických ukázek a novinek. Zajímavým místem byl také sektor mladých českých startupových firem, které již před veletrhem avizovala Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. Jde o firmy, které se snaží o inovativní přístupy k obranným technologiím.

Projekt byl připraven a cílen tak, aby instituce a firmy na obou stranách maximálně využily čas, který měly v Brně k dispozici. ZÚ Tel Aviv společně s partnery na obou stranách připravil konkrétní program a rozvrhl jejich společná jednání. Před zahájením projektu proběhlo několik kol virtuálních koordinačních setkání, které dále konkretizovala obsahovou stránku akce. ZÚ Tel Aviv jako centrální koordinátor společně s partnery na obou stranách zajistil, aby účastníci měli včasné a kompletní informace, které byly pro úspěch a efektivitu akce klíčové. To platí i pro konkrétní propojení relevantních partnerů v závislosti na jejich profilu, včetně produktových portfolií u firemních účastníků. Bez využití nástrojů projektu by dosažení těchto cílů bylo stěží realizovatelné.

Projekt byl realizován jako incomingová mise IL zástupců obranného a bezpečnostního průmyslu z veřejné sféry do ČR. Cílová skupina na IL straně byla oslovena ve spolupráci mezi ZÚ Tel Aviv a ředitelstvím SIBAT z MO IL, což zaručilo široký záběr oslovených potenciálních účastníků. Na CZ straně byli na tomto základě vytipováni potenciální partneři a byla zajištěna i informovanost organizátorů veletrhu IDET a jejich prostřednictvím účastníci veletrhu, kteří představili IL zástupcům svá řešení a účastnili se příslušných setkání a jednání. Účastníci byli z veřejných institucí na IL straně (SIBAT, policie a hasiči). Na CZ straně bylo účastníků více vzhledem k místu realizace a charakteru projektu. ZÚ Tel Aviv sloužil jako centrální koordinátor projektu. Zástupce ZÚ Tel Aviv byl přítomen v ČR během celé akce.

16. mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET potvrdil svoji pozici jedné z nejvýznamnějších přehlídek ve střední Evropě a zemích NATO. Celkem se zúčastnilo 496 vystavujících firem z 27 zemí, jejichž expozice si prohlédlo přes 24.000 převážně odborných návštěvníků z tuzemska a zahraničí. Potvrdilo se silné postavení českého obranného a bezpečnostního průmyslu, který dlouhodobě exportuje přes 90 procent své produkce a v roce 2020 hodnota jeho vývozu vzrostla na téměř 17 miliard korun (o miliardu více než v roce 2019). 

Autor: Tomáš Kadlec, obchodní rada, Velvyslanectví ČR v Tel Avivu