english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: web
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podepsána smlouva na dodávku izraelských mobilních protivzdušných radiolokátorů (MADR) pro Armádu ČR

Mezi zástupci ministerstev obrany ČR a Izraele byla dne 5. 12. 2019 v Praze podepsána smlouva na dodávku nových mobilních protivzdušných radiolokátorů (MADR) pro potřeby Armády ČR. Dlouhodobě připravovaný projekt na pořízení nového systému proběhne nákupem přímo od izraelské vlády a potvrzuje tak nadstandardní úroveň vztahů obou zemí.

Projekt počítá se zapojením českého obranného průmyslu do projektu v podobě subdodávek pro izraelského dodavatele, izraelskou firmu Elta Systems, jejímž vlastníkem je izraelská státní firma Israel Aerospace Industries. Celkový objem podílu českých dodavatelů na projektu bude představovat minimálně 30 % z hodnoty kontraktu, která činí 3,5 miliardy korun. Český obranný průmysl svým zapojením  dokazuje velmi vysokou úroveň našich firem v této oblasti.
Radary modelu ELM 2084 MMR (Multi-Mission-Radar) tvoří součást protivzdušného systému Iron Dome, který je v Izraeli nasazen již přes osm let pro obranu vzdušného prostoru. Jeho hlavním úkolem je chránit izraelskou civilní, vojenskou a kritickou infrastrukturu, přičemž v současnosti tuto hrozbu představují především raketové útoky. Systém se vyznačuje vysokou účinností detekce cílů, určením možných míst zásahu/dopadu a následného varování obyvatelstva či likvidace hrozeb, pokud je to nutné. Nové radary tak výrazně posílí kapacity AČR v oblasti protivzdušné obrany.