english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: 1
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Air India bude létat přes saúdsko-arabské území do Izraele. Rekordní růst letecké dopravy v Izraeli se promítl i do příjmu z cestovního ruchu v ČR.

Saudská Arábie učinila historické rozhodnutí, když povolila indické národní letecké společnosti Air India začít nad svým územím provozovat lety na trase Nové Dillí - Tel Aviv. Rijád existenci židovského státu oficiálně neuznává a doposud žádné jiné aerolince létat skrze svůj vzdušný prostor z/do Izraele nepovolil. Tento krok potvrzuje oteplování vztahů mezi Rijádem a Jeruzalémem. Současně toto rozhodnutí uvítá také Indie, jejíž premiér Narendra Modi má rostoucí zájem o vliv v regionu.

Přímé lety mezi Izraelem a Indií zatím provozuje jen společnost El-Al, která ale doposud Arabský poloostrov oblétá, čímž prodlužuje dobu letu na 8 hodin. Nové lety společnosti Air India by tedy měly zkrátit let na 5,5 hodiny, a s nižšími náklady získat nad El-Al značnou konkurenční výhodu.

El Al v dopise Mezinárodní organizaci pro civilní letectví (ICAO) tento týden označil krok saudských úřadů za "diskriminační". "Společnost Air India získá významnou a nespravedlivou výhodu ve vztahu k El Al, pokud jde o lety mezi Izraelem a Indií," uvedl generální ředitel společnosti Gonen Usishkin v dopise. Požádal ICAO, aby pomohl "zajistit stejné povolení pro El Al, pro lety nad Saúdskou Arábii".

Rychlejší a levnější letecké spojení s Indií jistě potěší mnoho Izraelců, pro něž je tato země velmi oblíbenou turistickou destinací. Dle statistik indického ministerstva cestovního ruchu přicestovalo do Indie v roce 2017 celkem 59.231 izraelských turistů, kteří zde často po zakončení povinného tříletého armádního výcviku zůstávají i několik měsíců.

Toto pro Izrael příznivé rozhodnutí saudských úřadů přišlo ve chvíli, kdy se izraelskému cestovnímu ruchu velmi daří. Dle zpráv Izraelské letecké autority (IAA) byl rok 2017 z pohledu turismu rokem rekordním - mezinárodní letiště Ben Gurion přivítalo přes 20 milionů cestujících (meziroční nárůst 18,3 %) a 12 nových leteckých společností zahájilo provoz z letiště.

Příznivý vývoj cestovního ruchu a letecké dopravy zvlášť v Izraeli započal po implementaci dohody Open Skies, která byla podepsána s Evropskou unií v létě 2012. Tato dohoda otevřela izraelské dopravce konkurenci evropských leteckých společností tím, že zrušila omezení pro zahraniční společnosti a omezení rozsahu operací z některých letišť. Cílem bylo zvýšit počet zahraničních leteckých společností působících v Izraeli a zvýšit počet letů. Není pochyb o tom, že těchto cílů se podařilo dosáhnout - 20 milionů cestujících na letišti Ben Gurion v roce 2017 představuje ve srovnání s 12,4 miliony v roce 2012 nárůst o 61,2 % během období 5ti let.

V duchu této reformy také momentálně probíhá výstavba nového mezinárodního letiště Ramon v Eilatu, které nahradí dvě menší letiště – Eilat City a Ovda. Dle očekávání IAA toto nové letiště, které nese pojmenování po prvním izraelském astronautovi, „zvýší provoz nízkonákladových dopravců pro Evropu a Dálný východ, což povede k větší konkurenci, nižším leteckým tarifům pro cestující a mnohem lepšímu leteckému propojení Izraele."

O tom, že se izraelskému incomingovému cestovnímu ruchu daří, svědčí také zvyšující se počet Čechů, kteří do této země každoročně zamíří. Zatímco v roce 2015 přicestovalo do Izraele 14.200 českých občanů, v roce 2016 to již bylo 15.900, a o rok později dokonce 24.300 turistů z Česka. Rok 2017 tedy zaznamenal 53% meziroční nárůst v počtu českých turistů a Česká republika se z pohledu Izraele umístila na 4. místě po Brazílii, Číně a Řecku s nejvyšším meziročním nárůstem turistů v tomto roce. Na základě těchto statistik lze říci, že zájem Čechů o Izrael prudce stoupá, což také souvisí s  lepším leteckým propojením Prahy s Tel Avivem. Společnost ČSA/Smartwings přidala v létě loňského roku jeden spoj do Tel Avivu a momentálně tak na této trase létají 4 linky denně. Společnost Wizzair zahájila v roce 2017 provoz linky na trase Praha – Eilat Ovda.  (Z důvodu rušení některých linek Wizzair ale bude od léta spojení mezi Prahou a Eilatem zajišťovat společnost Ryanair.) Je pravděpodobné, že po otevření nového mezinárodního letiště Ramon v Eilatu bude letecké spojení mezi Českou republikou a Izraelem dále posíleno.

Z pohledu exportu služeb je neméně zajímavý nárůst izraelských turistů v ČR. V období 2014-2017 vzrostl počet izraelských návštěvníků ČR o 57 %, a to z 116 na 182 tisíc ročně. Po turistech z Ruské federace u nás navíc Izraelci tráví v průměru nejvíce nocí (4,9), což v celkovém počtu přenocování řadí Izrael na pomyslném řebříčku do první desítky důležitosti v incomingové turistice, za Čínu, ale před Francii, Španělsko a Jižní Koreu. Izrael je z pohledu ČR po Spojených státech a Číně v současnosti třetím největším exportním trhem, a to jak ve vývozu zboží, tak i vývozu služeb, z nichž většinu představuje cestovní ruch.

Branislav Gál, Obchodní rada, Ambasáda ČR v Tel Avivu

Nela Brádleová, Obchodně-ekonomický úsek, Ambasáda ČR v Tel Avivu