english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Foto: ABSFreePics
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Budoucí ministr financí Izraele Nir Barkat představil ekonomický plán

Dne 19. 2. 2020 na Delegaci EU bývalý starosta Jeruzaléma a  pravděpodobný budoucí ministr financí Nir Barkat představil ekonomický plán. Izrael bude v příštích letech investovat velké finanční prostředky do infrastruktury, energetiky a stavebnictví v rámci rozvoje a obydlování dalších území včetně Negevské pouště a Galileje.

 

Klíčové prvky s potenciálem pro české firmy:

  • Bydlení – základem bude masivní výstavba nových bytových domů – příležitost stavebnictví
  • Zdravotnictví – především navýšení kapacit, poptávka po zdravotnické technice
  • Předměstí, periferie – obydlování dalších území, včetně Negevské pouště a Galileje. Za několik let bude mít Izrael dvojnásobný počet obyvatel a prioritou je osidlování dalších oblastí – příležitosti: stavebnictví, infrastruktura, energetika
  • Podpora malých podniků – prostor pro vzájemnou spolupráci s českými partnery
  • Zvyšování HDP – nyní již cca 45.000 USD na obyvatele. Jedna z nejrychleji se rozvíjejících zemí na světě – růst kupní síly do budoucna znamená vyšší spotřební výdaje domácností
  • Potraviny – snížení cen potravin na únosnou úroveň, podpora místních trhů – potřeba nových špičkových potravinářských technologií.
  • "Desertec“  zlepšování života v poušti – využití solární energie a vody – energetika a vodní hospodářství jako klíčové podmínky pro osidlování nehostinných pouštních oblastí.

Byla představena poslední vytvořená mapa 12 nových průmyslových zón, z nichž některé již byly schváleny. Všechny zóny by měly být na izraelské státní půdě. Bude vytvořen efektivní silniční systém a budována další infrastruktura. V těchto bezpečných zónách budou umístěny lékařské a speciální služby, které budou využívat jak Izraelci, tak Palestinci, z čehož do budoucna vyplývá zvýšená poptávka po zdravotnické technice.

Tento ekonomický plán představuje zajímavé příležitosti pro české firmy, které mají zkušenosti s podobnými projekty při budování a rozvíjení průmyslových zón, primárně v oblastech stavebnictví, speciálních technologií, dodávkou strojů a dalších zařízení.

Autor: Tomáš Kadlec, obchodní rada, Velvyslanectví ČR v Tel Avivu