english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Kenes Exhibitions
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mezinárodní konference a veletrh BIOMED 2018 v Tel Avivu - letos i s českou účastí

Ve dnech 15.-17. května 2018 se konala v Tel Avivu mezinárodní konference a veletrh BIOMED 2018, a to jako součást 17. ročníku Národního týdne o přírodních vědách a technologiích. Jedná se již tradičně o největší mezinárodní akci v oboru přírodních věd pořádanou v Izraeli. V Tel Avivu se sešlo na šest tisíc odborníků zastupujících vědecké ústavy a firmy z oboru přírodních věd, zdravotnictví, biotechnologií, diagnostiky, farmaceutik a dalších příbuzných oborů, z nichž přibližně 20 % přijelo ze zahraničí. Mezi participujícími institucemi se i díky projektu na podporu ekonomické diplomacie neztratily ani firmy z ČR.

Biomed_stánek_02

Biomed_stánek_02

Konference představovala příležitost seznámit se s posledními trendy v oblasti farmaceutického a biotechnologického výzkumu. Čeští účastníci konference Biomed 2018 se během relativně krátké doby seznámili s řadou izraelských firem, které v globálním měřítku patří v uvedeném odvětví mezi nejúspěšnější. Organizátor konference a veletrhu klade důraz na obchodní rozměr akce. Kromě konferenčního programu, panelových diskuzí a kulatých stolů byl proto účastníkům akce k dispozici i on-line B2B Networking, jehož prostřednictvím bylo možné cíleně sjednat schůzky podle profilu a zaměření. V předchozím ročníku bylo tímto způsobem pro účastníky ze 45 zemí zprostředkováno na 4 500 individuálních B2B schůzek, a to jak pro jednotlivé delegáty konference, tak i pro zástupce 150 vystavujících firem.

Biomed_stánek_01

Biomed_stánek_01

Český pavilon přírodních věd byl s mottem "Czech Republic - Land of Innovation" zrealizován ve spolupráci Zastupitelského úřadu ČR v Tel Avivu s agenturami CzechTrade a CzechInvest. Účast českých vědců byla hrazena Úřadem vlády ČR z prostředků na podporu vědy, výzkumu a inovací. Odborné mise se zúčastnilo 7 firem a vědeckých institucí z ČR: BIOCEV z.s.p.o., Biopreparáty, spol. s r.o., Contipro a.s., Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně - Mezinárodní centrum klinického výzkumu, GCP-Service International s.r.o., Quinta Analytica s.r.o. a Univerzita Karlova - 1. LF UK. Prezentace firem měla formu účasti na společné expozici tzv. "Czech Republic Life Science Pavilion". Nedílnou součástí projektu na podporu ekonomické diplomacie bylo zveřejnění profilu firem prostřednictvím výstavního katalogu, oficiálního newsletteru a sociálních sítí.

Biomed_stánek_04

Biomed_stánek_04

Biomed 2018 - přehled vystavovatelů z ČR (PDF, 949 KB)

****

Obor přírodních věd a biotechnologií patří nyní v Izraeli bezesporu k nejrychleji rostoucím. Tomuto růstu napomáhá i vládní podpora a silná akademická základna. Obrat izraelského exportu léčiv a specializovaných zdravotnických prostředků přesahuje 8,5 mld. USD ročně. I přesto, že sektor byl v uplynulém roce poznamenán problémy farmaceutické společnosti Teva - největšího světového producenta generik, počet pracovníků v celém odvětví vzrostl o 10 tisíc - na celkových 85 tisíc.

Z pětadvaceti celosvětově nejúspěšnějších léků, které byly vyvinuty v průběhu posledního desetiletí, bylo sedm úplně či z velké části vyvinuto v Izraeli. V současnosti zde působí na 1 450 biotechnologických a farmaceutických společností (ve srovnání s cca 900 firmami před pěti lety). O dynamickém vývoji v uvedeném sektoru vypovídá i vysoký počet nově vznikajících firem a M&A aktivita. V minulé dekádě bylo v Izraeli v odvětví přírodních věd založeno 1 370 společností, z nichž cca polovina je stále aktivních.  

Zatímco před deseti lety se izraelským firmám z tohoto odvětví podařilo na roční bázi přitáhnout investice ve výši cca 100 mil. dolarů, v roce 2017 se dle studie PwC Israel v předmětném sektoru z převážně soukromých zdrojů proinvestovalo již 1,2 mld. dolarů (meziroční nárůst o 40 %), což představuje více než 20 % z celkových investic do izraelského technologického sektoru. Jen na americkém trhů NASDAQ se 36ti izraelským firmám z odvětví přírodních věd podařilo v období let 2008-2017 prostřednictvím úpisu akcií získat kapitál na rozvoj ve výši 3,7 mld. dolarů.

Branislav Gál, ekonomický diplomat, velvyslanectví ČR v Tel Avivu