english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: N
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Představitelé pardubického kraje se zúčastnili několika schůzek v Haifě

Návštěvou technologického parku a setkáním s představiteli inovační společnosti a zástupci podnikatelského inkubátoru v izraelské Haifě pokračovala pracovní cesta delegace Pardubického kraje, jejímž cílem je načerpání zkušeností pro rozvoj start up projektů, inovací a smart city. Zástupci kraje se seznámili mimo jiné s chodem vědecko-technologického parku MATAM, který pro výzkumníky nabízí nejen práci, ale také residenční bydlení a volnočasové activity.

„Celý areál je jednoznačně vzorem pro obdobné projekty u nás. Základem úspěchu tohoto projektu je především vhodně vybraná lokalita na jižním okraji města, jelikož ji protínají nejen dvě klíčové dálnice, ale také železniční koridor. Musím ocenit vizionářství místní samosprávy, která do tohoto projektu investovala finanční prostředky, které se dnes vrací nejen finančně. Vědecko-průmyslový park je motivací pro mladé výzkumníky a vědce, aby neodcházeli do zahraničí, a zůstávali v regionech a městech, odkud pochází. V lokalitě se nachází vše, co rodiny potřebují. Od vysoce kvalifikované a dobře hodnocené práce přes kvalitní ubytování až po příležitosti k trávení volného času. Tato lokalita se stala jakýmsi městem ve městě a představuje zářný příklad aplikace prvků smart city. Pro nás může být tento projekt příkladem a znovu se ukazuje, že se máme v této oblasti co učit,“ uvedl hejtman Martin Netolický.


Business Park MATAM na jižním okraji města představuje prostor o rozloze 270 tisíc metrů čtverečných. Je pronajímán předním mezinárodním společnostem, mezi něž patří Intel, Apple, Google, IBM, Microsoft, Yahoo, Philips a další. Zaměstnává více než deset tisíc vysoce kvalifikovaných pracovníků. Součástí areálu je kromě řady volnočasových aktivit a pláže také fotbalový stadion, primárně určený pro klub Maccabi Haifa, který byl postaven před dvěma lety za částku okolo 3,6 miliardy korun. Společnost Haifa Economic Corporation, které areál patří, investuje do špičkových technologií a biotechnologického průmyslu, podnikání a obchodu, nemovitostí s vysokým výnosem, obnovitelných zdrojů energie, cestovního ruchu, rekreace a sportu. Jedná se o společnost plně vlastněnou městem, která rozšiřuje své aktivity jako přední obchodní platforma a úspěšně plánuje a implementuje nové podněty, které napomohou a podpoří ekonomický rozvoj města.


Zástupci kraje jednali také s představiteli HiCenter Ventures, která rovněž patří pod Haifa Economic Corporation. „Tento podnikatelský inkubátor má velmi podobné zaměření jako náš Pardubický podnikatelský inkubátor. Jedná se o podnikatelský areál, který poskytuje začínajícím start-upistům v průběhu všech fázích vývoje takové nástroje, které umožní, aby se jejich myšlenky a podněty promítly do reality. Společnost poskytuje podnikatelům mentoring z oblasti financování, poskytnutí kanceláře a další výhody. Obchodní koncepce a plány jsou hodnoceny týmem odborníků, což je obdobný příklad s jakým počítáme v případě našeho P-PINKu,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že v první fázi jsou projekty podpořeny částkou 20 tisíc dolarů ze soukromých zdrojů, ve druhém kole, do kterého se dostávají již vybrané úspěšné projekty, je částka 500 tisíc dolarů s tím, že polovinu formou úvěru zadotuje stát a zbytek soukromí investoři společně s HiCentrem.

Zdroj: Pardubický kraj