english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: N
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Delegace pardubického kraje zaměřená na smart cities navštívila Izrael

V návaznosti na založení Pardubického podnikatelského inkubátoru navštívili zástupci Pardubického kraje a Regionální rozvojové agentury, jejíž je P-PINK dceřinou společností, Izrael. V rámci pracovního programu se v pondělí členové delegace setkali s českým velvyslancem Ivo Schwarzem, se kterým debatovali především o pozici českých společností v zemi, ale také o možné pomoci veřejné správy podnikatelskému sektoru.

„Česká republika dlouhodobě patří v očích Izraele mezi stabilní a relevantní partnery, což otevírá velký prostor pro další české společnosti, které by mohly mít zájem do země vyvážet své produkty. Velice dobrou pověst mají historicky například české zbrojařské společnosti a podniky zaměřené na rozličnou vojenskou techniku. V našem kraji se jedná především o společnosti SVOS, Retia či koncern Czechoslovak Group, do kterého spadají mimo jiné značky Tatra či AVIA,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který připomněl hlavní cíl cesty zástupců Pardubického kraje do Izraele. „Vzhledem k nedávnému založení Pardubického podnikatelského inkubátoru, který vychází z Regionální rozvojové agentury Pardubického kraje, se chceme seznámit s možnostmi, které jako krajská samospráva v případě podpory podnikatelského sektoru a start-up projektů. Tato blízkovýchodní země patří v oblasti inovací mezi nejpokrokovější na světě, a proto nám může ukázat cestu, abychom co nejrychleji dohnali přibližně dvacetileté manko, které jako stát máme,“ řekl na setkání s velvyslancem hejtman Martin Netolický, který se mimo jiné informoval o aktuální politické situaci. Součástí delegace Pardubického kraje byli kromě hejtmana také předseda finančního výboru krajského zastupitelstva a místostarosta Dašic Jan Foldyna, starosta Svitav a krajský zastupitel David Šimek, zastupitel Jan Procházka, ředitel Regionální rozvojové agentury Pardubického kraje Richard Červenka a zástupce Pardubického podnikatelského inkubátoru Přemysl Rubeš.

V rámci pracovního programu se členové delegace dále setkali mimo jiné s představiteli několika organizací a společností zaměřených na problematiku inovací, start-upů či zavádění prvků smart city. Jednou z nejdůležitějších a nejvýznamnějších izraelských společnosti, která se pohybuje v oblasti start-upů je Start-Up Nation Central. „Jedná se o neziskovou organizaci, která financovaná výhradně z filantropie. Jejím hlavním cílem je vytvářet prostředí, které povede k inovativnímu přístupu řešení problémů. Společnost udržuje největší a nejmodernější platformu pro objevování izraelských inovátorů a podnikatelů, která poskytuje důležité informace o více než 5 800 firmách napříč mnoha průmyslovými odvětvími,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který v rámci debaty se zástupci organizace hovořil také o možném propojení s českými společnostmi, které by mohly mít zájem prezentovat se na izraelském trhu.

 

Prezentace izraelských start-upů

Možnost užší spolupráce s již existujícími izraelskými start-upy byla hlavním cílem setkání členů krajské delegace s představiteli vybraných společností. Prvním z projektů je systém Carbyne, což je pohotovostní komunikační platforma, která slouží pro zjednodušení a zkvalitnění záchrany lidských životů a řešení krizových situací pro složky záchranného systému. „Celý systém je zaměřený na zpřesnění a zjednodušení komunikace člověka s operačním centrem složek záchranného systému. Vzhledem k pokročilým technologiím je díky jednoduché aplikaci možné získat nejen přesnou polohu volajícího, jeho věk či zdravotní stav, ale automatickým zapnutím přenosu videa je možné celou situaci sledovat v reálném čase a zachránce či postiženého přímo navigovat, což zvyšuje šance na přesné poskytnutí první pomoci,“ řekl hejtman Martin Netolický s tím, že by podobný systém mohl být využit například v případě Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje.

Druhým prezentujícím projektem byla mobilní platforma Gazpacho, která nabízí společnostem sestavení vlastní mobilní aplikace podle předem připravených šablon, čímž se usnadní vývoj unikátní aplikace pro každou společnost zvlášť. Gazpacho nabízí velice intuitivní a na míru upravené řešení, které se velmi snadno využívá, což přispívá k rychlému začlenění do každodenních pracovních procesů. „V současné době tato platforma poskytuje řešení jak firmám, tak městům a obcím v široké škále oblastí jako například sběr odpadů, bezpečí a ochrana, vzdělávání, vodohospodářství, doprava či údržba ulic. V současné době tuto aplikaci využívá sedm municipalit v Izraeli včetně Tel-Avivu,“ řekl starosta Svitav a krajský zastupitel David Šimek.

Třetím prezentovaným projektem byla aplikace Playkers, která slouží především pro manažery sportovišť, sportovních center, ale i samotné sportovce a zástupce měst a obcí. „Hlavním cílem této aplikace je automatizace rezervací sportovišť a řízení volnočasových aktivit. Obsahuje funkce jako SmartLock, který synchronizuje brány a zámky s objednávkami, což maximalizuje otevírací dobu a minimalizuje náklady na provoz, či systém SmartLight, což znamená automatizovaný systém osvětlení propojený s objednávkovým systémem,“ sdělil zastupitel Jan Procházka.

Jako poslední se zástupcům Pardubického kraje představil projekt Saferplace. „Tento projekt se zaměřuje na bezpečnost silničního provozu, zlepšuje plynulost dopravy, zvyšuje bezpečí chodců a řidičů a posiluje vynucovací schopnosti a možnosti všeho druhu v oblasti městského parkování včetně používání míst pro hendikepované, parkování na chodníku či na autobusových zastávkách,“ uvedl předseda finančního výboru krajského zastupitelstva Jan Foldyna.

V závěru pondělního pracovního programu se členové delegace setkali se zástupci společnosti SPARK Consulting, která řídí konsorcium sedmi vedoucích izraelských technologických společností, které jsou zaměřeny na řešení konceptu smart cities. Vzhledem k tomu, že izraelské Ministerstvo ekonomiky podporuje toto konsorcium, zajímal se hejtman o způsob státní podpory, ale také o jednotlivé realizované projekty, mezi které patří například chytrého parkování, sběru odpadu či organizace výuky. Díky sdružení do konsorcia SPARK – Smart City Consortium poskytuje široké portfolio služeb.

Zdroj: Pardubický kraj