english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MANN SHINAR ARCHITECTS
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Izrael otevřel nové mezinárodní letiště na jihu země, poblíž Rudého moře

Po téměř šesti letech výstavby bylo dne 21.1.2019 slavnostně otevřeno nové Ramonovo letiště ležící pouhých 18 kilometrů od Eilatu,  nejjižnějšího města Izraele. Letiště nese jméno po prvním izraelském astronautovi Ilanu Ramonovi, který zahynul při havárii raketoplánu Columbia v roce 2003, a jeho synovi Asafovi, pilotovi stíhaček F-16, který rovněž tragicky zahynul – a to při letecké nehodě v roce 2009.
 

Ramonovo letiště by mělo v první fázi provozu každoročně odbavit na 2 mil. cestujících s předpokládaným vzestupem na 4,5 mil. pasažérů v horizontu několika let. A ačkoliv byl rok 2018 z hlediska incomingové turistiky v Izraeli rokem rekordním (celkem 4 mil. turistů, meziroční nárůst o 13%), lze očekávat další nárůst přílivu turistů a také nastartování intenzivnějšího rozvoje jižní části země. Jih Izraele a rudomořské letovisko Eilat je oblíbené pro své celoročně slunečné počasí mezi turisty z Evropy a Ruska, snahou je dle izraelského ministerstva dopravy také přilákat do této oblasti více domácích turistů.

Ramonovo letiště však bude plnit i další důležitou funkci. Bude sloužit jako záložní mezinárodní letiště v případě, že by byl provoz na letišti Ben-Gurion z bezpečnostních důvodů omezen. Takové situaci čelil Izrael v roce 2014 během operace Ochranné ostří, kdy do perimetru letiště dopadla raketa vypálená z pásma Gazy a v reakci na tuto událost několik mezinárodních leteckých společností lety do Tel Avivu pozastavilo. Konstruktéři nového letiště se z této lekce poučili a zabudovali do letištního komplexu moderní technologie, díky kterým lze čelit nejrůznějším bezpečnostním hrozbám. Ranvej o délce 3,6 km je vybavena čidly a senzory zajišťujícími bezpečnost dosedajících i vzlétajících letadel. Celý komplex je obehnán elektronickou bariérou o výšce 26 metrů a délce 4,5 kilometrů, která je součástí 34 - kilometrové zdi podél hranice s Jordánskem. Tato bariéra zároveň chrání letiště před raketami vystřelenými z nepřátelských území a je tak největším protiraketovým plotem na světě.

Realizace tohoto projektu vyšla na téměř 500 mil. dolarů a jedná se o první mezinárodní letiště, které bylo za 70 let existence Izraele vybudováno od základů. Ben-Gurionovo letiště, podobně jako mnohá další menší letiště (Sde-Dov, Haifa Airport) byla založena ještě za doby britského mandátu. Ramonovo letiště očekává první přistání vnitrostátních letů společností Israir a Arkia v únoru 2019, mezinárodní lety začnou pravidelně operovat až od konce března. Na trase Praha - Ramonovo letiště bude provozovat pravidelné linky letecký dopravce Ryanair.

Zdroj: The Times of Israel

Nela Brádleová, Obchodně-ekonomický úsek