english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: thinkstock
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Izrael očekává uzavření desítek tisíc podniků

Téměř 60 tisíc izraelských podniků by mohlo do konce roku 2021 ukončit činnost kvůli ničivým ekonomickým dopadům způsobeným pandemií koronaviru. Zprávu vydala analytická firma Dun & Bradstreet, která předpokládá, že 55 000 až 60 000 podniků se uzavře, ale dalších 40 000 podniků čeká naopak otevření.
 

Mezi odvětví, která pandemie v Izraeli nejvíce poškodila, patří pohostinství, stavebnictví, doprava a maloobchod. Prognóza ukazuje dramatický pokles nových podnikatelských aktivit pro rok 2021 ve srovnání s předchozími roky.

Předpovědí pro rok 2020 je celkové uzavření 35 000 až 40 000 podniků, což je nárůst o 70% oproti předchozímu roku. Celkově by měl letos hrubý domácí produkt Izraele podle odhadů klesnout o 7 %. Očekává se, že poměr veřejného dluhu k HDP v roce 2020 dosáhne přibližně 77 - 80 %. Podle dat zveřejněných Centrálním statistickým úřadem Izraele cca 19 % izraelských pracujících, což je 750 tisíc lidí, stále zůstává v důsledku pandemie raději nezaměstnaných, nebo na neplaceném volnu.

 

Miliardové škody každý týden

Podle ministerstva financí stojí izraelskou ekonomiku pokračující restrikce 2,3 miliardy šekelů (14,9 miliard Kč) týdně. Největší ztráty ekonomice působí uzavření obchodů a prodejen – jedná se o 1,4 miliardy šekelů týdně.

Podle dat zveřejněných Centrálním statistickým úřadem Izraele vedla podzimní uzávěra ke zdvojnásobení míry nezaměstnanosti v zemi. Před uvalením restriktivních opatření v polovině září dosahovala nezaměstnanost míry 11,5 %, nyní již 22,7 %. Ekonomové izraelské Centrální banky zveřejnili v makroekonomické prognóze dva scénáře vývoje míry nezaměstnanosti. Podle optimistického scénáře by v posledním čtvrtletí roku 2020 měla nezaměstnanost dosáhnout 16,7 % a na konci roku 2021 klesnout na 7,8 %. Ve scénáři pesimistickém předpovídají ekonomové 20,2 procentní nezaměstnanost ve 4. čtvrtletí 2020 a 13,9 procentní nezaměstnanost na konci roku 2021.

Ve druhé polovině 2021, kdy se již předpokládá nižší míra koronavirové infekce, bude ekonomika oživovat. V opačném případě budou odhady mnohem pesimističtější.

 

Špičkové technologie odolávají

Zpráva analytické firmy Dun & Bradstreet však naznačuje, že odvětví špičkových technologií zůstalo navzdory krizi konkurenceschopné. Export tohoto sektoru (výzkum a vývoj, software, IT služby atd.) se v období od ledna do května 2020 zvýšil o 16 %.

Navzdory otřesené globální ekonomice však jedna z předních ratingových agentur společnost Standards & Poor´s potvrzuje dobrý úvěrový rating Izraele. Izrael má silný ekonomický výhled směřující do budoucnosti navzdory destrukci způsobené pandemií koronaviru. Společnost potvrdila pozici Izraele na relativně vysokém ratingu AA, což signalizuje spolehlivost země při splácení dluhů.

S&P vysvětlila své příznivé hodnocení zdůrazněním dynamické a diverzifikované izraelské ekonomiky, pružné měnové politiky, relativně silné zásoby místních úspor a přístupu na národní a mezinárodní kapitálové trhy. Úvěrová agentura však také zaznamenala zranitelnost Izraele, spočívající zejména v jeho relativně vysokém dluhu a geopolitických rizicích.

Rozhodnutím S&P udržet rating Izraele na úrovni AA se stabilním výhledem je velkým vyjádřením důvěry v izraelskou ekonomiku a známkou chvály pro stát Izrael.

 

Autor: Tomáš Kadlec, obchodní rada, Velvyslanectví ČR v Tel Avivu