english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Times of Israel
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Izraelské start-upy přilákaly v roce 2020 investice v rekordní výši

Není pochyb o tom, že pandemie koronaviru zasadila izraelskému hospodářství tvrdou ránu, ze které se bude ještě nějakou dobu vzpamatovávat. Schodek státního rozpočtu dosáhl v uplynulém roce historické výše 11,7% HDP a více než půl milionu (13,9%) Izraelců je v současnosti bez práce. Země se navíc potýká s vleklou politickou krizí dále prohlubující ekonomické problémy a dle prognóz OECD se izraelská ekonomika na předkrizovou úroveň vrátí až koncem roku 2022. Na seznamu pandemií nejvíce zasažených sektorů ekonomiky však odvětví high-tech nenajdete. Izraelské start-upy znovu dokázaly svou odolnost vůči výkyvům ekonomiky a přetrvávající atraktivitu v očích zahraničních investorů i za podmínek zvýšené nejistoty na kapitálových trzích. Výsledky izraelského high-tech sektoru za uplynulý rok ukazují, že schopnost mladých technologických firem přilákat investice ze zahraničí byla krizí poznamenána jen minimálně.

Izraelské start-upy dokázaly v roce 2020 přilákat rekordních 9,93 mld. USD (214 mld. Kč) investic v rámci 578 finančních transakcí („deals“). Tyto údaje se shodují s růstovými trendy pozorovanými v předchozích letech a překonávají výsledky předchozího roku o 27% v objemu získaného kapitálu a o 14% v počtu uskutečněných finančních transakcí. Rekordní hodnoty dosáhla i průměrná výše investice – 17,2 mil. USD (387 mil. Kč). Investoři, převážně ze zahraničí, častěji investují do etablovaných společností v pozdějších investičních kolech (B a C round).

Investiční činnost zahrnovala také rekordní počet investic nad hranicí 100 mil. USD (2,2 mld. Kč), kterých se uskutečnilo 20 (versus 18 in 2019). Stejný trend se projevil u investic nad 30 mil. USD (645 mil. Kč), kterých se celkem uskutečnilo 96 (versus 65 in 2019). Nejatraktivnější sektory představovaly pro investory oblasti Cybersecurity, IoT, digitální zdravotnictví a FinTech.

Co se týče dopadu pandemie na výši investic, mírný propad byl zaznamenán ve druhém čtvrtletí uplynulého roku. Tento pokles byl však vymazán opětovným růstem ve třetím a čtvrtém čtvrtletí. Z důvodu nejistoty na finančních trzích v prvním pololetí meziročně rovněž poklesly investice do počátečních kol financování (Seed a A round), která se pro investory vyznačují vyšší mírou rizika. I tento trend byl zvrácen růstem investic v rámci počátečních kol financování ve třetím a čtvrtém čtvrtletí. 

 

Graf 1

Graf 1

Zdroj: IVC-Meitar The Israeli Tech Review 2020

 

Rok 2020 přinesl meziroční pokles v počtu fúzí a akvizic z celkem 143 v roce 2019 na 93 v loňském roce. Celková hodnota těchto dohod se propadla o 45% na 7,8 mld. USD (167 mld. Kč). Mezi přední „exity“ loňského roku patřily akvizice dvou start-upů z oblasti cybersecurity: firmy FORESCOUT společností Advent za 1,6 mld. USD (34 mld. Kč) a firmy Checkmarx společností Hellman & Friedman za 1,2 mld. USD (26 mld. Kč). Další významnou akvizici představoval nákup start-upu Moovit z oblasti smart mobility společností Intel za 1 mld. USD (22 mld. Kč).

 

Graf 2

Graf 2

Zdroj: IVC-Meitar The Israeli Tech Review 2020

 

Nízké úrokové sazby a dostupnost kapitálu v loňském roce přitáhly investory na kapitálové trhy celosvětově, tento trend se nevyhnul ani Izraeli. Místní technologické společnosti uzavřely v rámci prvních veřejných nabídek akcií (IPO) 121 dohod o financování o celkovém objemu 6,55 mld. USD (140 mld. Kč). Jedná se o meziroční nárůst o 235%. Mezi první veřejné nabídky akcií s největším ohodnocením patří softwarový gigant JFrog (NASDAQ, 428 mil. USD), digitální pojišťovna Lemonade (NYSE, 319 mil. USD) či nanotechnologický start-up Nanox (NASDAQ, 165 mil. USD). 

Úspěchy, kterých dosáhl izraelský technologický sektor navzdory globální pandemii, jsou působivé. To platí dvojnásobně v globálním měřítku: zatímco Izrael zaznamenal meziroční nárůst investic o téměř 30 procent, technologické společnosti v USA registrovaly mnohem mírnější nárůst (+ 5%) a evropské technologické firmy stagnaci (+ 1%). Očekává se, že zahraniční poptávka po izraelských technologiích tak bude jedním z tahounů obnovy ekonomiky země poté, co se podaří COVID-19 porazit. I k tomu má již Izrael našlápnuto – v 9 milionové zemi již alespoň první dávku vakcíny obdrželo na 2 miliony lidí, což je na osobu nejvíce na světě.

 

Nela Brádleová, obchodní specialistka, Velvyslanectví ČR v Tel Avivu