english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: AB
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Na Velvyslanectví ČR v Tel Avivu proběhl energetický seminář v rámci českého předsednictví Radě EU

České velvyslanectví v Tel Avivu uspořádalo v minulém týdnu seminář zaměřený na energetiku. Na akci, která byla organizována v rámci aktivit k českému předsednictví Radě EU, vystoupil Dan Catarivas, předseda EU-izraelské obchodní komory a Andrea Carignani di Nivoli, vedoucí sekce technologie a inovací na Delegaci EU ve státě Izrael. Hlavním řečníkem byl Yossi Abu, CEO izraelské společnosti NewMed Energy zabývající se těžbou zemního plynu v izraelské výlučné ekonomické zóně. Mezi pozvanými byli diplomaté EU MS a zástupci místních podnikatelských organizací a obchodních komor.
 

NewMed Energy je izraelská společnost zabývající se průzkumem a rozvojem nalezišť zemního plynu a také jeho těžbou a následným vývozem. Společnost je hlavním partnerem u všech izraelských nalezišť zemního plynu, který pokrývá domácí poptávku (70% elektřiny je v Izraeli generováno tímto způsobem) a je také skrz síť plynovodů v rámci regionu dále vyvážen.

Regionální energetická spolupráce představuje pro Izrael otázku zásadního významu. Těžba plynu upevnila vztahy Izraele se dvěma sousedními arabskými státy, s nimiž země v minulosti podepsala mírové smlouvy. Izraelský plyn je vyvážen od března 2017 do Jordánska a od ledna 2020 do Egypta. Od podepsání tzv. Abrahámských dohod v r. 2020 se začaly do této spolupráce ve větší míře zapojovat také Spojené arabské emiráty, které nakoupily podíl v izraelském nalezišti Tamar a přislíbily účast v dalších regionálních energetických projektech.

O izraelský zemní plyn se začala ve velké míře zajímat také Evropská unie, když po ruském vpádu na Ukrajinu vyplula na povrch nutnost rychlé diverzifikace zdroje této komodity. Zároveň se z důvodu vysokých cen na evropských trzích s plynem zaznamenaných od podzimu 2021 výrazně zvýšila ziskovost dovozu plynu z Izraele. V důsledku tohoto vývoje podepsali v červnu 2022 zástupci Evropské komise, Egypta a Izraele memorandum o porozumění o obchodu se zemním plynem. Plyn z izraelských nalezišť bude dopraven skrze existující infrastrukturu (plynovod Ashkelon–El Arish a pan-arabský plynovod) do Egypta, kde dojde k jeho zkapalnění v LNG terminálech Damietta a Idku a následnému vývozu do EU.

Izraelské přebytky zemního plynu jsou po uspokojení domácí spotřeby a vývozních závazků odhadovány na 10 mld. m3/rok. Vliv na velikost tohoto přebytku má také zahájení těžby z naleziště Karish v minulém týdnu, jež se tak stal třetím aktivním izraelským nalezištěm. Další přebytky plynu získá Izrael s plánovaným navýšením těžby v nalezišti Leviathan ze současných 12 mld. m3 na 21 mld. m3 ročně. To je však podmíněno vybudováním nové infrastruktury pro přepravu plynu, jedna ze zvažovaných variant je výstavba plovoucího zařízení LNG a nových potrubí v blízkosti tohoto plynového pole. V květnu 2022 byly navíc zahájeny přípravy na čtvrté kolo výběrového řízení na hledání nových zásob plynu v izraelské výlučné ekonomické zóně. Toto rozhodnutí přestavuje změnu strategie poté, co v prosinci r. 2021 izraelské Ministerstvo energetiky oznámilo zastavení průzkumu nových polí a příklon k obnovitelným zdrojům energie. Dle prohlášení zástupců ministerstva byla změna strategie motivována světovou energetickou krizí a nutností podpořit Evropu v jejím úsilí o diverzifikaci zdrojů zemního plynu.

Nela Brádleová, obchodní specialistka, Velvyslanectví ČR v Tel Avivu

Zdroj: Times of Israel, OSW