english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: AB
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

S novým rokem odstartuje reforma pravidel dovozu potravin do Izraele

Izrael chystá od 1. ledna 2023 reformu pravidel dovozu potravinářských výrobků. Hlavní změny se budou týkat úpravy či zrušení velké části stávajících potravinářských standardů a jejich harmonizace s pravidly Evropské unie pro chemické a biologické kontaminanty. Vláda si od reformy slibuje redukci byrokracie, usnadnění dovozního procesu, zvýšení konkurence na místním zemědělsko-potravinářském trhu a snížení cen potravin pro konečného spotřebitele.
 

Izrael nadále čelí rostoucím životním nákladům, jež patří mezi jedny z nejvyšších na světě. Vysoké ceny se týkají rovněž místního trhu s potravinářskými produkty - izraelský spotřebitel za svůj nákup v supermarketu zaplatí v průměru o 25% více než v Evropě. Tato situace je především důsledkem existence nízké konkurence na místním zemědělsko-potravinářském trhu, kterému dominuje pět hlavních skupin: Tnuva, Coca-Cola, Elite-Strauss, Osem a Telma-Unilever. Díky své strategii fúzí a akvizic drží tyto společnosti téměř 50% místního zemědělsko-potravinářského trhu. Tato situace je nadále upevňována existencí izraelských potravinářských standardů, které efektivně brání vstupu dalších hráčů na místní trh. Jedním z nejpalčivějších problémů, s nímž se vývozci potravinářských produktů do Izraele doposud potýkali, jsou právě tyto rozdíly mezi regulačními požadavky v Izraeli a těmi, které jsou platné v jiných rozvinutých zemích. Zástupci podnikatelských organizací v Izraeli proto již léta usilují o zrušení těchto pravidel tak.

Právě na tento problém se nyní zaměřila izraelská vláda. Na obzoru je revize pravidel pro dovoz potravin a jejich sjednocení se standardy EU pro chemické a biologické kontaminanty (kromě listerie a salmonely) a rezidua pesticidů. Záměrem vlády je umožnit dovoz produktů, které jsou v souladu s normami EU bez kontroly těchto produktů v přístavu, tedy postupný přesun ke kontrole produktů po jejich uvedení na trh („post-market“).

Dle izraelského Ministerstva financí má být v rámci avizované reformy na základě přezkumu Výboru pro kontrolu potravinářských standardů (Food Standards Review Committee) v příštích čtyřech letech zcela zrušeno či výrazně pozměněno téměř 90 % ze 127 norem pro potraviny, které se liší od norem stanovených EU. Změny se dotknou zemědělských a potravinářských produktů, ale také některého spotřebního zboží. Konkrétně bude usnadněn dovoz rýže, cukrovinek, sušeného ovoce, zmrzliny, kečupu, čaje, mléčných výrobků, těstovin, džemů, mražených zeleninových produktů, koření, hořčice, majonézy a dalších. Z reformy jsou naopak prozatím vyňaty vejce, maso, mléko, ryby, doplňky stravy a dětská strava.

Tato reforma, jež byla schválena koncem září, by měla otevřít izraelský trh s potravinami dalším zahraničním dovozcům. Pro spotřebitele by měla přinést rozmanitější výběr potravin, který je v porovnání s EU relativně omezený, a snížení cen těchto produktů. Izraelské Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvo hospodářství a průmyslu plánují twinningové projekty se svými evropskými protějšky, které mají za cíl posílit schopnost úspěšně implementovat tuto novou strategii.

 

Nela Brádleová, obchodní specialistka, České velvyslanectví v Tel Avivu

Zdroj: Jerusalem Post, Times of Israel, FICC