english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Upozornění na izraelskou firmu působící v oblasti dovozu cukrovinek

Na základě nám dostupných informací důrazně upozorňujeme české vývozce na zvýšenou opatrnost při jednání o dovozu cukrovinek do Izraele.

V posledním období se na pracovníky zahraniční kanceláře CzechTrade v Tel Avivu i Velvyslanectví ČR v Izraeli obrátila řada českých firem s dotazem ohledně poptávky na čokoládu, karamel a další cukrovinky z Izraele (některé uváděli společnost Norland). Podle našich zjištění byla celá řada českých výrobců obeslána s nabídkou zjištění podmínek a součinnosti při zajištění certifikace jejich výrobků pro izraelský trh. Za tyto asistence firmy doporučené izraelským poptávajícím požadují podle některých informací platbu v řádu několika set až tisíců EUR.

Podle našich informací zavedený izraelský importér podmínky pro dovoz potravinářských výrobků zná, a pokud ho výrobek zajímá a je cenově konkurenceschopný, tak většinu administrativy zajišťuje sám, nebo může výrobce správně nasměrovat ke splnění všech předepsaných náležitostí.

Žádost o importní licenci, kterou může předložit pouze předem certifikovaný izraelský importér potravin na Ministry of Health's Foods Control Services, je spojena s poplatkem 485 izraelských šekelů (zhruba 120 eur) za položku. Tuto licenci zajišťuje a platí importér. Výrobce obvykle zajišťuje na své náklady tzv. košer certifikát, poplatky spojené s jeho vystavením jsou hrazeny přímo jeho vydavateli, tzn. ve většině případů Rabinátu Židovské obce v Praze.

K problematice se vyjádřila i Delegace Evropské Unie v Izraeli. Výrobci cukrovinek (např. kakaových a čokoládových produktů) z několika zemí (Španělsko, Francie, Maďarsko, Česká republika a zejména Itálie) obdrželi v poslední době nevyžádanou nabídku na zařízení dovozní licence do Izraele, přičemž jim bylo nabízeno uhrazení části těchto nákladů (v řádů tisíců EUR). Delegace EU v Tel Avivu se na základě rozsahu těchto informací rozhodla upozornit evropské výrobce a obchodníky na zvýšenou opatrnost při jednání o podmínkách vývozu cukrovinek do Izraele na základě podobných nabídek. 

Zdroj: CzechTrade na základě informací od českých dodavatelů cukrovinek, Zastupitelského úřadu ČR v Tel Avivu, Delegace EU v Izraeli a zavedených izraelských dovozců.