english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Rachel Alon Margalit
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští středoškoláci poznávali krásy Izraele v rámci výměnného programu zaměřeného na vzájemné porozumění kultur

Středoškolští studenti z Příboru na Moravě navštívili Izrael v rámci projektu „THE JOE ALON CONNECTION PROGRAM“, jehož podstatou je navázání přátelských vztahů mezi českou a izraelskou mládeží.
 

Žáci Masarykova gymnázia z Příboru na Moravě strávili týden plný jedinečných zážitků a poznávali Izrael spolu se svými izraelskými vrstevníky ze střední školy The Branco Weiss High School z městečka Tzur Hadassah. Sjezdili Izrael od jihu na sever a zpět, navštívili mimo jiné leteckou základnu Chatzerim v Beer Shevě, Muzeum beduínské kultury, Herzlovo muzeum a Staré město v Jeruzalémě, vykoupali se v Mrtvém moři, obdivovali Bahajské zahrady v Haifě, nakoupili si na trhu Carmel v Tel Avivu a mnoho dalšího.

Mimoto čeští středoškoláci poznali, jak žijí izraelské rodiny a zažili pravou šábesovou atmosféru v jejich domovech. Česká část projektu se bude ve stejném duchu opakovat v průběhu r. 2020.

Celý projekt je pojmenován po Joe Alonovi (1928-1973), izraelském občanovi, jehož životní osudy byly úzce spjaty s bývalým Československem, odkud se mu nejdříve podařilo v roce 1939 uprchnout před nacisty a následně, v roce 1949, se do naší země vrátil, aby zde prošel pilotním kurzem v Olomouci. Poté působil jako pilot v řadách letectva a pak v diplomatických službách nově vzniklého státu Izrael. Jeho dcera Rachel Alon-Margalit nyní vede tento výměnný program jako čest jeho památce.