english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bezprecedentní česko-izraelská spolupráce zachraňuje životy: šestinásobná transplantace propojila pacienty v Praze a ve Svaté zemi

Díky vynikající práci týmu chirurgů v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a jejich izraelským kolegům z nemocnic Beilinson a Hadasa došlo k historicky první výměně orgánů mezi Českou republikou a Izraelem. Tato mezistátní párová výměna odstartovala řetězec šesti transplantací, v rámci kterých dostali novou šanci na život v podobě nové ledviny tři izraelští a tři čeští pacienti.

 

transplantace

transplantace

Konkrétně se jedná se o pacienty, jenž v rámci své rodiny našli dárce, který však orgán z důvodu biologické neshody nemohl darovat přímo jim. Data takových párů z ČR a Izraele byla v říjnu testována na specializovaném počítačovém softwaru a mezi šesti z těchto párů byla nalezena biologická shoda. Poté následovaly několikaměsíční přípravy lékařských týmů na obou stranách.

Tento zákrok představuje důležitý milník česko-izraelské spolupráce, neboť je pro obě zúčastněné země prvním svého druhu. Pro ČR se jedná o první mezinárodní párovou výměnu ledviny se zemí mimo EU, pro Izrael o první mezinárodní výměnu orgánu žijícího dárce vůbec. České velvyslanectví v Tel Avivu přeje všem pacientům brzké uzdravení.

Pozn.: Tato jedinečná forma spolupráce byla ukotvena podpisem Memoranda o porozumění mezi pražskou nemocnicí IKEM a izraelskou Národní transplantační autoritou v srpnu tohoto roku, na jehož vyjednávání se aktivně podílelo i české velvyslanectví v Tel Avivu.