english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko-izraelské podnikatelské fórum u příležitosti mezivládních konzultací ČR a Státu Izrael v Jeruzalémě

U příležitosti mezivládních konzultací se 22. května uskutečnilo v Jeruzalémě Česko-izraelské podnikatelské fórum, jehož se zúčastnilo na 32 zástupců firem, podnikatelských organizací a výzkumných center. Setkání izraelských a českých firemních účastníků zahájili proslovy p. Moše Kachlon, IL ministr financí, p. Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu, p. Martin Tlapa, náměstek ministra zahraničí, p. Ofer Sachs, generální ředitel Izraelského exportního institutu, a p. Stanislav Kázecký, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

V projevech představitelů české vlády a podnikatelského sektoru bylo zdůrazněno, že si vážíme strategického partnerství mezi ČR a Izraelem, resp. nadstandardní úrovně spolupráce v politické, ekonomické a bezpečnostní oblasti. ČR bude i nadále usilovat o zintenzivnění vzájemných proexportních aktivit, posílení obchodní výměny a prohloubení spolupráce v nových perspektivních oblastech, zejména kybernetické bezpečnosti, vědecko-výzkumné oblasti, ICT a zdravotnictví.

Izrael patří mezi nejdůležitější obchodní relace České republiky. V roce 2015 se jednalo o pátý nejvýznamnější mimoevropský exportní trh - po Spojených státech, Číně, Japonsku a SAE. Objem obchodní výměny v roce 2015 dosáhl hodnoty 23 mld. Kč. V loňském roce bylo z ČR do Izraele vyvezeno zboží za rekordních 17,4 mld. Kč. Česká vláda má zájem o izraelské investice v ČR a je připravena aktivně prohlubovat spolupráci v tradičních odvětvích: energetika, strojírenství, dopravní infrastruktura, obranný průmysl. Bylo rovněž zmíněno, že Izrael patří do první desítky zemí v incomingové turistice do ČR.

Podnikatelské fórum pokračovalo panelovou diskusí, kterou moderovali zástupci bilaterálních obchodních komor. Cílem diskusního bloku bylo na příkladu tří izraelských (ELTA SYSTEMS, BETTER a izraelská pobočka 3M), resp. tří českých firem (ŠKODA TRANSPORTATION, TTC MARCONI a PRIMECELL THERAPEUTICS) představit úspěšné modely vzájemné obchodní spolupráce a současně poukázat na některé odlišnosti, které podnikání v regionu doprovází.

Nedílnou součástí podnikatelského fóra bylo matchmakingové setkání českých a izraelských subjektů. ZÚ - ve spolupráci s SPČR, bilaterálními komorami, Izraelským exportním institutem a Asociací izraelských výrobců - zorganizoval na 50 individuálních B2B jednání. Pro představitele univerzit a regionálních center pro vědu a výzkum byl připraven samostatný program zaměřený na podporu podnikatelského prostředí a inovace, vč. přednášky Jeruzalémské rozvojové agentury na téma vytváření podmínek pro rozvoj startupového ekosystému, v Izraeli i zahraničí. Podnikatelské fórum bylo poté ukončeno proslovy obou ministerských předsedů.

Galerie


Business Forum