english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr zahraničních věcí L. Zaorálek navštívil Izrael

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek navštívil ve dnech 6. – 8. června 2015 Izrael a Palestinský autonomní území.

Ministr Zaorálek jednal s předsedou vlády Benjaminem Netanjahuem, který od květnového ustavení nové vládní koalice v Izraeli stojí v čele ministerstva zahraničních věcí. Hovořili o dalším posilování strategického partnerství mezi oběma zeměmi a oboustranném zájmu na pořádání dalšího zasedání Česko-izraelského fóra ještě v letošním roce. Tématem jednání byla také připravovaná návštěva prezidenta R. Rivlina v Praze.

S izraelskou náměstkyní ministra zahraničních věcí Tzipi Hotovely pak ministr Zaorálek podepsal Dohodu o programu pracovní dovolené. Dohodu musí ještě schválit parlamenty obou zemí a v ČR je zapotřebí i podpis prezidenta republiky. Až dohoda vstoupí v platnost, budou moci mladí lidé ve věku mezi 18 a 30 lety pobývat, cestovat a pracovat na území druhého státu po dobu jednoho roku.

Ministr Zaorálek během své návštěvy také navštívil kibuc Nativ Ha a vystoupil na prestižní bezpečnostní konferenci v Herzliyi, kde promluvil vedle dalších významných hostů, mezi nimiž byli bývalý francouzský prezident Nicholas Sarkozy, bývalý španělský premiér José María Aznar nebo ekonom Nouriel Roubini.

Český ministr zahraničí se sešel i s lídrem izraelské opozice Jitzchakem Herzogem, s nímž diskutoval o situaci v Izraeli po březnových volbách.

Ministr Zaorálek navštívil rovněž palestinská autonomní území. V Ramalláhu se sešel se svým protějškem Rijádem Malkím a jako první český vládní činitel navštívil pásmo Gazy.

Galerie


Ministr Zaorálek v Izraeli