english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští političtí představitelé k úmrtí bývalého prezidenta státu Izrael Šimona Perese

V souvislosti s úmrtím bývalého prezidenta a premiéra Státu Izrael Simona Perese zaslali prezident Miloš Zeman, předseda Senátu P ČR Milan Štěch a předseda vlády Bohuslav Sobotka kondolenční telegramy svým izraelským protějškům. Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek vydal v této souvislosti tiskové prohlášení.

Prezident Miloš Zeman zdůraznil, že Šimon Peres byl jedním z nejvýznamnějších politiků a státníků naší doby. Ve svém telegramu prezidentu Rivlinovi vyjádřil svou upřímnou soustrast rodině Š. Perese a celému izraelskému národu.

Kondolence - M. Zeman

Kondolence - M. Zeman

Kondolence - M. Zeman

Kondolence - M. Zeman

Předseda Senátu Milan Štěch vyjádřil nejhlubší soustrast jménem senátorek a senátorů Parlamentu ČR.

Kondolence - M. Štěch

Kondolence - M. Štěch

Kondolence - M. Štěch

Kondolence - M. Štěch

Předseda vlády Bohuslav Sobotka vyjádřil hlubokou soustrast jménem svým i vlády České republiky. Jeho telegram byl předán náměstkem ministra zahraničních věcí ČR Martinem Tlapou zástupkyni generálního ředitele MZV IL Rodice Radian-Gordon na jejich setkání 28. září 2016 v Jeruzalémě.

kondolence

kondolence

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek vydal následující prohlášení:

S velikým smutkem jsme přijali zprávu o smrti bývalého izraelského prezidenta Šimona Perese. Během celého svého života byl výjimečný jako mimořádný politik a jako skutečný státník. Úzce spjat s historií své země vytrvale pracoval nejprve na vzniku Izraele, poté na jeho obraně a nakonec na vytvoření mírového prostředí pro jeho existenci.

Tato část jeho života bude navždy spjata s jeho odkazem. Šimon Peres se stal symbolem neúnavné snahy o mír mezi Izraelem a arabským světem a jako takový bude v naší paměti a bude sloužit jako připomínka toho, že mír na Blízkém východě je možný a že bychom neměli ustoupit z cesty k němu a použít rozum k jeho dosažení.

Nelze též přehlédnout skutečnost, že byl jednou z hnacích sil rychlého obnovení diplomatických a všech ostatních vztahů mezi Izraelem a tehdejším Československem v roce 1990 a že pak i nadále byl dobrým přítelem naší země.

Šimon Peres nebude nikdy zapomenut a s tím bychom chtěli vyjádřit naši nejhlubší soustrast rodině i všemu lidu Izraele.