english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR a MŠMT ČR ke statusu měst Jeruzalém a Tel Aviv

V souvislosti s některými mediálními zprávami k otázce statusu měst Jeruzalém a Tel Aviv sdělilo MZV ČR a MŠMT ČR následující:

Prohlášení Ministerstva zahraničních věcí ČR

Stát Izrael vyhlásil za své hlavní město Jeruzalém. Status Jeruzaléma jako hlavního města Státu Izrael však není mezinárodně uznán. Česká republika společně s ostatními členskými státy EU na základě závěrů Rady pro zahraniční věci EU považuje Jeruzalém za budoucí hlavní město obou států, tj. Státu Izraele a budoucího Státu Palestina.  

Tel Aviv je v současné době sídlem většiny zahraničních zastoupení, včetně zastupitelského úřadu ČR.

 

Prohlášení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy obdrželo informaci o chybných údajích obsažených v jednom ze školních atlasů, uvedeným podnětem se proto začalo obratem zabývat. Informace obsažené v atlase jsou výsledkem práce autora dané publikace, odborného redaktora vydavatelství a recenzentů. V případě, že učebnice obsahuje faktické chyby, MŠMT může na tuto skutečnost upozornit resp. rozhodnout, zda danému titulu udělí schvalovací doložku či nikoliv.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy lituje nešťastně zvolené formulace v dopisu, která mohla způsobit nynější nesprávné interpretace.

MŠMT nemůže předjímat a ani nepředjímalo výsledek toho, jakým způsobem budou informace upravené. V současné době je podnět vyhodnocován. Dle Ministerstva zahraničních věcí nevyjadřují údaje v atlasu zahraničněpolitické pozice České republiky.