english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekt Post Bellum na Českém velvyslanectví

Ve dnech 11. a 23. listopadu 2015 Velvyslanectví ČR V Tel Avivu poskytlo své prostory pro práci týmu Post Bellum (latinsky „po válce“), neziskové organizace založené v r. 2001 skupinou českých novinářů a historiků, kteří kontaktují svědky historických událostí a dávají jim příležitost hovořit o svých příbězích v detailech i v historických souvislostech. Tyto vzpomínky obsahují cenné výpovědi nejen o soudobé historii, ale rovněž i o charakteru českých lidí.

V této souvislosti vznikl ve spolupráci s Post Bellum, Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů mezinárodní internetový archív Paměť národa.

Tým Post Bellum podporován Velvyslanectvím ČR a Českým centrem nahrával v listopadu 2016 rozhovory s řadou československých krajanů a přeživších holocaustu, kteří žijí v Izraeli. Jejich svědectví je důležité pro naši vlastní budoucnost a všem, kteří se přišli podělit o své příběhy, velmi děkujeme.

V mezidobí Robert Portel a Adam Drda nahrávky přenesli do Prahy, kde budou archivovány. Bost Bellum se snaží, aby tyto příběhy byly předávány nejširší veřejnosti, a to pořádáním výstav, vydáváním publikací a organizováním společenských akcí. Post Bellum soustavně usiluje o nacházení nové cest, jak zvýšit zájem o tato témata a iniciovat o nich širší diskusi na demokratických základech. Jsme rádi, že jsme mohli podpořit tento projekt.

Galerie


Post Bellum