česky  english  shqip 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští dobrovolníci oživují údolí Albánských Alp

(Archivní článek, platnost skončena 19.08.2016.)

Velvyslankyně České republiky v Albánii Bronislava Tomášová navštívila ve dnech 17. – 19. srpna 2015 údolí Curraj Eperm v Albánských Alpách, aby podpořila iniciativu mladých českých dobrovolníků usilujících o oživení vesnice v údolí.

Údolí Curraj Eperm je spojeno s dalšími vesnicemi v oblasti pouze horskými stezkami a samotná vesnice v údolí je skutečným šperkem Albánských Alp, který nebyl stále turisty objeven.

V průběhu své návštěvy měla velvyslankyně možnost nejen promluvit s českou mládeží, která implementuje jednotlivé projekty iniciativy, ale také ocenit obrovskou pohostinnost  místních obyvatel včetně výborného jídla  připravovaného z místních organických produktů.

Údolí bylo objeveno skupinkou českých studentů v loňském roce při jejich návštěvě Albánských Alp. Natolik se jim zalíbilo, že se rozhodli zorganizovat iniciativu k oživení vesnice v údolí vybudováním základní turistické infrastruktury.

V průběhu návštěvy velvyslankyně bylo dobrovolníky vyznačeno již na 55 km vysokohorských stezek včetně těch, které spojují Curraj Eperm s vyhlášeným Thethem nebo Kománským jezerem. Dalších 50 km stezek stále čeká na vyznačení. Vesnici budou v rámci celé iniciativy poskytnuty solární panely k výrobě elektřiny a dojde k výstavbě mostu přes řeku v Thethu na trase spojující Theth a Curraj Eperm. Místní tradiční kostelík by se měl dočkat oprav. Více informací o jednotlivých projektech iniciativy je k nalezení na www.albanianchallenge.cz.

Celá iniciativa je financována z prostředků českých občanů na bázi sponzoringu či adoptování úseků horských stezek a je implementována mladými studenty různých zaměření na zcela dobrovolnické bázi. V albánských podmínkách jde o ojedinělý projekt přesahující tradiční mezivládní rozvojovou spolupráci.