česky  english  shqip 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští dobrovolníci zpřístupňují Albánské Alpy

(Archivní článek, platnost skončena 30.06.2016.)

Vybudovat zázemí pro turisty v údolí mezi nepojmenovanými dvoutisícovými vrcholy či vyznačit sto třicet kilometrů turistických stezek v horách severní Albánie – tak zní některé z plánů mladých českých dobrovolníků, kteří jsou odhodlaní svými projekty zpřístupnit novou oblast Albánských Alp a pomoci zachránit vylidňující se vesnici Curraj Eperm.

Skupina studentů z Brna se v červenci 2014 vydala na expedici do severoalbánských hor. Jejich cesta vedla přes téměř opuštěnou vesnici Curraj Eperm, která je dokonale odříznutá od okolního světa. Celá oblast albánských Alp české cestovatele natolik nadchla, že se rozhodli oblast zpřístupnit většímu počtu turistů a tím také zastavit zánik zmíněné obce. Skupina nadšenců se rychle rozrůstala a nyní je do ambiciózního projektu Albánská výzva zapojeno přes 100 dobrovolníků.

Vyznačit dosud neexistující turistické stezky ve velmi náročném terénu, vybudovat turistickou základnu, opravit chátrající kostelík v Curraj Eperm nebo umožnit přechod přes řeku Curraje suchou nohou, to jsou některé z činností, kterými dobrovolníci chtějí vesnici Curraj Eperm pomoci. Stezky, které v okolí vesnice Curraj Eperm vyznačí, budou nejrozsáhlejší sítí turistického značení v Albánii. Na své si tu přijdou i milovníci jeskyní, neprobádaných jeskynních systémů jsou tam kilometry.

Dobrovolníci v Albánii stráví celkem tři týdny v srpnu tohoto roku. Do budoucna by chtěli z Curraj Eperm vytvořit místo, kam se budou rádi pravidelně vracet nejen oni, ale i dobrodružní turisté. Je překvapující, že o tak krásné lokalitě zatím téměř nikdo neví.

Všechny náklady hradí dobrovolníci ze svých prostředků a z darů od sponzorů.

Chcete-li je podpořit, můžete například adoptovat kilometr turistické stezky, mostní nosník či osla.

Albánští partneři projektu:

Unioni për vendlindjën Curraj Eperm (Spolek rodáků z Curraj Eperm)

 

Odkazy

Stránky Albánské výzvy: www.albanianchallenge.cz

Facebooková stránka projektu  https://www.facebook.com/albanianchallenge


Pozn. velvyslanectví: Příspěvek připraven ve spolupráci s týmem Propagace a fundraisingu projektu Albánská výzva