česky  english  shqip 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Embassy
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Karel Urban provedl inauguraci druhé fáze rozvojového projektu „Výměna oken pro úsporu energie a vyšší ekologii“ ve škole ve městě Shkodra

Český velvyslanec Karel Urban provedl dne 12. října 2022 inauguraci druhé fáze malého lokálního projektu rozvojové spolupráce České republiky „Výměna oken pro úsporu energie a vyšší ekologii“ ve škole QAFS (Qendra Aktiviteteve Formative Saleziane) ve městě Shkodra. Inaugurace se zúčastnili též starosta municipality Shkodra p. Bardh Spahia, ředitelka školy Michaela Kubíčková, zástupci místních médií a další hosté.

Česká republika na projekt výměny oken věnovala celkem 40 000 EUR z fondu rozvojové spolupráce ministerstva zahraničí. Stará okna budovy s jednoduchými skly byla vyměněna za moderní plastová okna s izolačními dvojskly. Celkem bylo vyměněno 48 oken o celkové ploše 250 m2.

Projekt přinese výrazné snížení nákladů na topení, což je velmi potřebné zejména v období současné energetické krize. Kromě snížení nákladů bude mít projekt pozitivní dopad i na životní prostředí, neboť dojde ke snížení spotřeby nafty používané jako palivo pro vytápění, a tedy i ke snížení emisí z naftových spalin.

Před nadcházející zimou tak albánské děti dostanou dárek v podobě vyššího komfortu při výuce, neboť při původních oknech nešly třídy plně vytopit na požadovanou teplotu. Snížení nákladů na vytápění umožní věnovat ušetřené prostředky do zařízení školy a učebních pomůcek a přispěje též ke zvýšení kvality výuky.

Petr Vlk, ekonomický diplomat, Velvyslanectví České republiky v Tiraně

velvyslanec Karel Urban při úvodním projevu

velvyslanec Karel Urban při úvodním projevu

projev starosty oblasti Shkodra p. Bardh Spahia

projev starosty oblasti Shkodra p. Bardh Spahia

kulturní program žáků školy k inauguraci

kulturní program žáků školy k inauguraci

třída s novými okny

třída s novými okny