česky  english  shqip 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování do ČR z Albánie

Od 9. července 2021 platí při cestě z Albánie do ČR povinnost testu a vyplnění příjezdového formuláře.

Albánie od 21.6.2021 spadá mezi země s nízkým rizikem nákazy COVID-19 (zelená barva), tzn. že cestující mohou z těchto zemí do ČR přijet bez omezení za jakýmkoliv účelem.

Na základě Ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví platí následující pravidla pro cestu do ČR z Albánie, tj. země s nízkým rizikem nákazy covid-19.

Cestující z těchto zemí (Albánie) musí před cestou do ČR:

a) vyplnit Příjezdový formulář a  potvrzení o jeho vyplnění předložit na vyžádání hraniční kontrole 

b) disponovat testem - Před vstupem na území či nejpozději do 5 dní po vstupu na území ČR se podrobit testu na stanovení přítomnosti SARS-CoV-2. Testem na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 se rozumí: písemné potvrzení poskytovatele zdravotních služeb o negativním výsledku antigenního testu (max. 48 h od odběru), nebo písemné potvrzení akreditované laboratoře o negativním výsledku RT-PCR testu (max. 72 hodin od odběru). 

Pro očkované osoby a osoby, které prodělaly onemocnění covid-19, platí výjimky z povinnosti testů, zůstává však povinnost vyplnění příjezdového formuláře! Děti do dovršení věku 6 let nemusí vyplňovat příjezdový formulář, ani podstoupit RT-PCR test. Informace o výjimkách pro očkované a pro další kategorie osob jsou k nalezení zde. 

Ačkoliv je cestování do ČR z Albánie bez omezení, je nutné si ověřit podmínky v zemích, přes ně se tranzituje, případně podmínky leteckých společností.  

Zároveň upozorňujeme, že nadále platí, že pro přístup ke službám v ČR je nutné splňovat epidemiologické požadavky (test, očkování, atp.). Aktuální opatření jsou k nalezení na stránce Ministerstva zdravotnictví ČR.  Informace o možnostech provedení RT-PCR testů v Albánii viz článek Vstup do země a opatření v souvislosti s koronavirem - Albánie.

Podrobnosti k cestování do ČR a aktuálně platná pravidla pro vstup do ČR jsou k nalezení též na stránce Ministerstva zahraničních věcí ČR  nebo na stránce Ministerstva vnitra ČR. 

V případě dotazů kontaktujte  Zastupitelský úřad ČR v Tiraně +355/4/223 4004, e-mail: tirana@embassy.mzv.cz  nebo  Informační centrum Ministerstva zahraničních věcí pro cesty do zahraničí na tel.+ 420 222 264 222  (Po  - Pá 8 - 16 hod.) nebo zašlete email na e-mailovou linku Ministerstva vnitra ČR pro dotazy související s podmínkami vstupu na území ČR: cestovani.covid19@mvcr.cz.