česky  english  shqip 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pixabay.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vstup do země a opatření v souvislosti s koronavirem - Albánie

Aktuální informace ohledně situace v Albánii v souvislosti s COVID-19

VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Informace k cestám do zahraničí v souvislosti se šířením koronaviru ve světě    Ministerstvo zahraničních věcí ČR (MZV) doporučuje cestovat do ostatních zemí světa (označených červeně a neoznačených žádnou barvou na tzv. Semaforu)  jen v nezbytných případech vzhledem k epidemiologické situaci, z důvodů rozsáhlých restriktivních opatření  a výrazných komplikací v dopravě. Současně se důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registrace v systému DROZD.

PODMÍNKY PRO NÁVRAT DO ČR z ALBÁNIE

Při návratu občanů ČR a jejich rodinných příslušníků a cizinců s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem v ČR z Albánie platí v tuto chvíli až na výjimky stanovené v ochranném opatření Ministerstva zdravotnictví ČR  nutnost absolvování testu nebo karantény. V praxi to funguje tak, že po návratu do ČR je nutno nahlásit svůj vstup do ČR krajské hygienické stanici a do 72 hodin předložit potvrzení o negativním RT-PCR testu na COVID 19 nebo podstoupit karanténu. Seznam odběrových center v ČR zde    V Albánii není zatím možné nechat si udělat příslušný test jako samoplátce. 

VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Dne 1.6.2020 byly ze strany Albánie otevřeny pozemní hranice se všemi sousedními zeměmi - Černou Horou, Severní Makedonií, Kosovem (pro vstup do těchto zemí z Albánie však platí omezení, která se velmi často mění - doporučujeme sledovat webové stránky  Velvyslanectví ČR v PodgoriciSkopje a Prištině) a Řeckem (vstup do Řecka viz Velvyslanectví ČR v Aténách, vstup z Albánie je uveden níže).  Vstup do Albánie je možný bez nutnosti 14denní karantény a předkládání testů. Mezinárodní letiště matky Terezy v Tiraně se otevřelo pro civilní komerční lety, do země začala létat letadla mezinárodních leteckých společností. Počet letů i destinací je však nadále velmi omezen. Aktuální odlety z tiranského mezinárodního letištěPři pozemní cestě autem do/z Albánie je nutné ověřit podmínky vstupu/tranzitu v zemích, jimiž by se projíždělo!! Podrobnosti k jednotlivým zemím viz stránky Ministerstva zahraničí ČR. Budete-li se z Albánie vracet přes Černou Horu, bude vám přes území ČH umožněn pouze průjezd (v průměru 9 hod., více informací obdržíte na hranicích). Pokud byste chtěli v Černé Hoře pobývat a přijeli tam z Albánie, bude po vás vyžadován test na COVID-19 (viz Velvyslanectví ČR v Podgorici). Upozorňujeme, že tento test není možné udělat v Albánii jako samoplátce!!!

DOPRAVA

Od 1.6.2020 bylo zrušeno rozdělení na červené a zelené zóny a zákaz vyjíždění soukromými vozidly. Nyní je tak možné se bez povolení pohybovat po celé zemi. V zemi začala od 23. 6. opět jezdit městská a meziměstská hromadná doprava. Spoje jsou však velmi omezené, autobusy nesmějí být zaplněny na plnou kapacitu, jsou velmi dlouhé čekací intervaly.

Od 27.4. byly opět povoleny jízdy taxi v rámci města - musí však být dodržována hygienická opatření, v autě však smí krom řidiče jet pouze jedna osoba sedící diagonálně za řidičem (oba musí mít roušky a rukavice), nesmí se používat klimatizace. 

Omezeně funguje mezinárodní autobusová a lodní doprava.  

Aktuální odlety z tiranského mezinárodního letiště.

Informace ohledně provozu na hranicích lze nalézt na stránkách Státní policie (pouze v albánštině).

Aktuální omezení při cestách z/do Albánie

Pozemní hranice mezi Albánií a Řeckem zůstává z řecké strany nadále uzavřena. Občané ČR tak nemohou tranzitovat pozemní cestou přes Albánii do Řecka (v obráceném směru však cestu uskutečnit lze). Oficiálně je přerušeno i lodní spojení mezi Sarandou a Korfu, ač některé lodní společnosti nabízejí ke koupi lístky.  

Budete-li se z Albánie vracet přes Černou Horu, bude vám přes území ČH umožněn pouze průjezd (v průměru 9 hod., více informací obdržíte na hranicích). Pokud byste chtěli v Černé Hoře pobývat a přijeli tam z Albánie, bude po vás vyžadován test na COVID-19 (viz Velvyslanectví ČR v Podgorici). Upozorňujeme, že tento test není možné udělat v Albánii jako samoplátce!!!

OPATŘENÍ 

Dne 24.3.2020 byl vyhlášen stav nouze, který skončil dne 23.6.2020. 

 Od 1.6.2020 bylo zrušeno rozdělení země na červené (rizikové) a zelené zóny. Nyní je umožněn volný pohyb po celé zemi. 

V zemi funguje většina obchodů i služeb. Znovuotevřena jsou nákupní centra, zubařské kliniky, restaurace a kavárny (pouze venkovní prostory, větší vzdálenosti mezi stoly). K 1.6.2020 byla znovuotevřena zařízení předškolní péče, vzdělávací/kulturní centra, internetové kavárny, parky a  fitness kluby. Všechny provozovny musejí dodržovat přísné hygienické normy. Od 1.6. jsou otevřeny hotely a za přísných hygienických podmínek i pláže. Povolena jsou i sportovní utkání, ovšem bez účasti veřejnosti.

Zavřeny zůstávají vzdělávací instituce (kromě předškolní péče, maturitních ročníků a několika výjimek u vysokých škol), kina, divadla, vnitřní bazény a noční kluby. V barech a klubech je povolena hudba pouze do 20:00 hod. Zrušeny jsou nadále veškeré kulturní i společenské akce

Obecná hygienická opatření: Doporučuje se dodržovat vzájemný odstup 1,5 - 2 m a pravidelná hygiena rukou. Použití roušky je povinné od 15.7.2020 ve všech uzavřených prostorech, včetně obchodních center, obchodů, prostředcích hromadné dopravy a v prostorách letiště, v taxi a výtahu. Za porušení této povinnosti hrozí pokuta (cca 16 euro).

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Pokud jsou pociťovány příznaky onemocnění, je nutné volat linku 127 (komunikace kromě albánštiny je možná též v angličtině a italštině). Aktuální informace (většinou pouze v albánštině)  lze nalézt na stránkách albánského Ministerstva zdravotnictví, Institutu veřejného zdraví, Úřadu vlády  a na speciální stránce o aktuální situaci v souvislosti s koronavirem v Albánii.

Doporučujeme sledovat i místní média - např. www.albaniannews.com, www.exit.al (v angličtině), http://ata.gov.al/ (obdoba české ČTK), https://lapsi.al/, případně i komerční stanice - http://abcnews.al/, https://oranews.tv/, http://top-channel.tv/.

 

Aktuální situaci v Evropě lze sledovat na webu Světové zdravotnické organizace  - klikněte na zemi, která Vás zajímá.

Obecná doporučení k cestování v souvislosti s šířením koronaviru naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.