česky  english  shqip 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pixabay.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Albánie - aktuální opatření a podmínky cestování

Aktuální informace ohledně situace a cestování do Albánie v souvislosti s COVID-19

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY A NÁVRAT NA ÚZEMÍ ČR

Vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů od 00:00 hodin dne 27. února 2021. Více zde

Vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do 11 zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronavirus SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví.

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník

Současně se důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registrace v systému DROZD.

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ ALBÁNIE A TRANZIT

Albánie má otevřeny pozemní hranice se všemi sousedními zeměmi - Černou Horou, Severní Makedonií, Kosovem (pro vstup do těchto zemí z Albánie však platí omezení, která se velmi často mění - doporučujeme sledovat webové stránky Velvyslanectví ČR v PodgoriciSkopje a Prištině) a Řeckem (vstup do Řecka viz Velvyslanectví ČR v Aténách, vstup z Albánie je uveden níže).  Vstup do Albánie je možný bez nutnosti karantény a předkládání testů.  Při pozemní cestě autem do/z Albánie je nutné ověřit podmínky vstupu/tranzitu v zemích, jimiž by se projíždělo!! Podrobnosti k jednotlivým zemím viz stránky Ministerstva zahraničí ČR

Pozemní hranice mezi Albánií a Řeckem zůstává z řecké strany nadále uzavřena. Občané ČR tak nemohou tranzitovat pozemní cestou přes Albánii do Řecka (v obráceném směru však cestu uskutečnit lze). Oficiálně je přerušeno i lodní spojení mezi Sarandou a Korfu. Uzavřen pro vozidla, autobusy i kamiony je nyní přechod Kapshtica (z Albánie do Řecka je zcela uzavřen, z řecké strany lze vstoupit do Albánie, avšak provoz je omezen pouze na dobu 6.00 - 22.00 hod.) 

 

3. DOPRAVA

Přímé letecké spojení mezi ČR a Albánií nyní nefunguje. Do země létají letadla pouze z několika destinací. Aktuální odlety z tiranského mezinárodního letiště.

Pozemní cesty jsou zcela otevřené. Informace ohledně provozu na hranicích lze nalézt na stránkách Státní policie (pouze v albánštině).

Omezeně funguje mezinárodní autobusová a lodní doprava.  

Vnitrostátní doprava

Spoje městské a meziměstské hromadné dopravy jsou omezené, autobusy by neměly být zaplněny na plnou kapacitu, bývají delší čekací intervaly.

Při jízdě taxi v rámci města musí být dodržována hygienická opatření (nošení roušek, zákaz používání klimatizace). 

 

4. OPATŘENÍ

V celé zemi platí  zákaz vycházení v době od 22.00 do 06.00 hod. Restaurace, bary a další noční podniky musejí být v této době zavřené. Po ulicích je v danou dobu možné se pohybovat pouze se speciálním povolením (lze získat přes portál e-albania.al) či za výjimečným účelem (př. akutní zdravotní péče). Dodržování tohoto nařízení kontroluje policie a za jeho porušení hrozí pokuta ve výši 10 000 ALL (cca 80 euro). 

Osoby, které přijedou z Velké Británie, musejí podstoupit domácí karanténu po dobu 14 dnů. 

V celé zemi platí zákaz shromažďování více než 10ti osob - venku i uvnitř.

V zemi funguje většina obchodů, služeb, restaurací a barů. Všechny provozovny musejí dodržovat přísné hygienické normy. Povolena jsou i sportovní utkání, ovšem bez účasti veřejnosti. Předškolní vzdělávací zařízení a základní školy jsou otevřeny (při dodržení přísných hygienických podmínek, rozdělení studentů do menších skupin, atp.). Výuka na některých středních školách a univerzitách probíhá pouze online.

Obecná hygienická opatření: Doporučuje se dodržovat vzájemný odstup 1,5 - 2 m a pravidelná hygiena rukou. Platí povinnost nosit roušky nejen v uzavřených prostorech, ale i venku!!!!!!  Za porušení této povinnosti hrozí pokuta.

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Pokud jsou pociťovány příznaky onemocnění, je nutné volat linku 127 (komunikace kromě albánštiny je možná též v angličtině a italštině). Aktuální informace (většinou pouze v albánštině)  lze nalézt na stránkách albánského Ministerstva zdravotnictví, Institutu veřejného zdraví, Úřadu vlády  a na speciální stránce o aktuální situaci v souvislosti s koronavirem v Albánii.

Doporučujeme sledovat i místní média - např. www.albaniannews.com, www.exit.al (v angličtině), http://ata.gov.al/ (obdoba české ČTK), https://lapsi.al/, případně i komerční stanice - http://abcnews.al/, https://oranews.tv/, http://top-channel.tv/.

Aktuální situaci v Evropě lze sledovat na webu Světové zdravotnické organizace  - klikněte na zemi, která Vás zajímá.

Obecná doporučení k cestování v souvislosti s šířením koronaviru naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

 

6. PODMÍNKY PRO NÁVRAT DO ČR z ALBÁNIE

Albánie spadá mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy - tmavě červená země.

Cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) musí před cestou do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň podstoupit PCR test (antigenní nestačí), jehož provedení není na začátku cesty starší než 72 hod. a nechat si vystavit písemné potvrzení o výsledku. Následně musí předložit druhý PCR test (antigenní nestačí) provedený v ČR, který lze provést nejdříve 5. den od příjezdu. Výsledek je nutné neprodleně předložit elektronicky příslušné hygienické stanici. Do doby předložení druhého negativního testu je nutná samoizolace (v praxi je tedy nařízena pětidenní karanténa). Povinností je také 10 dnů po příjezdu nosit respirátor FFP2 (nebo stejné či vyšší účinnosti) všude mimo domov. 

Pozn.: Lhůta pro testování se počítá od provedení testu do doby začátku cesty. Např. potvrzení o negativním PCR testu nesmí být starší více než 72 hod před odletem z dané destinace.

Podrobnosti k návratu do ČR a aktuálně platná pravidla pro vstup do ČR jsou k nalezení též v článku Cestování do ČR nebo na stránce Ministerstva vnitra ČR

Možnosti RT PCR testu v Albánii: RT PCR test je možné si nechat udělat jako samoplátce na soukromých klinikách. V současnosti jsou akreditovány tyto laboratoře (jejich pobočky většinou fungují i mimo Tiranu) - Laboratori i American Hospital, dega 2 (Bulevardi Zogu I, pranë Maternitetit Geraldina, Tiranë , tel 355 4 222 5640), Intermedica (rruga Panorama prane Hipotekës, Tirane tel: 042 200 600, mob: 068 603 45 58), Genius Lab (Rr.e Kavajes, Kompleksi "DeliJorgji", perballe qendres GLOBE  mob. 069 303 3026 ,  +355 69 303 3026), Noval Diagnostic sh.p.k (Rruga dytesore Maminas-Vore nr 20/38, Koxhas, Durres  tel: Mobile: +355 68 80 42 045 Noval Diagnostic: +35542218124), German Hospital international (Rr. Nikolla Lena (kryqezimi me rr.Kavajes) Pallati i Ri, poshtë Kishës Ordodokse , Phone: 067 200 4282), SALUS Spitali Italian - Tirana (Rruga Vidhe Gjata 16, Mëzez - Kashar, Highway TR-DR , Tiranë   Phone: 04 239 0500  Mob:068 205 31 80), Biocheck Diagnostic Center (Blv. Gjergj Fishta (Pranë ish-ekspozitës Shqipëria Sot), Tiranë. Tel: : 067 205 3902)   

Cena testu je cca 10 000 LEK, tj. cca 80 EUR.