česky  english  shqip 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pixabay.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vstup do země a opatření v souvislosti s koronavirem - Albánie

Aktuální informace ohledně situace v Albánii v souvislosti s COVID-19

VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Informace k cestám do zahraničí v souvislosti se šířením koronaviru ve světě

 

VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Dne 1.6.2020 byly ze strany Albánie otevřeny pozemní hranice se všemi sousedními zeměmi - Černou Horou, Severní Makedonií, Kosovem a Řeckem.  Vstup do země je možný bez nutnosti 14denní karantény a předkládání testů. Uzavřeno zatím stále zůstává mezinárodní letiště matky Terezy v Tiraně pro civilní komerční lety. Při pozemní cestě autem do/z Albánie je nutné ověřit podmínky vstupu/tranzitu v zemích, jimiž by se projíždělo!! Podrobnosti k jednotlivým zemím viz stránky Ministerstva zahraničí ČR.

 

DOPRAVA

Od 1.6.2020 bylo zrušeno rozdělení na červené a zelené zóny a zákaz vyjíždění soukromými vozidly. Nyní je tak možné se bez povolení pohybovat po celé zemi. V zemi však stále nejezdí městská ani meziměstská hromadná doprava. 

Od 27.4. byly opět povoleny jízdy taxi v rámci města - musí však být dodržována hygienická opatření, v autě však smí krom řidiče jet pouze jedna osoba sedící diagonálně za řidičem (oba musí mít roušky a rukavice), nesmí se používat klimatizace. 

Mezinárodní osobní autobusová, lodní i letecká doprava zatím zůstává přerušena. Albánská vláda ve spolupráci s AirAlbania organizuje repatriační lety z evropských měst, které je za poplatek možno využít k cestě z/do Albánie. Aktuální informace jsou uvedeny na AirAlbania

Aktuální odlety z tiranského mezinárodního letiště.

Informace ohledně provozu na hranicích lze nalézt na stránkách Státní policie.

 

OPATŘENÍ 

Dne 24.3.2020 byl vyhlášen stav nouze, který byl dne 23.4.2020 prodloužen až do 23.6.2020.

 Od 1.6.2020 bylo zrušeno rozdělení země na červené (rizikové) a zelené zóny. Nyní je umožněn volný pohyb po celé zemi. 

K 1.6.2020 funguje většina obchodů i služeb. Znovuotevřena jsou nákupní centra, zubařské kliniky, restaurace a kavárny (pouze venkovní prostory, větší vzdálenosti mezi stoly). K 1.6.2020 byla znovuotevřena zařízení předškolní péče, vzdělávací/kulturní centra, internetové kavárny, parky a  fitness kluby. Všechny provozovny musejí dodržovat přísné hygienické normy. Od 1.6. jsou otevřeny hotely a za přísných hygienických podmínek i pláže. Povolena jsou i sportovní utkání, ovšem bez účasti veřejnosti.

Zavřeny zůstávají vzdělávací instituce (kromě předškolní péče, maturitních ročníků a několika výjimek u vysokých škol), kina, divadla, bazény a noční kluby.  Zrušeny jsou nadále veškeré kulturní i společenské akce

 

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Pokud jsou pociťovány příznaky onemocnění, je nutné volat linku 127 (komunikace kromě albánštiny je možná též v angličtině a italštině). Aktuální informace (většinou pouze v albánštině)  lze nalézt na stránkách albánského Ministerstva zdravotnictví, Institutu veřejného zdraví, Úřadu vlády  a na speciální stránce o aktuální situaci v souvislosti s koronavirem v Albánii.

Doporučujeme sledovat i místní média - např. www.albaniannews.com, www.exit.al (v angličtině), http://ata.gov.al/ (obdoba české ČTK), https://lapsi.al/, případně i komerční stanice - http://abcnews.al/, https://oranews.tv/, http://top-channel.tv/.

 

Aktuální situaci v Evropě lze sledovat na webu Světové zdravotnické organizace  - klikněte na zemi, která Vás zajímá.

Obecná doporučení k cestování v souvislosti s šířením koronaviru naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

 

V případě dotazů volejte pohotovostní linku Zastupitelského úřadu ČR v Tiraně +355 68 409 0111.