česky  english  shqip 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pixabay.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Albánie - aktuální opatření a podmínky cestování

Aktuální informace ohledně situace a cestování do Albánie v souvislosti s COVID-19

1. VSTUP NA ÚZEMÍ ALBÁNIE A TRANZIT

Od 6. září je nutné při příjezdu do Albánie (bez ohledu na zemi původu/příjezdu) doložit potvrzení o očkování nebo PCR test ne starší než 72 hodin (nebo antigenní test ne starší než 48 hodin)  nebo potvrzení o prodělaném onemocnění covid-19 v posledních 6ti měsících. Toto platí i pro osoby, které přes Albánii pouze tranzitují. Děti do 6ti let věku mají výjimku a nemusejí předkládat žádné z těchto náležitostí. Před vstupem se nevyplňuje žádný online formulář. Pokud albánští občané nebo osoby žijící v Albánii nepředloží žádný z těchto dokumentů, musejí nastoupit samoizolaci po dobu 10 dnů a informovat úřady tak, aby jim byl 10. den proveden test. 

Při pozemní cestě autem do/z Albánie je nutné ověřit podmínky vstupu/tranzitu v zemích, jimiž by se projíždělo!! Podrobnosti k jednotlivým zemím viz stránky Ministerstva zahraničí ČRAlbánie má otevřeny pozemní hranice se všemi sousedními zeměmi - Černou Horou, Severní Makedonií, Kosovem (pro vstup do těchto zemí z Albánie však mohou platit omezení, která se velmi často mění - doporučujeme sledovat webové stránky Velvyslanectví ČR v PodgoriciSkopje a Prištině) a Řeckem (vstup do Řecka viz Velvyslanectví ČR v Aténách, vstup z Albánie je uveden níže).  

Pozemní hranice mezi Albánií a Řeckem je otevřená, hraniční přechody Kakavija, Kapshtica a Qafe Bote fungují od 8.7.2021 v obou směrech bez omezení. Hraniční přechod Tre Urat/Mertziani  je otevřen v době 7 - 19 hod. (8 - 20 hod. řeckého času).  Při vstupu do Řecka je nutné dodržet aktuální požadavky řecké strany (viz Velvyslanectví ČR v Aténách). 

2. DOPRAVA

Letecká doprava

Přímé letecké spojení mezi ČR a Albánií od června do září zajišťuje společnost SmartWings. Pro mezinárodní lety je zcela otevřeno letiště Matky Terezy v Tiraně a částečně i v Kukesu. Aktuální odlety z tiranského mezinárodního letiště.

Silniční doprava

Pozemní cesty jsou zcela otevřené. Informace ohledně provozu na hranicích lze nalézt na stránkách Státní policie (pouze v albánštině). Při pozemní cestě autem do/z Albánie je nutné v Rozcestníku Ministerstva zahraničních věcí ČR ověřit podmínky vstupu/tranzitu v zemích, jimiž by se projíždělo!!

Funguje mezinárodní autobusová a lodní doprava.  

Vnitrostátní doprava

Spoje městské a meziměstské hromadné dopravy jsou lehce omezené, autobusy by neměly být zaplněny na plnou kapacitu, bývají delší čekací intervaly.

 

3. OPATŘENÍ

V celé zemi platí  od 1.9.2021 zákaz vycházení v době od 23.00 do 06.00 hod. Restaurace, bary a další noční podniky musejí být v této době zavřené. Po ulicích je v danou dobu možné se pohybovat pouze se speciálním povolením (albánští občané ho mohou získat přes portál e-albania.al) či za výjimečným účelem (př. akutní zdravotní péče). Dodržování tohoto nařízení kontroluje policie a za jeho porušení hrozí pokuta ve výši 10 000 ALL (cca 80 euro). 

V celé zemi platí zákaz shromažďování více než 50ti osob. 

Od 6.9. je při příjezdu (bez ohledu na zemi původu/příjezdu) nutné doložit potvrzení o očkování (alespoň 14 dnů od druhé dávky) nebo PCR test ne starší než 72 hodin (nebo antigenní test ne starší než 48 hodin)  nebo potvrzení o prodělaném onemocnění covid-19 v posledních 6ti měsících. Toto platí i pro osoby, které přes Albánii pouze tranzitují. Děti do 6ti let věku mají výjimku a nemusejí předkládat žádné z těchto náležitostí. Pokud albánští občané nebo osoby žijící v Albánii nepředloží žádný z těchto dokumentů, musejí nastoupit samoizolaci po dobu 10 dnů a informovat úřady tak, aby jim byl 10. den proveden test.

Od 1.7. je povolena účast veřejnosti na sportovních utkáních a byla otevřena i divadla a kulturní představení, ovšem za snížené kapacity do max. 30% účastníků/diváků.

V zemi fungují obchody, služby, restaurace a bary. Všechny provozovny musejí dodržovat přísné hygienické normy. 

Obecná hygienická opatření: Doporučuje se dodržovat vzájemný odstup 1,5 - 2 m a pravidelná hygiena rukou. Stále oficiálně platí povinnost nosit roušky v hromadné dopravě a v uzavřených prostorech (v praxi se však málo dodržuje).

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Pokud jsou pociťovány příznaky onemocnění, je nutné volat linku 127 (komunikace kromě albánštiny je možná též v angličtině a italštině). Aktuální informace (většinou pouze v albánštině)  lze nalézt na stránkách albánského Ministerstva zdravotnictví, Institutu veřejného zdraví, Úřadu vlády  a na speciální stránce o aktuální situaci v souvislosti s koronavirem v Albánii.

Doporučujeme sledovat i místní média - např. www.albaniannews.com, www.exit.al (v angličtině), http://ata.gov.al/ (obdoba české ČTK), https://lapsi.al/, případně i komerční stanice - http://abcnews.al/, https://oranews.tv/, http://top-channel.tv/.

Aktuální situaci v Evropě lze sledovat na webu Světové zdravotnické organizace  - klikněte na zemi, která Vás zajímá.

Obecná doporučení k cestování v souvislosti s šířením koronaviru naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Telefonní spojení na Zastupitelský úřad v Tiraně (stálá konzulární služba): +355 68 409 0111. Kontaktní informace na Velvyslanectví v Tiraně.

 

5. NÁVRAT DO ČR

Albánie od 6.9.2021 spadá mezi země s  velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 (tmavě červená barva). Na základě Ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví platí od 6.9.2021 následující pravidla pro návrat občanů ČR a jejich rodinných příslušníků s povolením k přechodnému pobytu v ČR z Albánie: a) vyplnit Příjezdový formulář, b) před zahájením cesty do ČR veřejnou dopravou disponovat negativním výsledkem testu a c) po vstupu na území ČR se nejdříve 5. den, nejpozději však 14. den podrobit RT-PCR testuDo doby výsledku RT-PCR testu je nutná samoizolace. Existují výjimky pro očkované, děti do 6ti let, resp. 12ti let, a osoby, které prodělaly onemocnění covid-19. Podrobnosti k návratu do ČR  jsou v článku Cestování do ČR z Albánie.

Možnosti RT PCR testu v Albánii: RT PCR test je možné si nechat udělat jako samoplátce na soukromých klinikách. V současnosti jsou akreditovány tyto laboratoře (jejich pobočky většinou fungují i mimo Tiranu) - Laboratori i American Hospital, dega 2 (Bulevardi Zogu I, pranë Maternitetit Geraldina, Tiranë , tel 355 4 222 5640), Intermedica (rruga Panorama prane Hipotekës, Tirane tel: 042 200 600, mob: 068 603 45 58), Genius Lab (Rr.e Kavajes, Kompleksi "DeliJorgji", perballe qendres GLOBE  mob. 069 303 3026 ,  +355 69 303 3026), Noval Diagnostic sh.p.k (Rruga dytesore Maminas-Vore nr 20/38, Koxhas, Durres  tel: Mobile: +355 68 80 42 045 Noval Diagnostic: +35542218124), German Hospital international (Rr. Nikolla Lena (kryqezimi me rr.Kavajes) Pallati i Ri, poshtë Kishës Ordodokse , Phone: 067 200 4282), SALUS Spitali Italian - Tirana (Rruga Vidhe Gjata 16, Mëzez - Kashar, Highway TR-DR , Tiranë   Phone: 04 239 0500  Mob:068 205 31 80), Biocheck Diagnostic Center (Blv. Gjergj Fishta (Pranë ish-ekspozitës Shqipëria Sot), Tiranë. Tel: : 067 205 3902)   

Cena testu se pohybuje okolo 5 000 LEK, tj. cca 40 EUR. 

PCR test lze absolvovat i před odletem na letišti. Odběrové centrum se nachází venku před příletovou halou (otevřeno je 24 hod.), cena testu je 35 euro. Výsledek testu bude za cca 90 min, doporučuje se tedy být na letišti alespoň 3 hodiny předem. Potvrzení je vydáváno v angličtině. Podrobné informace v angličtině zde.