česky  english  shqip 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pixabay.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vstup do země a opatření v souvislosti s koronavirem - Albánie

Aktuální informace ohledně situace v Albánii v souvislosti s COVID-19

VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Informace k cestám do zahraničí v souvislosti se šířením koronaviru ve světě    Ministerstvo zahraničních věcí ČR (MZV) doporučuje cestovat do ostatních zemí světa (označených červeně a neoznačených žádnou barvou na tzv. Semaforu)  jen v nezbytných případech vzhledem k epidemiologické situaci, z důvodů rozsáhlých restriktivních opatření  a výrazných komplikací v dopravě. Současně se důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registrace v systému DROZD.

PODMÍNKY PRO NÁVRAT DO ČR z ALBÁNIE

Při návratu občanů ČR a jejich rodinných příslušníků a cizinců s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem v ČR z Albánie platí v tuto chvíli až na výjimky stanovené v ochranném opatření Ministerstva zdravotnictví ČR  nutnost absolvování RT-PCR testu (do 5 dnů od vstupu na území České republiky a na vlastní náklady).  Seznam odběrových center v ČR zde    Občané EU, včetně občanů ČR, a občané třetí země s povoleným dlouhodobým nebo trvalým pobytem v některém členském státě EU se nově mohou  na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu i v jiném členském státě EU před jejich příjezdem na území ČR. Tím mohou nahradit povinnost absolvovat RT-PCR test při příjezdu na území ČR. Test nesmí být při jeho předložení na území ČR starší 72 hodin.

!!!Od 21.9.2020 je povinnost před příjezdem do ČR vyplnit online příjezdový formulář.  Formulář je k nalezení na www.prijezdovyformular.cz. Tato povinnost se vztahuje na všechny osoby, které pobývaly déle než 12 hodin v posledních 14 dnech na území států, které nejsou na seznamu zemí s nízkým rizikem výskytu onemocnění covid-19, a to s výjimkou pracovníků mezinárodní dopravy, občanů EU a cizinců s povoleným dlouhodobým nebo trvalým pobytem v EU, kteří projíždí do 12 hodin přes Českou republiku, a dále akreditovaných členů diplomatických misí v ČR včetně soukromých služebních osob, držitelů diplomatických pasů cestujících do ČR za služebním účelem a úředníků mezinárodních organizací registrovaných u Ministerstva zahraničních věcí ČR, pokud jejich pobyt na území nepřekročí 14 dní.

Formulář je možné vytisknout nebo zobrazit na mobilním zařízení a prokázat se jím při příjezdu do ČR. Součástí formuláře je také sekce o spolucestujících, kterou je nutné vyplnit jen v případě, že se jedná o rodinné příslušníky mladší 18 let. Tyto osoby tedy nevyplňují svůj vlastní formulář, ale jsou součástí formuláře, který vyplní dospělá osoba. Po vyplnění a odeslání formuláře bude na e-mail uvedený ve formuláři odesláno uživateli potvrzení o vyplnění. E-mail obsahuje QR kód a odkaz pro zobrazení celého potvrzení včetně všech vyplněných údajů. QR kód po načtení v libovolném mobilním telefonu zobrazí online verzi daného potvrzení pro ověření. Zobrazené ověření obsahuje všechny vyplněné údaje. Podrobnější informace jsou k nalezení na stránce Ministerstva zdravotnictví ČR

VSTUP NA ÚZEMÍ ALBÁNIE A TRANZIT

Albánie má otevřeny pozemní hranice se všemi sousedními zeměmi - Černou Horou, Severní Makedonií, Kosovem (pro vstup do těchto zemí z Albánie však platí omezení, která se velmi často mění - doporučujeme sledovat webové stránky Velvyslanectví ČR v PodgoriciSkopje a Prištině) a Řeckem (vstup do Řecka viz Velvyslanectví ČR v Aténách, vstup z Albánie je uveden níže).  Vstup do Albánie je možný bez nutnosti 14denní karantény a předkládání testů.  Při pozemní cestě autem do/z Albánie je nutné ověřit podmínky vstupu/tranzitu v zemích, jimiž by se projíždělo!! Podrobnosti k jednotlivým zemím viz stránky Ministerstva zahraničí ČR. Budete-li se z Albánie vracet přes Černou Horu, bude vám přes území ČH umožněn pouze průjezd (v průměru 9 hod., více informací obdržíte na hranicích). Pokud byste chtěli v Černé Hoře pobývat a přijeli tam z Albánie, bude po vás vyžadován test na COVID-19 (viz Velvyslanectví ČR v Podgorici). 

DOPRAVA

Spoje městské a meziměstské hromadné dopravy jsou omezené, autobusy nesmějí být zaplněny na plnou kapacitu, bývají velmi dlouhé čekací intervaly.

Při jízdě taxi v rámci města musí být dodržována hygienická opatření, v autě však smí krom řidiče jet pouze jedna osoba sedící diagonálně za řidičem (oba musí mít roušky a rukavice), nesmí se používat klimatizace. 

Omezeně funguje mezinárodní autobusová a lodní doprava.  

Aktuální odlety z tiranského mezinárodního letiště.

Informace ohledně provozu na hranicích lze nalézt na stránkách Státní policie (pouze v albánštině).

Aktuální omezení při cestách z/do Albánie

Pozemní hranice mezi Albánií a Řeckem zůstává z řecké strany nadále uzavřena. Občané ČR tak nemohou tranzitovat pozemní cestou přes Albánii do Řecka (v obráceném směru však cestu uskutečnit lze). Oficiálně je přerušeno i lodní spojení mezi Sarandou a Korfu.  

Budete-li se z Albánie vracet přes Černou Horu, bude vám přes území ČH umožněn pouze průjezd (v průměru 9 hod., více informací obdržíte na hranicích). Pokud byste chtěli v Černé Hoře pobývat a přijeli tam z Albánie, bude po vás vyžadován test na COVID-19 (viz Velvyslanectví ČR v Podgorici). 

OPATŘENÍ

V zemi funguje většina obchodů i služeb. Všechny provozovny musejí dodržovat přísné hygienické normy. Jsou otevřeny hotely i pláže. Povolena jsou i sportovní utkání, ovšem bez účasti veřejnosti. Od14.9.2020 byla znovuobnovena výuka ve školách (v omezené míře a za přísných hygienických podmínek).

Zavřena zůstávají divadla a noční kluby. V barech a klubech je povolena hudba pouze do 20:00 hod. Zrušena je většina kulturních i společenských akcí.  Od 15.10. jsou znovuotevřena kina.

Obecná hygienická opatření: Doporučuje se dodržovat vzájemný odstup 1,5 - 2 m a pravidelná hygiena rukou. Od 15.10. je povinnost nosit roušky nejen v uzavřených prostorech, ale i venku!!!!!!  Za porušení této povinnosti hrozí pokuta.

Nyní si lze nechat udělat RT PCR test též na soukromých klinikách. V současnosti jsou akreditovány tyto 2 klinikyIntermedica a Alnet. Cena testu je 12 000 LEK, tj. cca 100 EUR. Tento test lze však podstoupit pouze z administrativních důvodů - např. cesta do zahraničí. 

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Pokud jsou pociťovány příznaky onemocnění, je nutné volat linku 127 (komunikace kromě albánštiny je možná též v angličtině a italštině). Aktuální informace (většinou pouze v albánštině)  lze nalézt na stránkách albánského Ministerstva zdravotnictví, Institutu veřejného zdraví, Úřadu vlády  a na speciální stránce o aktuální situaci v souvislosti s koronavirem v Albánii.

Doporučujeme sledovat i místní média - např. www.albaniannews.com, www.exit.al (v angličtině), http://ata.gov.al/ (obdoba české ČTK), https://lapsi.al/, případně i komerční stanice - http://abcnews.al/, https://oranews.tv/, http://top-channel.tv/.

 

Aktuální situaci v Evropě lze sledovat na webu Světové zdravotnické organizace  - klikněte na zemi, která Vás zajímá.

Obecná doporučení k cestování v souvislosti s šířením koronaviru naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.