česky  english  shqip 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pixabay.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Albánie - aktuální opatření a podmínky cestování

Aktuální informace ohledně situace a cestování do Albánie v souvislosti s COVID-19

1. VSTUP NA ÚZEMÍ ALBÁNIE A TRANZIT

Vstup do Albánie je možný bez nutnosti předkládání testů či potvrzení o očkování bez ohledu na zemi původu/příjezdu. Před vstupem se nevyplňuje žádný online formulář (jen v letadle příjezdová karta). Při pozemní cestě autem do/z Albánie je nutné ověřit podmínky vstupu/tranzitu v zemích, jimiž by se projíždělo!! Podrobnosti k jednotlivým zemím viz stránky Ministerstva zahraničí ČRAlbánie má otevřeny pozemní hranice se všemi sousedními zeměmi - Černou Horou, Severní Makedonií, Kosovem (pro vstup do těchto zemí z Albánie však mohou platit omezení, která se velmi často mění - doporučujeme sledovat webové stránky Velvyslanectví ČR v PodgoriciSkopje a Prištině) a Řeckem (vstup do Řecka viz Velvyslanectví ČR v Aténách, vstup z Albánie je uveden níže).  

Pozemní hranice mezi Albánií a Řeckem je otevřená, hraniční přechody Kakavija, Kapshtica a Qafe Bote fungují od 8.7.2021 v obou směrech bez omezení. Hraniční přechod Tre Urat/Mertziani  je otevřen v době 7 - 19 hod. (8 - 20 hod. řeckého času).  Od 26.6.2021 byla znovu zprovozněna námořní doprava. Při vstupu do Řecka je nutné dodržet aktuální požadavky řecké strany (viz Velvyslanectví ČR v Aténách). 

2. DOPRAVA

Letecká doprava

Přímé letecké spojení mezi ČR a Albánií od června zajišťuje společnost SmartWings. Pro mezinárodní lety je zcela otevřeno letiště Matky Terezy v Tiraně a částečně i v Kukesu. Aktuální odlety z tiranského mezinárodního letiště.

Silniční doprava

Pozemní cesty jsou zcela otevřené. Informace ohledně provozu na hranicích lze nalézt na stránkách Státní policie (pouze v albánštině). Při pozemní cestě autem do/z Albánie je nutné v Rozcestníku Ministerstva zahraničních věcí ČR ověřit podmínky vstupu/tranzitu v zemích, jimiž by se projíždělo!!

Funguje mezinárodní autobusová a lodní doprava.  

Vnitrostátní doprava

Spoje městské a meziměstské hromadné dopravy jsou lehce omezené, autobusy by neměly být zaplněny na plnou kapacitu, bývají delší čekací intervaly.

 

3. OPATŘENÍ

V celé zemi platí  od 1.7.2021 zákaz vycházení v době od 00.00 do 06.00 hod. Restaurace, bary a další noční podniky musejí být v této době zavřené, hudba je povolena pouze do  23.00 hod. Po ulicích je v danou dobu možné se pohybovat pouze se speciálním povolením (albánští občané ho mohou získat přes portál e-albania.al) či za výjimečným účelem (př. akutní zdravotní péče). Dodržování tohoto nařízení kontroluje policie a za jeho porušení hrozí pokuta ve výši 10 000 ALL (cca 80 euro). 

V celé zemi platí zákaz shromažďování více než 10ti osob uvnitř a 50ti osob ve venkovních prostorech. Od 1.7. je povolena účast veřejnosti na sportovních utkáních a byla otevřena i divadla a kulturní představení, ovšem za snížené kapacity do max. 30% účastníků/diváků.

V zemi fungují obchody, služby, restaurace a bary. Všechny provozovny musejí dodržovat přísné hygienické normy. 

Obecná hygienická opatření: Doporučuje se dodržovat vzájemný odstup 1,5 - 2 m a pravidelná hygiena rukou. Stále oficiálně platí povinnost nosit roušky v hromadné dopravě a v uzavřených prostorech (v praxi je však velmi málo dodržováno).

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Pokud jsou pociťovány příznaky onemocnění, je nutné volat linku 127 (komunikace kromě albánštiny je možná též v angličtině a italštině). Aktuální informace (většinou pouze v albánštině)  lze nalézt na stránkách albánského Ministerstva zdravotnictví, Institutu veřejného zdraví, Úřadu vlády  a na speciální stránce o aktuální situaci v souvislosti s koronavirem v Albánii.

Doporučujeme sledovat i místní média - např. www.albaniannews.com, www.exit.al (v angličtině), http://ata.gov.al/ (obdoba české ČTK), https://lapsi.al/, případně i komerční stanice - http://abcnews.al/, https://oranews.tv/, http://top-channel.tv/.

Aktuální situaci v Evropě lze sledovat na webu Světové zdravotnické organizace  - klikněte na zemi, která Vás zajímá.

Obecná doporučení k cestování v souvislosti s šířením koronaviru naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Telefonní spojení na Zastupitelský úřad v Tiraně (stálá konzulární služba): +355 68 409 0111. Kontaktní informace na Velvyslanectví v Tiraně.

V turistických centrech jsou v době letní sezóny (15.6. - 15.9.) otevřena speciální zdravotní střediska. 

Letní zdravotní střediska

Letní zdravotní střediska

 

5. NÁVRAT DO ČR

Albánie od 21.6.2021 spadá mezi země s nízkým rizikem nákazy COVID-19 (zelená barva). Od 9. července 2021 platí při cestě z Albánie do ČR povinnost testu (existují výjimky pro očkované, děti do 6ti let a osoby, které prodělaly onemocnění covid-19) a vyplnění příjezdového formulářePodrobnosti k návratu do ČR a aktuálně platná pravidla pro vstup do ČR jsou v článku Cestování do ČR.

Možnosti RT PCR testu v Albánii: RT PCR test je možné si nechat udělat jako samoplátce na soukromých klinikách. V současnosti jsou akreditovány tyto laboratoře (jejich pobočky většinou fungují i mimo Tiranu) - Laboratori i American Hospital, dega 2 (Bulevardi Zogu I, pranë Maternitetit Geraldina, Tiranë , tel 355 4 222 5640), Intermedica (rruga Panorama prane Hipotekës, Tirane tel: 042 200 600, mob: 068 603 45 58), Genius Lab (Rr.e Kavajes, Kompleksi "DeliJorgji", perballe qendres GLOBE  mob. 069 303 3026 ,  +355 69 303 3026), Noval Diagnostic sh.p.k (Rruga dytesore Maminas-Vore nr 20/38, Koxhas, Durres  tel: Mobile: +355 68 80 42 045 Noval Diagnostic: +35542218124), German Hospital international (Rr. Nikolla Lena (kryqezimi me rr.Kavajes) Pallati i Ri, poshtë Kishës Ordodokse , Phone: 067 200 4282), SALUS Spitali Italian - Tirana (Rruga Vidhe Gjata 16, Mëzez - Kashar, Highway TR-DR , Tiranë   Phone: 04 239 0500  Mob:068 205 31 80), Biocheck Diagnostic Center (Blv. Gjergj Fishta (Pranë ish-ekspozitës Shqipëria Sot), Tiranë. Tel: : 067 205 3902)   

Cena testu se pohybuje okolo 5 000 LEK, tj. cca 40 EUR. 

PCR test lze absolvovat i před odletem na letišti. Odběrové centrum se nachází venku před příletovou halou (otevřeno je 24 hod.), cena testu je 35 euro. Výsledek testu bude za cca 90 min, doporučuje se tedy být na letišti alespoň 3 hodiny předem. Potvrzení je vydáváno v angličtině. Antigenní testy ani testy na protilátky toto centrum neprovádí, pouze testy PCR. Podrobné informace v angličtině zde.