česky  english  shqip 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká klavíristka Sára Medková v Tiraně

(Archivní článek, platnost skončena 18.10.2015.)

Česká klavírní umělkyně Sára Medková zahájila svým netradičním vystoupením mezinárodní hudební festival Pianodrom v albánské Tiraně.

V úterý 14. října 2014 odstartoval v prostorách University umění v albánské Tiraně druhý ročním mezinárodního festivalu Pianodrom zaměřený tentokráte na klavírní mistry. Úvodní vystoupení patřilo progresivní české klavírní umělkyni Sáře Medkové, která umělecky ztvárnila vedle vlastních skladeb i skladby českého autora Víta Zouhara, albánského skladatele Ç. Zadeje či dílo Frederica Rzewskiho De Profoundis - Oratorium pro mluvícího pianistu doprovázené přednášením textu O. Wilda samotnou klavíristkou současně s hrou.

Vedle hry na klavír v sobě sklady zahrnovaly také hru na tělo a zpěv. Posluchači tak mohli ocenit vytleskávání nejen o ruce, obličej, stehna a jiné části těla, ale i vyklepávání rytmu o dřevo piana, pískání, vzdychání a vyluzování různých zvuků včetně recitace textu. Na představení Sáry Medkové se umělecky podílel také její manžel, rektor Janáčkovy akademie múzických umění v Brně profesor Ivo Medek.

Kromě vlastního představení se oba umělci následujícího dne věnovali také výuce hry na klavír. Diskutovaly se rovněž možnosti budoucí spolupráce mezi českými a albánskými uměleckými institucemi.

sara medkova