česky  english  shqip 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Visegrádská čtyřka slaví 25. výročí založení

(Archivní článek, platnost skončena 16.02.2016.)

U příležitosti 25. výročí založení Visegrádské čtyřky pořádá Velvyslanectví České republiky v Tiraně ve spolupráci s velvyslanectvími Maďarska, Polska a Slovenska, Symfonickým orchestrem albánského rádia a televize a Univerzitou umění v Tiraně slavnostní koncert, který se uskuteční 15. února 2016.
 

Na koncertě se představí albánskému publiku výběr známých hudebních děl skladatelů jednotlivých zemí V4 – České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska. Zaznějí árie z české opery „Prodaná nevěsta“ Bedřicha Smetany a z opery „Rusalka“ Antonína Dvořáka, árie Katríny z opery „Krútňava” slovenského skladatele Eugena Suchoně, “Andante Spianato et Grande Polonaise Brillante” polského skladatele a klavíristy Fryderyka Chopina a jedna ze skladeb pro klavír maďarského skladatele a klavíristy Ference Liszta.

Do Albánie zavítají u příležitosti slavnostního koncertu i sólisté z jednotlivých zemí V4 - slovenská sopranistka Katarína Flórová, česká sopranistka Eliška Gattringerová a maďarský pianista Gábor Eckhardt. Vystoupí společně s albánskými umělci a sólisty pod taktovkou slavného albánského dirigenta Jetmira Barbullushiho.

K založení Visegrádské skupiny došlo 15. února 1991 v maďarském městě Visegrad. Skupina byla ustavena ke společnému úsilí při překonávání těžkostí minulosti po pádu železné opony a zunovuzačlenění do Evropy a jejích struktur. V průběhu 25 let se proměnila v silnou alianci, která utváří společné politické postoje nejen vůči politikám EU a NATO, ale snaží se prosazovat zájmy svých občanů úzkou spoluprací i v regionálním měřítku.

přílohy

Program str. 1 1 MB JPG (Obrázek / Fotka) 11.2.2016

Program str. 2 2 MB JPG (Obrázek / Fotka) 11.2.2016