česky  english  shqip 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kulhánek na návštěvě Tirany: země západního Balkánu mají naši podporu pro vstup do EU

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek navštívil ve dnech 22. – 23.5. 2021 Albánii, kde se setkal s ministryní zahraničních věcí, předsedou vlády, prezidentem a předsedou opoziční strany. Hlavním tématem jednání bylo rozšiřování EU a další posun Albánie v procesu přistoupení do Unie.

V rámci této cesty se k ministrovi Kulhánkovi připojili také ministr zahraničí Rakouska Alexander Schallenberg a Slovinska Anže Logar. V Tiraně ministr Kulhánek při jednání s ministryní pro Evropu a zahraniční věci Oltou Xhaçkou ocenil albánské úspěchy v reformě justice a boji s organizovaným zločinem a korupcí, stejně tak jako předsednictví v OBSE. Připomněl boj země s pandemií a také následky ničivého zemětřesení v roce 2019. Albánie po něm obdržela ze strany EU pomoc v hodnotě 400 milionů EUR.

Ministry EU přijali i premiér Edi Rama a prezident Ilir Meta. „Západní Balkán je součást Evropy a její sjednocení bez tohoto regionu není kompletní,“ ujistil všechny ústavní činitele šéf české diplomacie. „Integrace regionu je v zájmu EU a měla by být její strategickou prioritou,“ dodal.

Na závěr návštěvy proběhlo setkání s Lulzimem Bashou, předsedou opoziční Demokratické strany.

Na této cestě navštívili ministři i Severní Makedonii. Více zde

MEFA

MEFA

Ministři ČR, AT, SI

Ministři ČR, AT, SI