česky  english  shqip 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zástupci Ústavu pro studium totalitních režimů navštívili Albánii

(Archivní článek, platnost skončena 31.12.2015.)

Ve dnech 13. – 16. dubna 2015 pobývali na návštěvě Albánie ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra,  ředitelka Archivu bezpečnostních složek Světlana Ptáčníková a pracovník archivu Hynek Zlatník.

Cílem jejich návštěvy bylo seznámit albánské instituce a veřejnost s českou zkušeností vyrovnávání se s totalitní minulostí, s legislativou v této oblasti, jejím vývojem a implementací,
s činností  ÚSTR a ABS.

                Česká delegace během svého pobytu jednala s  ministrem sociálních věcí a mládeže Erionem Veliajem, ministryní kultury Mirelou Kumbaro, albánskými poslanci z podvýboru pro lidská práva legislativního výboru parlamentu a s poslanci výboru pro bezpečnost. Setkali se také s generálním ředitelem státního Institutu pro integraci bývalých politicky perzekuovaných Bilalem Kolou, předkladateli zákona o lustracích i mnohými intelektuály a dalšími osobami podílejícími se svými iniciativami na úsilí vyrovnávat se v Albánii s totalitní minulostí.

V prestižním Albánském institutu pro mezinárodní studia (AIMS) vystoupili čeští experti 15. dubna 2015 s odbornými prezentacemi pro zainteresovanou veřejnost. Mezi přítomnými byli zástupci diplomatických misí, vládních institucí, poslanci, studenti, zástupci akademické obce, aktivisté nevládních organizací a média. AIMS touto akcí zahájil cyklus přednášek nazvaný „Dealing with the Past“, který bude probíhat během celého roku 2015.

Do svého programu zahrnula česká expertní delegace i návštěvu města Shkodry, kde společně se starostou města Lorencem Lukou navštívila místní Muzeum totality zřízené z iniciativy municipality. V Tiraně se pak experti seznámili s expozicí Bunkart nainstalovanou v protiatomovém krytu z doby Envera Hodži.

                Jednání a přednášky českých odborníků se setkaly s velkým zájmem albánské strany a již nyní je zřejmé, že tato návštěva vyústí i v další spolupráci.

setkání s ministrem Veliajem

setkání s ministrem Veliajem

setkání s ministriní Kumbaro

setkání s ministriní Kumbaro