česky  english  shqip 

Advanced search

budova ZU Tirana

Udhëtimi për në Republikën Çeke – rregullat e reja nga 5 prilli 2021

info_1

Për shkak të zhvillimit të pafavorshëm të pandemisë dhe shqetësimeve në lidhje me përhapjen e mutacioneve të reja të koronavirusit, të hënën më 5 prill 2021 hynë në fuqi rregulla të reja për udhëtimin në Republikën Çeke dhe për kthimin e… more ►

Kundera - Një Urë Midis Francës dhe Anës Tjetër të Perdes së Hekurt

thumb

Një debat ekspertësh mbi temën e trashëgimisë së veprave të Milan Kunderës more ►

Rihapja e Pjesshme e Shërbimit të Vizave

thumb

Ambasada e Republikës Çeke në Tiranë ka rinisur pjesërisht shërbimet e vizave për qëllime të caktuara të udhëtimit. more ►

Nata Çeke në Gjirokastër – Kremtimi i Ditës Kombëtare Çeke

thumb

Këtë vit, Dita Kombëtare e Republikes Çeke u kremtua përmes një ngjarje të veçantë në Gjirokastër më 29 tetor 2020. more ►

Kërkime të Arkeologëve Çekë në Shqipërinë e Jugut

thumb

Për disa vite, ekspertë nga Departamenti i Arkeologjisë dhe Muzeologjisë në Universitetin Masaryk po punojnë në Shqipëri. more ►

Lançohet projekti humanitar i rindërtimit të shkollës në Lalm!

thumb

Në prani të Kryetarit të Bashkisë së Tiranës Z. Erion Veliaj dhe Këshilltarit Tregtar të Ambasadës Z. Svatopluk Opěla, ka nisur rindërtimi i shkollës 9-vjecare në Lalm, Tiranë, e cila është financuar plotësisht nga Republika Çeke në kuadrin e… more ►

Projektet e Programit të Promovimit të Tranzicionit 2020

transition_promotion_program

Në Kuadrin e Programit të Promovimit të Tranzicionit, Ambasada e Republikës Çeke në Shqipëri është duke zbatuar dy projekte në vitin 2020 - një të përqendruar në periudhën e komunizmit dhe tranzicionit, i dyti tek media. more ►

Takimi i Ambasadorëve të Shteteve V4 me Presidentin Meta dhe përfundimi ceremonial i Presidencës së Republikës Çeke në Grupin e Vishegradit

thumb

Me rastin e përfundimit të Presidencës së Grupit të Vishegradit (V4) Ambasadori i Republikës Çeke në Tiranë SH.T.Z. Jaroslav Ludva organizoi një drekë pune me Presidentin e Republikës së Shqipërisë SH.T. Z. Ilir Meta si i ftuar i nderit. more ►

Festivali i Pranverës në Pragë – transmetimi i koncerteve në internet

thumb

Festivali Ndërkombëtar i Pranverës në Pragë feston këtë vit 75-vjetorin. Është festivali më i vjetër i muzikës klasike në Republikën Çeke. more ►

Një koncert i grupit muzikor çek Helix Trio më 7 maj 2020

thumb

Një koncert i grupit muzikor çek Helix Trio do të transmetohet ditën e enjte, më 7 maj 2020, në orën 20.00 more ►