english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Tokiu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Fukušima, 11. 3. 2011 - 10 let poté

Dne 11. 3. 2021 si připomínáme 10 let od tragické havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima I., k níž došlo na základě ničivé vlny tsunami způsobené mimořádně silným zemětřesením v oblasti Tóhoku.
 

Jednalo se o jednu z nejhorších jaderných havárií, které kdy lidstvo zažilo, a jež přinesla velké ztráty na lidských životech, způsobila ohromné materiální škody a znamenala pro řadu lidí dlouhodobé vážné fyzické, psychické a hmotné následky. Přes 150.000 obyvatel z nejbližšího okolí jaderné elektrárny muselo opustit své domovy. Touto přírodní katastrofou byla zasažena celá severovýchodní část pobřeží ostrova Honšú, prefektury Fukušima, Mijagi, Iwate a Aomori.

Česká republika patřila k těm, jež poskytla podporu a pomoc postiženým oblastem, a to především pomoc těm nejpotřebnějším, dětem. Na základě nabídky učiněné ministrem zahraničních věcí ČR, p. Karlem Schwarzenbergem, během jeho pracovní návštěvy v Japonsku v říjnu 2011 se uskutečnily ozdravné pobyty pro japonské děti v České republice.

Celkově se jednalo o tři skupiny dětí, které přicestovaly do České republiky, z města Namie (prefektura Fukušima), měst Ofunato a Rikuzentakata (prefektura Iwate) a města Hačinohe (prefektura Aomori).

Japonské děti, spolu se svými učiteli, absolvovaly v České republice nejenom rehabilitačně – rekondiční pobyt, ale byl pro ně připraven další bohatý doprovodný program.

Před svým odjezdem do ČR se děti setkaly v prostorách Velvyslanectví ČR v Tokiu s  českými diplomaty a se zástupci japonských úřadů, včetně poslanců japonského Parlamentu a pracovníků ministerstva zahraničních věcí Japonska.

Více informací lze nalézt v následujících článcích:

https://www.mzv.cz/tokyo/cz/kultura_skolstvi_a_sport/uskutecnene_akce/japonske_deti_z_oblasti_postizene.html

https://www.mzv.cz/tokyo/cz/kultura_skolstvi_a_sport/uskutecnene_akce/rekondicni_pobyt_japonskych_deti_z_mesta.html

Velvyslanectví ČR v Japonsku plánuje v tomto roce, v němž si připomínáme desáté výročí této tragické události, setkání se zástupci měst Namie, Ofunato, Rikuzentakata a Hačinohe.

 

Monika Dobiášová, konzul