english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Japonští umělci se podíleli na husitském chorálu Ktož jsú boží bojovníci – verze 2020

Historické české město Tábor si letos připomíná 600 let od svého založení. Při této příležitosti byla veřejnosti představena hudební originalita v podobě nové aranže slavného husitského chorálu Ktož jsú boží bojovníci. Do realizace skladby se zapojilo 125 hudebníků z celého světa, mezi nimi i známí japonští umělci. Chorál - verze 2020 zazněl v roce, kdy si připomínáme 100 let od navázání diplomatických vztahů s Japonskem.

Legendární husitský chorál z 15. století, který je mnohdy označován za druhou českou hymnu, nahráli umělci ze 41 zemí a 6 kontinentů. Na samotné orchestrální a zpívané verzi se podílelo 43 interpretů, mezi nimi také známí japonští umělci, mj. bubeník na taiko bubny Isaku Kagejama a hráčka na aerofon Sawa Tamezane.

Aranž chorálu Ktož jsú boží bojovníci – verze 2020 naleznete zde.

V nové aranži chorálu se představily jazzové ikony jako Kenny Werner (USA) nebo Emil Viklický, bollywoodská megastar a producent Clinton Cerejo (Indie) a na Grammy nominovaní hudebníci Chandriku Tandon (Indie/USA) a Mohamed Araki (Súdán).

Kreativita desítek muzikantů umožnila vznik Videotéky inspirace (Library of Inspiration), v níž lze vyslechnout husitský chorál v různých provedeních – od jazzu, metalu, Bollywood popu, country až po elektronickou hudbu. Vybraná videa odkazují na kulturní vlivy ze všech koutů světa.

Starosta města Tábor o husitském chorálu Ktož jsú boží bojovníci – verze 2020 
https://www.youtube.com/watch?v=DjfUU_C-Ogg&list=PLtoGRm8yP0Xx24qhzb-PPKPZ_6OjIANFc&index=2

Více o husitské době https://cs.wikipedia.org/wiki/Husitstv%C3%AD

Více o městu Tábor https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C3%A1bor nebo https://www.taborcz.eu/