english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Tokiu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koncert pořádaný v rámci 27. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Mladá Praha na zastupitelském úřadu ČR v Tokiu

Dne 16. listopadu 2018 se v prostorách zastupitelského úřadu Tokio uskutečnil koncert pořádaný v rámci 27. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Mladá Praha. Na koncertu vystoupil smíšený sbor KOS, vedený dirigentem panem Milanem Motlem, a v jeho další části se představila houslistka paní Hana Chang spolu s pianistou panem Miroslavem Sekerou.
 

Tradice pořádání mezinárodního hudebního festivalu, jenž by umožnil mladým a nadějným interpretům klasické hudby veřejně vystupovat již v počátcích jejich umělecké kariéry, vznikla již v roce 1992, a pokračuje úspěšně až do dnešních dnů.

Na letošním 27. ročníku festivalu Mladá Praha jsme mohli rovněž přivítat bývalého starostu a dnes místostarostu města Litomyšl, pana Radomila Kašpara. A právě z Litomyšle pochází i smíšený sbor KOS, vedený dirigentem panem Milanem Motlem, jenž vystoupil v prvé části koncertu. Sbor Litomyšlské střední pedagogické školy v současné době v rámci festivalu Mladá Praha podniká turné po Japonsku, během něhož vedle Tokia vystoupí také ve městech Matsumoto, Kyoto a Okayama. Město Litomyšl je spolu s festivalem Mladá Praha spoluorganizátorem letošního turné sboru, který se festivalu v minulosti zúčastnil již dvakrát.

V druhé části koncertu vystoupila mladá nadějná teprve patnáctiletá houslistka slečna Hana Chang spolu s vynikajícím českým pianistou panem Miroslavem Sekerou.

Slavnostní koncert zahájil pan Milan Slanec, zástupce velvyslance ČR v Tokiu. Poděkování všem účinkujícím pronesla prof. Shuku Iwasaki, klavíristka, prezidentka japonského výboru mezinárodního hudebního festivalu Mladá Praha.

Je nutno vzpomenout, že u zrodu festivalu Mladá Praha stál organizační výbor nejenom v Praze, ale i zde v Japonsku. A díky neúnavné a obětavé činnosti jeho členů festival dnes představuje největší neziskovou akci kulturní výměny mezi Českou republikou a Japonskem. Pro podporu festivalu se podařilo získat i řadu významných institucí. Kromě obou velvyslanectví, České republiky v Tokiu a Japonska v Praze, je nutno uvést Agenturu pro kulturní záležitosti, která je protějškem našeho ministerstva kultury, Tokyo Club, a dále firmy Chiyoda Technol, Toyota Motors, Daikin, Denso, Mitsui, Toray, FANUC a další. Z české strany lze jmenovat Senát Parlamentu ČR, Ministerstvo kultury ČR či Mezinárodní hudební festival Smetanova Litomyšl. Všem těmto institucím patří naše poděkování.

Galerie


Mladá Praha - 2018