english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kyoko Sagisaka oceněna medailí Artis Bohemiae Amicis

(Archivní článek, platnost skončena 12.03.2015.)

Medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis za mimořádný přínos při šíření dobrého jména české kultury v zahraničí předala dne 24.2.2014 velvyslankyně Kateřina Fialková významné japonské propagátorce české hudby profesorce Kyoko Sagisace.

Profesorka Kyoko Sagisaka je nadšenou a uznávanou šiřitelkou české vokální a klasické hudby v Japonsku. Vystudovala v r. 1956 zpěv na Kunitachi College of Music v Tokiu. Dlouhá léta působila jako profesorka hudby a muzikoložka na tokijské Daito Bunka University a stále je hostující profesorkou na vysoké škole Tokyo International University. Během svého působení iniciovala a pro hudební nakladatelství Zen-on převedla do japonštiny libreta některých hudebních děl A. Dvořáka, B. Smetany, L. Janáčka, ale i v Japonsku méně známých skladatelů. Důležitým pilířem pročeských aktivit K. Sagisaky se stala její dlouhodobá spolupráce s řadou českých umělců, např. dirigentem Z. Košlerem a dirigentem a houslistou V. Neumannem. Z této spolupráce si navíc odnesla lásku k českým lidovým písním.

Významným podnikem, jehož realizací K. Sagisaka uvádí od roku 2003 do povědomí širšího japonského publika českou hudbu, je „Soutěž v interpretaci české hudby“. Její dvanáctý ročník proběhne na podzim roku 2014.

Slavnostní předání ocenění se uskutečnilo v reprezentačních prostorách rezidence velvyslankyně za přítomnosti oceněné K. Sagisaky, zástupců Ministerstva zahraničních věcí Japonska, hudebního nakladatelství Zen-on a dalších významných hostů.

Medaile Artis Bohemiae Amicis, jejímž předáním byla velvyslankyně K. Fialková pověřena ministrem kultury ČR, je určena k ocenění dlouhodobé a významné činnosti fyzické osoby, jež cílevědomě přispěla nebo přispívá k šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí. Mezi držiteli medaile Artis Bohemiae Amicis je aktuálně šest významných Japonců.

 

aba 2