english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Tokiu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Lázeňské město Hodonín se účastní mezinárodního Onsen Summitu v Beppu v prefektuře Oita

Starosta města Hodonín Milan Lúčka a náměstkyně Lázní Hodonín Iva Kljunić Brieštanská se ve dnech 25. – 26. 5. 2018 účastnili mezinárodního Onsen summitu v lázeňském městě Beppu na ostrově Kjúšú. Delegaci doprovázel velvyslanec ČR v Japonsku Tomáš Dub.
 

Slovo „onsen“ znamená v japonštině lázně. Vzhledem k sopečnému původu japonských ostrovů lze nalézt v Japonsku značné množství horkých pramenů, otázce jejich využití je proto v Japonsku věnována i velká pozornost. Hlavními tématy mezinárodního Onsen summitu v Oitě byly proto kromě vlastního lázeňství, ozdravných pobytů a turistiky obecně i možnosti využití v kosmetickém průmyslu, a i geotermální energie. Konference se účastnili zástupci ze 17 zemí ze všech kontinentů, např. z Thajska, Vietnamu, Číny, ale i UK, Francie, Německa, Španělska, Maďarska, Islandu a dále i Nového Zélandu a USA.

Mezinárodní Onsen summit se konal pod záštitou guvernéra prefektury Oita pana Katsusada Hirose, za účasti ministra životního prostředí Japonska Masaharu Nakagawa, který konferenci svým úvodním projevem i zahájil.

Mezinárodního Onsen Summitu se za Českou republiku účastnily lázně Hodonín, které jsou spravovány městem Hodonín. Starosta města Hodonín ve svém vystoupení přestavil Lázně Hodonín, které využívají k léčebným účelům třetihorní vodu obsahující vysoký obsah jódu a brómu, který příznivě působí na pohybové ústrojí člověka. Přítomné zaujalo, že lázně Hodonín, byť rozsahem nevelké, díky i bromo-jodové vodě, která svým složením patří mezi nejkvalitnější v Evropě, patří k oblíbeným a k vyhledávaným lázním v České republice.

Závěrem konference španělská delegátka jménem zúčastněných přednesla závěrečnou deklaraci, v níž zazněly cíle dalšího směřování a rozumného využívání termálních pramenů pro současnou i budoucí generaci, jakož i zájmu na pokračování vzájemného sdílení informací.

Velvyslanec ČR Tomáš Dub, spolu se starostou města Hodonín Milan Lúčka a náměstkyní Lázní Hodonín Ivou Kljunić Briešt´anskou byli i osobně přijati guvernérem prefektury Oita panem Katsusada Hirose, který se velmi zajímal o lázeňství ve městě Hodonín.

Následně proběhlo i setkání se zástupci japonsko české asociace, která působí v sousedním městě Oita, a dále i oficiální setkání se starostou města Hita, jež by se mohlo stát sesterským městem města Hodonína.

Galerie


Lázeňské město Hodonín se účastní mezinárodního Onsen summitu ve městě Beppu