english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mezinárodní dětská cena Anděl pro lepší svět předána Jiřímu Bradymu

(Archivní článek, platnost skončena 30.01.2021 / 17:05.)

Tato dnes již světově známá cena je udělována osobnostem, příp. i organizacím nebo městům, jež se nějakým zásadním způsobem zaslouží o mír ve světě. Děti z řezbářské školy v Malé Morávce daly vzniknout už více než stovce Andělů pro lepší svět.
 

V prosinci 2016 velvyslanectví ČR v Tokiu předalo Anděla pro lepší svět s pořadovým číslem 106 městu Hirošima. Na jeho předání se podílela i pí Fumiko Išiokaová, ředitelka Vzdělávacího a výzkumného centra holocaustu v Tokiu (Tokyo Holocaust Education Resource Center), která se zasloužila i o vypátrání historie kufříku dívky z Osvětimi, který byl do jejich muzea přivezen v roce 1999. Zjistila, že kufřík patřil Haně Bradyové, spojila se proto s jejím bratrem p. Jiřím Brady, který žije v Kanadě, a který se touto cestou tak dozvěděl o osudech své sestry. Působivý příběh byl následně zpracován v podobě projektu „Hanin kufřík“.

P. Jiří Brady, jenž přežil jako jediný z rodiny koncentrační tábor v Osvětimi, po celý svůj život přednáší po celém světě o hrůzách holocaustu. Ve světě je známý právě svým angažmá v projektu Hanin kufřík, který bývá srovnáván s příběhem Anny Frankové.

Dne 23. 11. 2017 byl odeslán Anděl pro lepší svět s pořadovým číslem 122 z Malé Morávky do Toronta i pro Jiřího Bradyho, který měl z ceny ohromnou radost. V reakci uvedl, že „dostává tisíce dopisů, ale tak krásný dar od nikoho dosud nedostal“. Z ocenění pana Bradyho měla radost i paní Fumiko Išiokaová, která stále zůstává s dětmi z Malé Morávky i s panem Bradym v kontaktu.