english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mezinárodní dětská cena Anděl pro lepší svět předána Jiřímu Bradymu

Tato dnes již světově známá cena je udělována osobnostem, příp. i organizacím nebo městům, jež se nějakým zásadním způsobem zaslouží o mír ve světě. Děti z řezbářské školy v Malé Morávce daly vzniknout už více než stovce Andělů pro lepší svět.
 

V prosinci 2016 velvyslanectví ČR v Tokiu předalo Anděla pro lepší svět s pořadovým číslem 106 městu Hirošima. Na jeho předání se podílela i pí Fumiko Išiokaová, ředitelka Vzdělávacího a výzkumného centra holocaustu v Tokiu (Tokyo Holocaust Education Resource Center), která se zasloužila i o vypátrání historie kufříku dívky z Osvětimi, který byl do jejich muzea přivezen v roce 1999. Zjistila, že kufřík patřil Haně Bradyové, spojila se proto s jejím bratrem p. Jiřím Brady, který žije v Kanadě, a který se touto cestou tak dozvěděl o osudech své sestry. Působivý příběh byl následně zpracován v podobě projektu „Hanin kufřík“.

P. Jiří Brady, jenž přežil jako jediný z rodiny koncentrační tábor v Osvětimi, po celý svůj život přednáší po celém světě o hrůzách holocaustu. Ve světě je známý právě svým angažmá v projektu Hanin kufřík, který bývá srovnáván s příběhem Anny Frankové.

Dne 23. 11. 2017 byl odeslán Anděl pro lepší svět s pořadovým číslem 122 z Malé Morávky do Toronta i pro Jiřího Bradyho, který měl z ceny ohromnou radost. V reakci uvedl, že „dostává tisíce dopisů, ale tak krásný dar od nikoho dosud nedostal“. Z ocenění pana Bradyho měla radost i paní Fumiko Išiokaová, která stále zůstává s dětmi z Malé Morávky i s panem Bradym v kontaktu.