english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Tokiu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ocenění paní Reiko Suzuki, předsedkyně Asociace japonsko-českého přátelství v Gifu

Velvyslanectví ČR v Tokiu ocenilo paní Reiko Suzuki, předsedkyni Asociace japonsko - českého přátelství v Gifu, bronzovou pamětní medailí Jana Masaryka. Toto významné ocenění  jí předal dne 9. března 2019 osobně pan Milan Slanec, chargé d’affaires,  a. i., velvyslanectví ČR v Japonsku  při příležitosti zahajovacího koncertu Českého Tria v Salamanca Hall ve městě Gifu.
 
 

Asociace japonsko-českého přátelství byla založena ve městě Gifu právě před dvaceti lety. Od svého založení v jejím čele stojí paní Reiko Suzuki, která se velmi aktivně zasazuje o prohlubování vzájemných česko japonských vztahů. Již v roce 1999 byla podepsána dohoda o vzájemné spolupráci s tímto sdružením a s Pražskou konzervatoří, jmenovitě s panem prof. Alešem Kaňkou, za účasti i prof. Dany Vlachové a prof. Milana Langera, kteří oba stále pravidelně téměř každoročně do Gifu spolu s ostatními profesory Pražské konzervatoře přijíždějí.

Ve spolupráci s Asociací japonsko-českého přátelství a Gifu Foundation for Education and Culture, pod záštitou prefektury Gifu, zde vedou hudební semináře pro japonské houslisty a klavíristy (s působností pro celé Japonsko), jež mají zájem se věnovat interpretaci české hudby, pořádají zkoušky na konzervatoř a i mají samostatný koncert v Salamanca Hall, kde představují široké japonské veřejnosti českou komorní hudbu. V posledních letech právě  péčí Asociace japonsko-českého přátelství mohl být tento hudební seminář rozšířen i pro japonské violoncellisty. Díky této dlouholeté spolupráci je česká hudba, a jejím prostřednictvím i Česká republika, zde velmi dobře vnímána.

 I tento rok, vystoupilo České Trio ve složení pí Dana Vlachová, p. Miroslav Petráš a p. Milan Langer na koncertu české komorní hudby v zaplněném sálu Salamanca Hall. Na programu zazněla jak klasické skladby z díla Antonína Dvořáka, tak i modernější kousky českých skladatelů.

Po slavnostním koncertu se konalo i zasedání Asociace japonsko-českého přátelství v Gifu, v rámci něhož bylo připomenuto dvacetileté působení této Asociace a oceněna i spolupráce s městem a prefekturou Gifu.

 

České Trio - pí Dana Vlachová, p. Miroslav Petráš a p. Milan Langer

České Trio, soubor špičkových kvalit, který je dnes znám po celém světě jako reprezentant slavné umělecké tradice české komorní interpretace, jejíž historie vede až k devadesátým létům devatenáctého století, kdy vzniklo první klavírní trio tohoto jména.

 

Galerie


Předání ocenění předsedkyni Asociace japonsko - českého přátelství v Gifu